NOVÉ OMEZENÍ VEŘEJNÉHO ŽIVOTA V ČESKU – ZATÍM NA DVA TÝDNY. A JAK SE OPATŘENÍ PROJEVÍ V TURNOVĚ?

0

Extrémní nárůst denního počtu nakažených koronavirem a srovnání s jarní tragickou situací například v Itálii. Není možná daleko chvíle, kdy za den v Česku přibude šest tisíc nakažených a několik desítek lidí s touto diagnózou zemře. Proto vláda ve čtvrtek 8. října přistoupila k dalšímu omezení veřejného života s cílem denní nárůst počtu nakažených zmírnit. Jde také o kapacity zdravotnických zařízení, aby se narůstající počet hospitalizovaných dal ještě zvládnout… Většina opatření zatím platí na dva týdny, tedy do 23. října.

ŠKOLY
Od pondělí 12. října se pro prezenční výuku uzavřou všechny vysoké školy v Česku. Výjimku bude mít pouze praktické vyučování u medicínských a zdravotnických oborů. Stejně tak zůstanou následujících 14 dnů doma studenti všech středních škol. Zůstává výjimka pro praktické vyučování.
Prezenční výuka bude pokračovat na prvních stupních základních škol. Na druhých vláda zavede střídavou výuku. To znamená, že na příklad ve škole, která má dvě třídy v jednom ročníku, bude jeden týden na prezenční výuce třída A, zatímco třída B se bude učit z domova. Další týden si to vymění.
Dochází rovněž k plošnému uzavření základních uměleckých škol, výjimku bude mít pouze individuální výuka v rovině jeden žák – jeden učitel. Omezuje se také fungování školních klubů.
Ministr školství rovněž vyhlásil na pondělí a úterý 26. a 27. října dny volna, takže třeba studenti středních škol by měli v lavicích usednout zase až v listopadu.

RESTAURACE
Restaurace, hospody a bary budou mít od pátku 9. října otevřeno jen do 20.00 hodin a u stolu budou moct sedět pouze čtyři lidé místo dosavadních šesti.

OBCHODNÍ CENTRA
Velká obchodní centra jsou podle představitelů vlády jedním z rizikových míst zejména pro mládež, která v nich ráda tráví volný čas. Provozovatelům proto vláda nařídí vypnutí veřejných wifi sítí a omezení provozu takzvaných food courtů, tedy pater s restauracemi převážně rychlého občerstvení, u stolu budou moci sedět pouze dva lidé.
Do nákupních center a prodejen budou navíc Češi moci vstupovat nově pouze ve skupinkách po dvou. Ty by od sebe navzájem měly dodržovat dvoumetrový odstup.

SPORT
Sportovní soutěže nechává ministerstvo zdravotnictví do pondělí doběhnout (hraje se bez diváků), od pondělí 12. října ruší všechny profesionální i amatérské sportovní aktivity. Už od pátku 9. října se uzavírají veškerá vnitřní sportoviště. Venkovní sportování je dovoleno v počtu maximálně 20 osob.
Vládní nařízení rovněž uzavírají fitness centra, vnitřní bazény a posilovny.

KULTURA A VOLNÝ ČAS
Od pondělí 12. října dojde k uzavření a zrušení prakticky všech kulturních událostí. Zavřou kina, divadla a již od pátku i zoologické zahrady.
Zakázány jsou i návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a podobných historických a kulturních objektů. Zavřené do neděle 25. října budou muset být také hvězdárny a planetária. Otevřené z kulturní oblasti zůstanou jen knihovny a knihkupectví.

SVATBY
Podmínky zůstávají stejné, jak ministerstvo zdravotnictví ohlásilo před týdnem, tedy omezení na počet 30 svatebčanů od pondělí 19. října.

BOHOSLUŽBY
Účast na náboženských akcích bude od pondělí 12. října na dva týdny omezena maximálně na deset lidí.

ÚŘADY
Provoz úřadů přechází na režim, v jakém byly letos na jaře, tedy že budou otevřeny pouze dva dny v týdnu na pět hodin.

SOCIÁLNÍ ZAŘÍZENÍ
Následujících 14 dnů budou rovněž plošně zakázány návštěvy ve zdravotnických a sociálních pobytových zařízeních, byť většina nemocnic či domovů důchodců už návštěvy v uplynulých dnech zakázala z vlastního rozhodnutí.

TURNOV
A jak se nová omezení dotknou některých škol a institucí v Turnově? (Text budeme podle potřeby aktualizovat, protože situace u jednotlivých organizací se může ještě změnit.)

