Covid19: Od pondělí 23. listopadu dochází k prvnímu většímu rozvolňování

0

Opatření v boji s koronavirem se mění třeba i několikrát v průběhu jednoho týdne. Co je pozitivní, jak se v současnosti snižují počty infikovaných, dochází k postupnému rozvolňování a není daleko den, kdy se otevřenou i malé obchody, které byly podle mnohých uzavřeny naprosto nesmyslně, když velké supermarkety mohou své zboží prodávat.
Od pondělí 23. listopadu vláda zmírnila část opatření proti šíření koronaviru. Prodlužuje se otevírací doba obchodů až na 23.00 včetně výdejních okének. Uvolnění se týká ale jen obchodů, které jsou už nyní otevřené.
V platnosti zůstává zákaz provozu obchodů v neděli a omezení počtu lidí v prostorách obchodu podle přepočtu – jeden zákazník na 15 metrů čtverečních.
Zákaz nočního vycházení platí od 23.00 do 5.00 hodin. Rozšiřuje se také možnost společných akcí ze dvou na šest lidí pohromadě. Obřadů, jako jsou svatby, pohřby nebo bohoslužby, se bude moci účastnit až 20 osob místo dosavadních patnácti.
Co se týká škol, tak po žácích prvních a druhých tříd, se 25. listopadu se k nim přidají závěrečné ročníky středních škol a obnoví se v nich také praktická výuka ve skupinách do 20 studentů. Od pondělí 30. listopadu půjdou do škol pravděpodobně také děti z celého prvního stupně a žáci 9. ročníků, další třídy druhého stupně se budou ve škole střídat po týdnu.
Vláda také povolila prodej vánočních stromků, ozdob a kaprů, na trzích se budou moci prodávat i v neděli.
Po týdnech se otevřou také knihovny, i když se knihy budou půjčovat a vracet jen přes výdejní okénka. Od pondělí se mohou konat i teoretické a praktické závěrečné testy autoškol.
Stále povinné je nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, zavřená zůstávají divadla, kina, muzea a galerie, bazény a vnitřní sportoviště. Až na výjimky také dál platí zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních a věznicích nebo zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech.
Nouzový stav byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR prodloužen do 12. prosince.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.