NOVÁ OPATŘENÍ ČÁSTEČNĚ OMEZENÍ ŽIVOT V ČESKU NA DVA TÝDNY

0

V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací v ČR přistupuje Ministerstvo zdravotnictví k dalším protiepidemickým opatřením. Resort od čtvrtka 24. září omezuje otevírací dobu provozoven stravovacích služeb od 22.00 hodin do 6.00 hodin ráno a upravuje konání hromadných akcí. Účinnost opatření je limitována na 14 dnů a končí tedy 7. října.

„Protiepidemická opatření jsou naprosto klíčovým prvkem ke zlepšení vývoje současné epidemiologické situace. Je proto nutné, aby veřejnost stanovená nařízení i přes určitý diskomfort, zodpovědně dodržovala. Velmi apeluji na veřejnost, aby omezila návštěvy hromadných akcí. Jen tak můžeme šíření viru zabránit,“ řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

S účinností od čtvrtka 24. září se v celé ČR snižuje limit u hromadných akcí konaných v areálu členěných do sektorů na 1 000 osob, pokud je akce uvnitř, a na 2 000 osob, pokud je akce venku. Nadále však platí, že u ostatních akcí, kde nejsou možné sektory, zůstává limit 500 osob uvnitř a 1 000 osob venku. Do tohoto počtu se nezapočítají osoby, které se podílejí na realizaci hromadné akce, jsou-li oddělené od účastníků.

Od počtu 10 osob uvnitř a 50 osob venku lze však akci konat jen v režimu, kdy každý má své místo k sezení, na kterém se převážně zdržuje. Výjimkou jsou schůze ústavních orgánů, soudů, výstavy nebo trhy a veletrhy. V případě opuštění svého místa k sezení osoby udržují od ostatních dvoumetrový odstup.

U stravovacích zařízení je omezena zavírací doba od 22.00 do 6.00 hodin. Nadále platí, že do provozoven bude moci vstoupit pouze tolik lidí, kolik je míst k sezení. Zákazníci jsou usazeni tak, že mezi nimi je odstup alespoň 1,5 metru, a to s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu. V případě jídla nebo pití s sebou a následné konzumace na místě je nutný odstup od jiných osob alespoň dva metry (kromě členů domácnosti).
Účinnost opatření je 14 dní, tedy od 24. září 2020 od 0.00 hodin do 7. října 2020 do 23.59 hodin.

V úterý 22. září laboratoře v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 2 394 lidí, to je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Celkem se od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy onemocnění covid-19, nakazilo 53 158 lidí.
Zhruba polovina lidí se už vyléčila, zemřelých je 531. Aktuálně nakažených je tak téměř 26 500 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizováno je ale rekordních 581 pacientů, z toho 115 ve vážném stavu, což je rovněž nejvíc od začátku epidemie.
V Libereckém kraji je aktuálně nakaženo 870 lidí, v okrese Semily 105.

Pro úplnost zopakujeme, kde je v současné době nutné mít roušku:
* Ve všech vnitřních prostorech staveb (restauracích, obchodech či na pracovišti), mimo bydliště či místě ubytování (například hotelový pokoj),
* Ve školách a školských zařízeních. Výjimkou je tělocvik, zpěv nebo hra na dechové nástroje. Pravidlo se vztahuje na 2. stupeň základních škol (včetně uměleckých), střední i vysoké školy.
* V prostředcích veřejné dopravy, včetně zájezdové dopravy a taxislužby.
* Při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků.
* Ve zdravotnických zařízeních a lékárnách, v zařízeních sociálních služeb.
* Na všech venkovních akcích nad sto lidí ve vybraných regionech: Praha, Středočeský kraj a okresy Cheb, Zlín, Uherské Hradiště, Kroměříž.
* Ve volebních místnostech.
Výjimky mají děti do dvou let, hendikepovaní ad.

(TvA s využitím stránek Ministerstva zdravotnictví ČR)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.