MĚSTSKÝ ÚŘAD TURNOV
Omezení úředních hodin od pondělí 12. října; pondělí a středa 9.00 – 11.00, 13.00 – 16.00 hodin.
Současně město Turnov ruší všechny připravené říjnové akce včetně oslav státního svátku 28. října.

ŠKOLY
Zde platí přehledně vládní opatření – zde, z pohledu Turnova není moc co dodávat, žádné kroužky, ani sportování uvnitř se konat nebudou.
Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola sděluje, že školní jídelna ve Zborovské ulici vaří pro ZŠ a veřejnost a domov mládeže také bude fungovat. V provozu bude i centrum odborného vzdělávání v Alešově ulici, jinak bude škola pro studenty – stejně jako ostatní střední školy – uzavřena.

CENTRUM PRO RODINU NÁRUČ
Vzhledem ke zpřísnění opatření od 12. října až do odvolání rušíme veškeré aktivity, kromě miniškolky a poradenství. U akcí a kurzů, kde to půjde, se můžete těšit na on-line program. Sekce náhradní rodinné péče ruší vzdělávací aktivity pro pěstouny a o případných dalších změnách bude včas informovat.
Provoz kanceláře rodinného centra po dohodě na tel. 775 964 312 nebo e-mailu: naruc@naruc.cz.
Sledujte naše webové stránky www.naruc.cz nebo facebookový profil, vždy tam umístíme informace o aktuálních změnách.
Anna Bergerová, naruc@naruc.cz

KULTURNÍ CENTRUM TURNOV
Vzhledem k aktuálním vládním nařízením Kulturní centrum Turnov ruší veškeré kulturní akce následujících 14 dnů a uzavírá své prostory. Přehled zrušených pořadů najdete na webu KCT – http://www.kcturnov.cz/.

VRACENÍ VSTUPENEK
Vstupenky na zrušené pořady, zakoupené v recepci KC Střelnice, vracejte tamtéž. Lhůta pro vrácení je do pondělí 30. listopadu 2020. Peníze vám po domluvě můžeme zaslat i na váš účet. V případě, že jste si zakoupili vstupenky online, peníze vám budou vráceny automaticky na váš účet během několika týdnů. Divadelním abonentům a abonentům Cestovatelského klubu bude vrácena poměrná částka ze zaplaceného abonmá oproti abonentním legitimacím.

OTEVÍRACÍ DOBA RECEPCE KC STŘELNICE
Recepce KC Střelnice pro vás bude od 12. do 23. října k dispozici následovně: pondělí: 10 – 13, 14 – 16 hodin středa: 13 – 18 hodin. Je možné, že se tato otevírací doba protáhne i do dalších týdnů, vše bude záležet na aktuální situaci.

DŮLEŽITÉ KONTAKTY
V případě dotazů ohledně vracení vstupenek či rušení pořadů se na nás neváhejte obrátit ve všedních dnech na telefonním čísle 733 668 128 (Sára Mochalová – recepce), které pro vás bude aktivní i mimo zkrácenou otevírací dobu recepce KC Střelnice. Telefonní linka 481 322 083 tu pro vás bude pouze v pondělí a ve středu ve výše uvedených časech. Kontaktovat nás můžete i přes e-mail: sara.mochalova@kcturnov.cz.

ZÁVĚREM
V tuto chvíli rušíme akce pro období 12. – 25. října 2020. Akce týdnů následujících prozatím v programu zůstávají a my nadále předpokládáme, že se uskuteční. Situace se však vyvíjí turbulentně a opatření přicházejí často ze dne na den, sledujte proto náš web www.kcturnov.cz, facebook @kcturnov a instagram @kcturnov, kde spolehlivě najdete nejaktuálnější informace. Děkujeme za pochopení a těšíme se brzy na viděnou!
Romana Holubová, romana.holubova@kcturnov.cz

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA
Turnovská knihovna zůstává od pondělí 12. října stále pro veřejnost otevřena. Zrušeny jsou však všechny kulturně-vzdělávací pořady do konce října 2020. Do konce měsíce je také uzavřeno Informační centrum pro mládež Turnov (ICM).
Situace je v naší zemi poměrně nepřehledná. Určitá opatření se mohou změnit ze dne na den, proto s listopadovým programem zatím vyčkáváme. Sledujte, prosím, pečlivě naše internetové stránky nebo sociální sítě.
Jaroslav Kříž, reditel@knihovna.turnov.cz

