Vývoj epidemie v Libereckém kraji? Mírný optimismus

0

Tisková konference po pondělním (22. 3.) zasedání Krizového štábu Libereckého kraje se nesla v atmosféře mírného optimismu. V minulém týdnu došlo k poklesu počtu nově nakažených covid-19 zhruba o jednu čtvrtinu, jak se oteplí, mohla by se situace dál zlepšovat. Po rekordním počtu hospitalizovaných z minulého týdne (500), bylo v pondělí 22. března v nemocnicích v kraji s covid-19 hospitalizováno 450 lidí.
Pokračuje očkování seniorů 80+ a 70+, kterých je očkována první dávkou asi čtvrtina. Celkem bylo v Libereckém kraji alespoň jednou dávkou vakcíny naočkováno více než 47 tisíc osob.
Po Velikonocích by ale mělo dojít k nárůstu počtu dodávaných vakcín, kterých by do Libereckého kraje mělo putovat až 11 tisíc týdně. I nadále bude očkování probíhat zejména ve velkých očkovacích centrech, která jsou schopna očkovat až kolem 500 osob denně. Velkokapacitní očkovací centra najdete v Liberci, České Lípě, v Jablonci nad Nisou a nově na stadionu v Jilemnici. Menší očkovací místa fungují v nemocnicích v Turnově, Frýdlantu a v Semilech. Jak bude dostatek vakcín, měla by se přidat další očkovací místa v Novém Boru, Hrádku nad Nisou, Tanvaldu a v Železném Brodě. K tomu je tu už 179 praktických lékařů, kteří se do očkování zapojili.
Strategie má být taková, že ve velkých centrech by se mělo očkovat vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna, u praktických lékařů vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson.
Všechny důležité informace k očkování a onemocnění COVID-19 najdete na našem krajském webu https://ockovani.kraj-lbc.cz/

V pondělí 22. března vláda rozšířila povinné testování i na nejmenší firmy, neziskovky a živnostníky. Povinnost pro ně začne platit od 6. dubna. U OSVČ se testování týká jen těch, kteří se při práci setkávají s dalšími lidmi.
Do 12. března musely všechny své zaměstnance otestovat firmy s více než 249 zaměstnanci, do 15. března pak firmy nad 49 zaměstnanců. Do pátku 26. března musí všechny své zaměstnance otestovat firmy od deseti zaměstnanců. Testování je zatím povinné jednou za sedm dní.
V pátek 26. března bude sněmovna jednat o dalším prodloužení nouzového stavu.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.