Policisté při kontrolách dodržování nařízení vlády přitvrdí

0

Lidé by si skutečně měli uvědomit, že porušováním vládních nařízení, která mají svůj smysl, neohrožují pouze sebe. V České republice platí nouzový stav, který vláda vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu onemocnění COVID – 19.
Kvůli epidemii je v Česku vyhlášena karanténa a lidé by měli odcházet z domova pouze do práce či na nákupy. Pokud lidé nemají nařízenou domácí karanténu na konkrétní místo, mohou dle stanoviska ministerstva zdravotnictví vycestovat na chaty, za dodržování podmínek jako ve městě, tj. na veřejnosti nosit roušku a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi. Toto opatření bylo prodlouženo do 1. dubna.

Policisté v kraji od uplynulého týdne dodržování nařízení vlády kontrolují. Od 17. března zkontrolovali téměř 1100 objektů v kraji, kdy zatím nezjistili žádná závažnější porušení.
Jinak tomu však bylo v případě kontrol dodržování nařízení vlády v souvislosti s nošením ochrany obličeje, dodržováním karantény či chováním se na veřejných prostranstvích.
Za celý uplynulý týden, tedy v době od 15. do 22. března jsme na tísňové volání 158 přijali celkem 164 oznámení v souvislosti s pandemií COVID – 19. Převážně se jednalo o upozornění občanů na nenošení roušek, shlukování se osob na veřejných prostranstvích, či nedodržování karantény. Lidé stále podceňují nastalou situaci a stále si neuvědomují její vážnost.
Policisté v Libereckém kraji evidují již 21 přestupků, kterých se občané dopustili porušením zákona o ochraně veřejného zdraví či porušením krizového zákona. Jen během uplynulého víkendu a pátku těchto porušení bylo celkem v osmi případech. Zpravidla se jednalo o pohyb osob na veřejnosti bez ochranných prostředků obličeje – v 7 případech, či porušení nařízené karantény v jednom případě. Všechny tyto přestupky předáváme k dalšímu řízení hygienikům.

Postihy:
* Podle krizového zákona č. 240/2000 mohou fyzické osoby v nejzávažnějších případech dostat od správního orgánu pokutu až do výše 2 milionů korun. Právnické osoby, podnikají fyzické osoby až do 3 milionů.
* Při porušení karantény hrozí pokuta až do výše 3 milionů korun.
* Podle zákona o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb. mohou fyzické nebo právnické osoby, podnikající fyzické osoby včetně poskytovatelů služeb dostat pokutu od 10 tisíc do 1 milionu korun.
* Stav nouze ale také zostřuje tresty za některé trestné činy. Nejde přitom zdaleka jen o ty, které souvisí se zdravím, jako je šíření nakažlivé nemoci. To si však mnozí jedinci stále neuvědomují a ztěžují tak práci nejen policistům. Poté jsou mnozí překvapeni z výše trestu, který jim za daný skutek hrozí.
* Stát musí za mimořádných okolností využít kapacity záchranných i bezpečnostních složek na zajištění a ochranu fungování společnosti.
* Policisté tak řeší v těchto dnech nad rámec standardních úkolů rovněž další, specifické úkoly, jako jsou ochrana státních hranic, kontroly na státních hranicích, tzv. pendlerů, ale také kontrolují, zda jsou obchody a restaurace opravdu uzavřené, zda lidé dodržují na veřejnosti nošení roušek, respirátorů či jiné ochrany obličeje, zda se na veřejných prostranstvích neshlukuje více osob a také to, zda lidé dodržují nařízenou karanténu a jiné další úkoly.
Od počátku vyhlášení nařízení vlády týkající se nouzového stavu v Česku, jsme v Libereckém kraji řešili celkem 32 trestných činů, z toho se ve dvou případech jednalo o „podvod“ a ve dvou případech o „šíření poplašné zprávy“. Zbylých 28 případů byly krádeže.

Doposud policisté řešili veškeré porušení nařízení vlády zpravidla domluvou, snažili se občany informovat o nastalé situaci a opatřeních, které by lidé měli dodržovat, kdy jejich cílem nebylo ihned dávat lidem pokuty. Avšak je stále řada těch, kteří neberou situaci vážně a policisté již v případě nedodržování těchto nařízení nebudou v dalších dnech již tak tolerantní. Přistoupí tak k postihům.
Apelujeme na občany, aby si už skutečně uvědomili, že tím, že nedodržují nařízení vlády, která mají svůj smysl, neohrožují pouze sebe, ale také své blízké a ostatní spoluobčany.
Zároveň děkujeme všem lidem, kteří se naopak chovají zodpovědně a chápou, že i pro složky Integrovaného záchranného systému tato situace není snadná.

(Zdroj: Vladimíra Šrýtrová, koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.