PRVNÍ VĚTŠÍ VLNA ROZVOLNĚNÍ VLÁDNÍCH OPATŘENÍ JE TADY

0

Situace v našem regionu je podle Krizového štábu Libereckém kraje poměrně stabilní, proto se postupně začnou zmírňovat některá opatření, přijatá v souvislosti se šířením koronaviru. Od pondělí 20. dubna začnou fungovat úřady, byť nadále v omezeném režimu a s prioritou telefonického nebo elektronického kontaktu. Úřední hodiny odborů MěÚ v Turnově najdete ZDE. V pondělí by také měly zmizet zákazové značky na parkovištích v exponovaných turistických lokalitách. V sobotu 25. dubna proběhnou první farmářské trhy na turnovském náměstí Českého ráje. Postupně také dojde k uvolnění v nemocnicích, které budou moci otevřít ambulance a vrátit se mj. k plánovaným operačním zákrokům.

Nouzový stav je schválen do konce dubna, nadále tedy platí opatření typu pohybu na veřejnosti v rouškách či ve dvojicích a zákaz srocování většího počtu osob. Roušky nejsou povinné při jízdě v autě nebo při sportování na odlehlých místech. V obchodech by si lidé měli i nadále držet odstup.

Od pondělí 20. dubna bude povoleno obnovit všechna řemesla a řemeslné činnosti (včetně fungování psích salonů a opraven a výroben brašen). Otevřou se autobazary a autosalony, fungovat mohou farmářské trhy. Povoleny jsou i venkovní aktivity profesionálních a vrcholových sportovců. Svatby se budou moci konat do 10 osob za přísných hygienických podmínek.

Od pondělí 27. dubna dojde k otevření všech maloobchodů a provozoven služeb do 200 metrů čtverečních (mimo prodejen v obchodních centrech s plochou nad pět tisíc čtverečních metrů). Může otevřít i obchod, který svoji plochu upraví na povolených 200 metrů čtverečních. Bohoslužby a náboženské obřady se budou moci konat do počtu 15 osob.

Třetí vlna uvolnění má přijít v pondělí 11. května, kdy mají být otevřeny provozovny až do plochy 1000 metrů čtverečních. Nově začnou fungovat i autoškoly, posilovny a fitness centra (bez sprch a šaten). Bohoslužby a náboženské obřady se rozšíří na 30 lidí.

Čtvrtá vlna uvolnění má přijít v pondělí 25. května. Otevřou se restaurace, kavárny, bufety a další gastronomické podniky – pouze ale venku na letních zahrádkách. Otevřeny budou holičství, kadeřnictví, salony na manikúru nebo pedikúru, solária, masérské, regenerační ad. Dojde k otevření muzeí, galerií a venkovních prostor zoologických zahrad. Bohoslužby se budou moci konat pro 50 účastníků.

V poslední vlně od 8. června dojde k otevření velkých nákupních center, lidé už budou moci zajít do restaurací, kaváren, bufetů…, otevřou se hotely a další ubytovací zařízení. Svatby už budou moci mít více účastníků.
Provoz zahájí divadla, hrady a zámky. Budou se moci konat kulturní a sportovní akce – pouze ale s návštěvou do 50 osob.

Jak ale všichni odpovědní opakují, jednotlivé fáze uvolnění budou platit, když situace kolem nákazy koronavirem zůstane pod kontrolou. V případě zhoršení mohou být jednotlivé fáze uvolňování života obyvatel zase omezeny či odvolány. Hranice zatím zůstávají uzavřeny…

ŠKOLY

Rozvolnění přijatých opatření zde bude velmi pozvolné. Od 11. května budou moci ve středních školách začít přípravy maturit, v pondělí 25. května se do lavic budou moc vrátit žáci prvního stupně základních škol (ale jen ve skupinách do 15 dětí a za dalších přísných hygienických opatření). Fungovat začnou i základní umělecké školy. Žáci druhého stupně základních škol a studenti středních škol se do lavic v tomto školním roce patrně nevrátí.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.