MĚSTSKÁ SPORTOVNÍ TURNOV
Aktuální stav na sportovištích Městské sportovní Turnov (od 8. října 2020)
1) Bazén Výšinka je od 9. října zcela mimo provoz. Nebudou zde tedy hodiny pro veřejnost, plavecké kurzy ani soukromé pronájmy. Vše platí do odvolání.
2) Na zimním stadionu proběhnou o víkendu poslední svazové soutěže (avšak zcela bez diváků). Sobotní zápas HC Turnov 1931 proti HC Frýdlant proběhne od 17.00 (bez diváků). Náhradou bude komentovaný přenos na Youtube kanále Maškovy zahrady. Přenos bude začínat zhruba v 16.45 hodin – viz zde https://www.youtube.com/watch?v=meUtwDS6fVk.
Od pondělí 12. října 2020 bude zimní stadion do odvolání uzavřen. Výjimku budou mít školy prvního stupně, které u nás mohou absolvovat hodiny tělesné výchovy.
3) Areál Maškovy zahrady. Veškeré venkovní sportoviště (skatepark, pumptrack, in-line dráha) jsou veřejnosti přístupné za splnění základních hygienických opatření (počet osob, roušky, rozestupy).
4) Sokolovna Mašov – hospůdka na návsi bude mít od 9. října upravenou otevírací dobu (do 20.00). Nově ale bude otevřena každý den v týdnu! Oproti tomu cvičební sál v sokolovně nebude možné od 9. října využívat. Výjimku mají opět školy prvního stupně a školky. Opět do odvolání…
5) Atletický stadion je možné využívat podle aktuálně platných pravidel (omezení počtu osob na 20, základní hygienická pravidla). Na atletickém stadionu budou v dopoledních hodinách i nadále probíhat hodiny tělesné výchovy prvního stupně základních škol. Zázemí atletického stadionu (posilovna, šatny a WC) je od 9. října zavřeno!
5) Ve fotbalovém areálu proběhne v neděli 11. října od 15.30 zápas FK Turnov – TJ Desná, který se hraje opět bohužel bez diváků. Od 12. října bude areál do odvolání uzavřen.
6) Ostatní venkovní sportoviště je možné využívat dle aktuálně platných pravidel (omezení počtu osob na 20, základní hygienická pravidla)
Průběžně vás budeme informovat, jakmile se opatření zmírní. Děkujeme za pochopení
Tomáš Špinka, spinka.tomas@gmail.com

TJ TURNOV
Do neděle 11. října funguje hala ve Skálově ulici na tréninky a zápasy a squash, funguje i tělocvična Daliměřice. Už nyní jsou uzavřeny fitness sál, vířivky, sauna a spinning. Od pondělí 12. října bude v provozu jen solárium ve všední dny od 8.00 do 16.00 hodin. Další opatření podle vývoje situace.
Filip Stárek, filipstarek@tjturnov.cz

ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA
Od 12. října vyučujeme pouze formou učitel a jeden žák.
Jak bude výuka probíhat:
Hudební obor:
* Veškerá individuální výuka bude probíhat prezenčně, dle rozvrhů. Nic se nemění. Včetně sólového zpěvu.
* Hudební nauky budou probíhat pouze distančně.
* PHV probíhat nebudou ani distančně.
* Orchestry a komorní hra nebude probíhat. Pouze si mohou jednotlivý učitelé po domluvě zvát některé žáky na individuální konzultace.
* Pěvecké sbory Turnováček a Carmina budou probíhat distančně – budeme volit formu rozvoje individuální hudebnosti žáků (rytmus, poslech, texty apod.)
* Pěvecký sbor Karmínek nebude probíhat. (Bude-li výpadek pokračovat i v dalším období, budeme krátit úplatu za vzdělávání)
Výtvarný obor:
* Výuka bude probíhat pouze distančně. Pouze si mohou jednotlivý učitelé po domluvě zvát některé žáky na individuální konzultace.
Literárně dramatický obor:
* Výuka bude probíhat kombinovaně – distančně i 1/1 tzn. učitel a jeden žák. Budeme preferovat individuální rozvoj žáka (přednes, deklamace..) a u starších ročníků distanční výuku formou elektronické komunikace.
Taneční obor:
* Výuka bude probíhat distančně, formou nahrávek od paní učitelky.
Další informace:
* Školní koncert, který plánujeme 15. října, budeme organizovat bez diváků. Účinkující budou v sále přítomni sami nebo s korepetitorem. Koncert bude nahráván a poté zájemcům zaslán odkaz e-mailem.
Bohuslav Lédl, ředitel školy, b.ledl@turnov.cz

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.