PRO TURNOVSKO BUDEME MUSET Z NOVÝCH OPATŘENÍ VYJEDNAT VÝJIMKU, ŘÍKÁ STAROSTA TURNOVA TOMÁŠ HOCKE

0

Od pondělí 1. března vstupují v platnost zpřísněná opatření Vlády ČR, mezi které patří mj. zákaz pohybu osob mimo domovský okres, a to včetně nákupů. Výjimky tvoří cesty do zaměstnání, k lékaři ad. Ve volném čase se mohou lidé na výlet či procházku vydat jen v rámci katastru obce. Není možné jet na výlet v rámci okresu. A tak třeba cyklista z Turnova může na jarní vyjížďku tak akorát do Dolánek, resp. na Loužek nebo na Valdštejn. Rodinka ze Čtveřína nezajede o víkendu na Valdštejn, obyvatelé Turnova se na výlet nevypraví na Malou Skálu nebo do zahrady sychrovského zámku. Co je podstatnější, lidé by neměli mimo okres jezdit ani na nákupy. Takže obyvatelé Jenišovic místo do blízkého Turnova musí na nákup do supermarketu do Jablonce nad Nisou a Příšovičtí do Liberce?

„Jsme si vědomi, že Turnovsko má svá specifika. Je to jediná ORP (obec s rozšířenou působností – pozn. red.) v republice, které zahrnuje obce tří okresů. Dnes jsem na to téma jednal s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, dohodli jsme se, že do pondělí musíme najít způsob, jak pro obyvatele okolních obcí vyjednat výjimku, aby nemuseli porušovat cestou na nákup do Turnova nějaké nařízení a nebyli policisty pokutováni. Ideální by bylo, aby výjimka platila na celé území ORP Turnov a povolila ji vláda či ministerstvo vnitra. Doufám v rychlé řešení, aby lidé od pondělí nebyli v nejistotě,“ uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke.

NOVÁ VLÁDNÍ OPATŘENÍ
Za pátek 26. února přibylo v Česku 14 676 nakažených covid-19. Hospitalizováno je 7 266 lidí, s nákazou od začátku pandemie v Česku zemřelo 20 194 lidí. Aktuálně je přímo v Turnově 206 nakažených, v Mírové pod Kozákovem 38, v Rovensku pod Troskami 16, na Vyskři a v Příšovicích 13, v Radimovicích sedm, v Jenišovicích 15, v Malé Skála 25, v Přepeřích 19 a v Ohrazenicích 31. V Jilemnici 130, Semilech 186, Liberci 1 587 a v Jablonci nad Nisou 800.

Další vlnu nárůstů počtu nakažených má na vině tzv. britská mutace koronaviru, která je agresívnější, nakažených rychle přibývá. Vláda ČR proto v pátek 26. února vyhlásila na území České republiky nový nouzový stav na 30 dnů, tedy do 28. března. Současně také oznámila nová opatření, která budou platit od pondělí 1. března.
Výrazně bude omezen pohyb osob, zavřeny budou všechny typy škol. Roušky nebo respirátory už bude nutné nosit prakticky všude, lidé mají co nejvíce omezit vzájemné kontakty. Průmyslové podniky zůstávají otevřeny (podmínkou jsou roušky a testování zaměstnanců), uzavřeny budou další obchody jako papírnictví a obuv a oblečení pro děti. Opatření mají platit do 21. března, vláda si od nich slibuje snížení počtu nakažených a odvrácení kolapsu zdravotnictví.

ROUŠKY A RESPIRÁTORY
Od 1. března platí povinnost nosit všude na zastavěném území obce chirurgickou roušku. Výjimka platí jen v případě, že je člověk sám v přírodě. Ochrana dýchacích cest bude povinná i na pracovišti. Výjimku mají pouze ti, kteří jsou v místnosti sami. Na místech, kde je větší koncentrace lidí, bude povinný respirátor. Platit to bude například v prodejnách, provozovnách a v dopravě.

ŠKOLY
Od pondělí 1. března se zavřou školy, školky i dětské skupiny, fungovat budou pouze zařízení, kde pečují o děti záchranářů.

OBCHODY
Otevřené zůstávají prodejny s potravinami, drogerie, lékárny, oční optiky, obchody s krmivem, prodejny pohonných hmot či prodejny novin a tabáku. V provozu budou i nadále taxislužby, myčky bez obsluhy, pohřební služby, provozovny servisu a oprav silničních vozidel, prodejny zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby, květinářství ad. Otevřené budou i provozovny, kde si lidé vyzvedávají předem objednané zboží (zásilkovny). Uzavřeny budou opět například papírnictví a dětská obuv a oblečení.

