JE TU DALŠÍ ROZVOLNĚNÍ, OTEVŘOU SE SLUŽBY, ALE I MUZEA, DO ŠKOLY JDOU DALŠÍ DĚTI

0

Pandemie koronaviru je v Česku na ústupu, k 29. dubnu bylo v Turnově hlášeno 35 nakažených, obce v okolí jsou buď bez nákazy, nebo mají covid-pozitivní pouze jednotlivce. Za čtvrtek 29. dubna bylo v celém Česku evidováno nově nakažených 2 216 osob. Vláda proto rozhodla o dalším uvolnění opatření.

SLUŽBY
Od 3. května se otevřou služby spojené s péčí o tělo, jako jsou: kadeřnictví, manikúry, pedikúry, masáže nebo kosmetické služby. Obsluha může v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry.
Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení: PCR testem nebo antigenním testem provedeným na certifikovaném místě, použitelné budou i testy z práce či školy. Jednorázově si také člověk bude moci udělat test sám přímo v provozovně před využitím služby.

OBCHODY
Všechny maloobchody se v Česku otevřou v pondělí 10. května, nehledě na aktuální počet nakažených.
V prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

RESTAURACE
O pevném termínu zprovoznění restauračních zahrádek vláda zatím nerozhodla, podle stávajících plánů by se tak mělo stát nejdříve 17. května. O otevření vnitřních prostor stravovacích zařízení v následujících týdnech vláda neuvažuje.

ŠKOLY
Od pondělí 3. května se budou moci v části České republiky do škol a školek vrátit další děti, kterým to dosud zapovídala koronavirová opatření. V šesti krajích (včetně Libereckého) a v Praze se vrátí rotačně do lavic žáci druhého stupně základních škol a do školek se v těchto regionech budou smět vrátit všechny ročníky.

MUZEA A GALERIE
V některých regionech budou moci lidé po delší době navštívit muzea, galerie, památky a některé další kulturní objekty. Návštěvy budou možné od 3. května za podmínek, že jedna osoba uvnitř bude mít k dispozici 15 metrů čtverečních plochy, která je přístupná veřejnosti. Návštěvníci jsou povinni udržovat rozestupy alespoň dva metry, nejde-li o osoby ze společné domácnosti. Budou muset používat respirátory a povoleny nejsou skupinové prohlídky.

Muzeum Českého ráje v Turnově otevírá v úterý 4. května. Otevřeno je denně od 9.00 do 17.00 hodin, připravují zde i mimořádné pondělní prohlídky.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.