Karanténa

0

Vláda ČR v neděli 15. března pozdě večer ještě zpřísnila dříve přijatá opatření, zavedla karanténu na celém území České republiky. Jak bylo zdůrazněno, nejdůležitější je, aby lidé chodili do práce a potom si obstarali to nejnutnější a šli domů. Zákaz volného pohybu po celém území republiky platí do 24. března 6.00 hodin.

Kromě cesty do zaměstnání a nákupu potravin lidé mohou, je-li to nezbytné, cestovat za svými blízkými, zajít k lékaři, vyřídit si nezbytné úřední záležitosti, ale i třeba jít do přírody na procházku, nejlépe ale sami, popřípadě se svým rodinným příslušníkem, se kterým žijí. A musí dodržovat bezpečný odstup od ostatních a pokud možno je nekontaktovat. Venku se také mohou zdržovat lidé, kteří zde pracují, či jde o cesty nezbytné pro jejich podnikání, dále pracující ve zdravotnických a sociálních službách a lidé roznášející třeba ostatním potraviny.

Na pomoc policii je povolána armáda a Celní správa. Úřady musí omezit úřední hodiny na maximálně tři hodiny v pondělí až ve středu. Stát dočasně zavedl ochranu státní hranice s Německem a Rakouskem, a to až do 4. dubna.
Mateřské školky mohou pečovat o maximálně patnáctičlenné skupiny dětí.

Otevřené zůstávají kromě obchodů s potravinami také drogérie, lékárny, čerpací stanice, nově například autoservisy, prodejny spojené se zahrádkařením ad. Otevřeny jsou pošty i banky.
Lidé by také měli dbát na to, aby při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách měli odstup nejméně dva metry. Vláda rovněž upozorňuje na to, aby občané z hygienických důvodů platili platebními kartami.

Restaurace zůstávají zavřené, výdejní okénka jsou ale povolené, v Turnově už to řada stravovacích zařízení udělala, je to jedna z možností, jak může být zachován provoz. Jen by se lidé u okének neměli shlukovat.

Uzavírají se vnitřní i venkovní sportoviště.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.