Krizový štáb Libereckého kraje: lehký optimismus

0

V pondělí 2. listopadu se po jednání Krizového štábu Libereckého kraje uskutečnila tisková konference, na které radní pro zdravotnictví Přemysl Sobotka uvedl, že situace kolem pandemie koronaviru se začíná stabilizovat, přesto počet hospitalizovaných s covid-19 stále narůstá a ještě nějakou dobu narůstat bude. Pozitivní je podle Sobotky i skutečnost, že se zapojilo hodně dobrovolníků, kteří vypomáhají ve zdravotnických zařízeních, aktuálně jich je na území kraje 269! V nemocnicích vypomáhají i vojáci.

Radní pro sociální věci Pavel Svoboda uvedl, že v zařízeních zřizovaných krajem je nakaženo nebo v karanténě asi 20 % zaměstnanců, klientů v domovech důchodců je aktuálně pozitivních 217 a dalších 200 je v karanténě. Nové ohnisko nákazy je v Sociálních službách města Semily. Podle dohody nebudou do sociálních zařízení nyní umísťováni noví klienti, volná lůžka poslouží pro pacienty, kteří jsou hospitalizováni ze sociálních důvodů a tímto budou moci uvolnit lůžka v nemocnicích pro ty s těžším průběhem koronaviru.

Podle ředitele Krajské hygienické správy Libereckého kraje Vladimíra Valenty se nárůst počtu nemocných zásadně nezhoršuje, v posledních dnech je to v průměru 600 až 700 covid pozitivních za den. Nejohroženější skupinou jsou senioři nad 65 let. Kromě sociálních zařízení vzrůstá počet nakažených také v mateřských školách, které jsou v současnosti jediným otevřeným školským zařízením, podle Valenty je zasažena už asi třetina mateřských škol v Libereckém kraji.
V této souvislosti požádal hejtman Libereckého kraje Martin Půta rodiče, kteří pečují doma o další děti, a nemusí tedy do mateřské školy děti za každou cenu posílat, aby si je v těchto dnech raději nechali doma. (Turnova se nárůst onemocnění v mateřských školách zatím netýká, podle místostarostky Petry Houškové byla pouze Mateřská škola v Mašově uzavřena v minulém týdnu z preventivních důvodů a od 2. listopadu je otevřeno všech osm mateřských škol ve městě.)

Závěrem tiskové konference poděkoval Martin Půta Pavlu Svobodovi a Přemyslu Sobotkovi za dosavadní práci, protože zítra proběhne ustavující zasedání nově zvoleného krajského zastupitelstva, a jim mandát radních končí. Podle Přemysla Sobotky nás nyní čeká v boji s koronavirem rozhodující období, jak zmínil, v průběhu dvou až tří týdnů by mělo dojít k zásadnímu poklesu nakažených i hospitalizovaných. Nyní je v kraji v nemocnicích k dispozici 101 volných lůžek, zdravotnická zařízení by měla tuto vlnu nákazy zvládnout.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.