RESTAURACE
Zde se nic nemění, v provozu zůstávají výdejní okénka do 21. hodiny.

KULTURA A SPORT
Ani tady není nic nového, nekonají se žádné kulturní akce, uzavřena jsou muzea a galerie, hrají se pouze sportovní utkání profesionálních soutěží – bez diváků.

OMEZENÍ POHYBU
Cesty mezi okresy jsou zakázány. Platí ale výjimky, jako cesty do zaměstnání s potvrzením zaměstnavatele, u OSVČ prokazatelné zakázky apod. Cestovat lze i k lékaři a na úřady (čestné prohlášení, žádanka lékaře či pozvánky na úřad). Pro cestu do zaměstnání či k lékaři v rámci okresu není zapotřebí žádný doklad.
Návštěvu rodičů za účelem obstarání životních potřeb (nákupy, lékař apod.) je možné prokázat čestným prohlášením. Potřebné formuláře najdete na stránkách ministerstva vnitra – https://www.mvcr.cz/clanek/pohyb-mezi-okresy.aspx.

NÁKUPY A POBYT V PŘÍRODĚ
Nákupy mimo okres bydliště nejsou možné. Nakupovat lze pouze v rámci okresu. Na nákupy se může cestovat pouze v nezbytném počtu osob.
Pobyt v přírodě je možný jen na území vlastní obce. Není tedy možné uskutečnit výlet v rámci celého okresu. Katastry obcí najdete například na www.mapy.cz po zadání příslušné obce ve vyhledávači.

ZÁKAZ NOČNÍHO VYCHÁZENÍ
I nadále platí zákaz nočního vycházení v době od 21.00 do 5.00 hodin. Venčení psů v noci je možné pouze do 500 metrů od bydliště. Venku by se stýkat měly pouze osoby žijící ve společné domácnosti.
Pokud lidé pravidelně pobývají na dvou či více místech, musí si vybrat jedno z nich, kde chtějí po dobu tří týdnů pobývat. To platí například i pro partnery, kteří žijí na dvou místech a jen občas spolu.

CHATY A CHALUPY
Je možné pobývat na vlastní chatě, chalupě či jiné rekreační nemovitosti mimo okres trvalého pobytu nebo bydliště, pokud tam občan bude v den účinnosti nového omezení. Pak se bude považovat za jeho bydliště. Je tedy nutné v této rekreační nemovitosti zůstat nepřetržitě po celou dobu platnosti tohoto opatření. Vláda doporučuje takový pobyt dokládat listem vlastnictví nebo jiným vhodným způsobem.
(Zdroj: Seznam zprávy)

MINISTERSTVO VNITRA SPOUŠTÍ KAMPAŇ „ZŮSTAŇTE DOMA, ZACHRAŇTE ŽIVOTY“
Po celém Česku se o víkendu objeví 10 tisíc plakátů s heslem „Pomozte našim zdravotníkům“, které doplní slogany „Zůstaňte doma, zachraňte životy“ nebo „Noste respirátory, zachraňte životy“. Jde o kampaň Ministerstva vnitra (MV) apelující na dodržování proticovidových opatření.
Jde o grafickou kampaň, kterou jako první použila vláda Velké Británie. MV design kampaně využilo po dohodě a se souhlasem britského velvyslanectví. Plakáty velikosti A0 pro MV vytiskla, rozveze a rozlepí společnost Rengl, a to za 1,5 mil. Kč včetně DPH.
(Zdroj: stránky MV ČR)

„Z JINÉHO SVĚTA“
Největší novozélandské město Auckland čeká od rána 28. února týdenní uzávěra. Důvodem je jeden případ výskytu koronaviru zatím neznámého původu, napsala agentura Reuters. Do škol půjdou jen děti pracovníků nezbytných pro chod země. Ruší se všechny sportovní události, budou zavřená sportoviště a dětská hřiště. Obchody s potravinami zůstanou otevřené. Policie vytyčuje hranice města, za které bude možné jet jen v nejnutnějších případech. Od začátku epidemie zaznamenal Nový Zéland, která má 4,1 milionu obyvatel, jen celkem 2 372 případů nákazy koronavirem. Za celý rok boje s pandemií zemřelo v zemi 26 lidí.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.