SNAD JIŽ POSLEDNÍ PŘEDVÁNOČNÍ ÚPRAVY VEŘEJNÉHO ŽIVOTA V ČESKU A JEJICH DOPADY NA TURNOV

0

Od pátku 18. prosince se opět vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie koronaviru zpřísňují některá opatření vyhlášená vládou ČR. Přinášíme jejich stručný výčet i s dopady na život v Turnově.

Protiepidemický systém PES se vrací do stupně čtyři, nicméně doznává některých změn. Spuštěním provozu vleků a lanovek bude zahájena letošní zimní sezona, na horách se ale neubytujete. Stejně jako hotely a penziony budou opět zavřené restaurace, které se budou moci vrátit k výdeji jídel přes okénko. Fungovat nicméně zůstanou služby a všechny obchody. Nepochopitelně se zavřou opět muzea a galerie. Vrací se noční zákaz vycházení a shromažďování je omezeno na šest osob.

Obchody zůstanou otevřené všechny, dovnitř bude smět jen omezený počet zákazníků – platí jeden zákazník na zhruba 15 metrech čtverečních. Otevřeno zůstane i v neděli. Na Štědrý den bude otevřeno do 12.00 hodin.

Restaurace se bohužel musí vrátit k prodeji přes výdejní okénka. Nebude možný prodej alkoholu, prodej kávy a čaje s sebou možný bude. Výdejní okénka mohou fungovat v době mimo zákaz vycházení (od 23.00 do 5.00 ráno).

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení mohou ubytovat pouze lidi na služební cestě.

Za přísných podmínek budou umožněny návštěvy v domovech seniorů a dalších pobytových sociálních zařízeních.

Všechna vnitřní sportoviště se uzavírají. Sportovat bude možné jen venku a maximálně v šesti lidech. Výjimku mají lyžařské areály. Zájemci si sem budou moci přijet zalyžovat, poté se ale budou muset vrátit domů. I zde budou smět fungovat výdejní okénka restaurací.

Zrušeny jsou kulturní akce, kina a divadla nehrají. Opět se zavírají hrady a zámky, galerie, muzea a další podobné instituce. Knihovny mohou fungovat pouze prostřednictvím výdejního okénka. Kostely při bohoslužbách mohou věřící zaplnit do 20 % míst k sezení.

Vánoční prázdniny v základních a středních školách začínají již 18. prosince.

A jak se dopady snad už poslední předvánoční změny odráží v Turnově?

KULTURNÍ CENTRUM TURNOV
Žádné kulturní akce se nejméně do konce tohoto roku nekonají, pro případnou komunikaci s KCT využijte webových stránek www.kcturnov.cz.

REGIONÁLNÍ INFORMAČNÍ CENTRUM A HRAD VALDŠTEJN
„Informační centrum zůstává otevřené v běžné pracovní době. Do pátku 18. prosince bude ještě fungovat Ježíškova pošta. Všechny kulturní akce na hradě Valdštejně jsou zrušeny,“ přiblížila Eliška Gruberová, vedoucí příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch.
„Hrad Valdštejn je ale oblíbeným místem vánočních vycházek, a tak chceme po poradě s vedením města umožnit alespoň venkovní prohlídku části hradu, kde bude připravena vánoční výzdoba. Poprvé jsme vyzdobili i kapličku sv. Jana Nepomuckého,“ doplnila Gruberová.
Ve středu 23. a ve čtvrtek 24. prosince si budou moci zájemci odnést z Valdštejna Betlémské světlo (vždy od 14.00 do 15.30 hodin), jehož rozdávání je připraveno ve spolupráci se skauty. Vánočně vyzdobené venkovní prostory hradu si zájemci budou moci přijít prohlédnout 23. a 24. prosince a od 26. do 30. prosince vždy od 12.30 do 15.30 hodin.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA
„Vracíme se k výdejnímu okénku, jako jsme to měli před rozvolněním na začátku prosince. Otevřeno ale máme jen do úterý 22. prosince. Od středy 23. prosince do 3. ledna 2021 je knihovna uzavřena,“ sdělil k novým opatřením platícím od 18. prosince ředitel knihovny Jaroslav Kříž.

MUZEUM ČESKÉHO RÁJE
Od pátku 18. prosince bude uzavřeno muzeum i Dlaskův statek.
Otevřen ale zůstává obchod v muzeu ve Skálově ulici, který bude od pátku 18. až do středy 23. prosince otevřen denně od 9.00 do 16.00 hodin. V pondělí 21. prosince ve 14.00 hodin zde končí letošní Strom splněných přání (ZDE). Podle mluvčí muzea Marcely Beranové bylo k dispozici 257 přání dětí z dětských domovů a zbývají asi poslední tři, takže kdo by se chtěl do akce ještě zapojit, má přes víkend poslední možnost. Jak to bude s otevírací dobou muzejního obchodu mezi svátky, ještě není jasné.

TJ TURNOV
V současné době fungoval provoz v některých částech Sportcentra ve Skálově ulici (mj. solárium, squash, sauna, ale i hala TJ a tělocvična v Daliměřicích na tréninky oddílů do 10 osob s rouškami), od pátku bude Sportcentrum kompletně uzavřeno.

MĚSTSKÁ SPORTOVNÍ TURNOV
V provozu o nadcházejících svátcích nebudou ani ledová plocha na zimním stadionu, ani krytý plavecký bazén na Výšince.
Bazén je vypuštěn, stejně tak byla již před několika týdny odstraněna ledová plocha, obojí kvůli zbytečným provozním nákladům. „Jak to tak vypadá, bylo to bohužel od nás prozřetelné rozhodnutí. Je nám to líto, už třeba vzhledem k minulým rokům, kdy byl zimní stadion vyhledávaným cílem dětí i dospělých o vánočních a novoročních svátcích,“ konstatoval manažer Maškovy zahrady Tomáš Špinka z Městské sportovní Turnov. Ta také provozuje Hospůdku Na návsi v Mašově, která bude od pátku zase uzavřena a nebude se cvičit ani ve vedlejší tělocvičně.

KLUB LYŽAŘŮ TURNOV
Turnovská sjezdovka ve Struhách by mohla jako de facto jediné sportoviště od pátku 18. prosince fungovat. Není však sníh a není ani odpovídající teplota pod bodem mrazu, aby se dalo začít s umělým zasněžováním. A nepříznivá předpověď do Vánoc se už asi nezmění.
V posledních letech se provoz sjezdovky většinou posouvá až na druhou půlku ledna, vloni se sjezdovka nerozjela vůbec, jen jeden víkend byl v provozu malý dětský provázkový vlek.

(Zdroj: TvA a Seznam zprávy)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.