ANTIGENNÍ TESTOVÁNÍ V TURNOVĚ POKRAČUJE DO 26. ÚNORA, PRVNÍ OČKOVÁNÍ V PENZIONECH, POMOC S REGISTRACÍ NABÍZÍ ADRA

0

Pedagogičtí pracovníci turnovské Střední zdravotnické školy do pátku 5. února zajišťovali antigenní testování na covid-19, které probíhá u okénka u dolního vstupu do nemocnice od heliportu. „Chtěli jsme tuto službu nabídnout přímo v Turnově a současně odlehčit přetíženým zdravotníkům v nemocnici,“ řekla ředitelka střední školy Lenka Nováková. Od pondělí 8. února tuto službu nicméně přebírají opět zdravotní sestry z nemocnice a pedagogové se budou opět věnovat distanční výuce a současně se připravovat na možný návrat studentů do škol.

Nabídka antigenního testování v Nemocnici Turnov byla prodloužena do pátku 26. února. Vše probíhá i nadále na stejném místě. Služba je k dispozici ve všedních dnech vždy od 8.00 do 10.00 hodin. Na testování je nutné se rezervovat přes rezervační systém kraje: https://www.nemlib.cz/covid-19/antigenni-testovani-pro-ucitele/. Bez objednání nebude odběr proveden. V případě, že je vzorek negativní, dozví se to dotyčný odpoledne SMS zprávou, ve druhém případě je nutné provést PCR test. Denně je provedeno 80 až 100 testů.

PRVNÍ OČKOVÁNÍ KLIENTŮ PENZIONŮ PRO SENIORY
„V pátek 5. února město Turnov obdrželo první dávky vakcíny od společnosti Moderna pro očkování obyvatel domů s pečovatelskou službou v Žižkově a v Granátové ulici, kde bude postupně očkováno 150 lidí. První očkování již mají za sebou klienti Domova důchodců Pohoda. V další fázi doufáme, že se podaří zahájit očkování imobilních seniorů, kteří projevili zájem o očkování a žijí ve svém domácím prostředí,“ uvedla mluvčí města Klára Preislerová.
Senioři, kteří jsou imobilní nebo špatně pohybliví, mají zájem o očkování, ale nemohou navštívit očkovací místa mimo bydliště, mají kontaktovat sociální odbor městského úřadu – tel. 481 366 853. Sociální odbor eviduje tyto zájemce a bude je informovat o dostupnosti a místě očkování.

ADRA NABÍZÍ POMOC SENIORŮM S REGISTRACÍ NA OČKOVÁNÍ PROTI COVID -19
V Turnově je pro starší lidi registrace k očkování na rozdíl od mnoha jiných měst jednodušší. Humanitární organizace ADRA totiž vysílá přímo do domácností svého dobrovolníka, Jana Macouna, a ten seniory, kteří si nerozumí s internetem, zaregistruje. Tato pomoc je určena lidem nad 80 let, jejichž příbuzní jim nemůžou na dálku pomoci. Touto cestou se už podařilo zaregistrovat desítky zájemců.
Služba funguje tak, že senior zavolá ve všední den od 9.00 do 15.00 hodin na telefonní číslo 728 967 609. Pokud je telefonní linka přetížena, ozve se koordinátorka pomoci zpět. Většinou je schůzka sjednána hned na další den. „Starší lidé, kteří jsou v dnešní chaotické době naprosto bezradní, si zaslouží zažívat pocit, že jsou pro někoho důležití a někdo je ochoten jim pomoci,“ komentuje nabídku Jan Macoun. Služba je bezplatná.
„Honza se profesně dlouhé roky věnoval počítačové elektronice, a tak by se zdálo, že pro ty, kteří s technikou nekamarádí, nebude mít dostatek pochopení. Je tomu však přesně naopak. On sám zápasí se zdravotním hendikepem a možná proto se umí dříve narozeným přiblížit a z účelového setkání dvou lidí se často stává milá chvíle, která jak seniora, tak Honzu potěší na duši,“ shrnuje Milena Čančíková, vedoucí charitativních obchodů ADRY.

CELOSTÁTNÍ REGISTRACE
Registrace seniorů 80+ v Centrálním rezervačním systému (https://www.mzcr.cz/) a následná rezervace termínu očkování v páteřních nemocnicích je stále možná prostřednictvím celostátní linky 1221 i krajské informační linky 800 880 066, která je v provozu od pondělí do pátku v čase 8.00-16.00 hodin.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.