Prohlášení radního Libereckého kraje pro resort zdravotnictví k dávkám vakcín proti covid-19

0

Rád bych na pravou míru uvedl informace k očkování proti covid-19, které ve značně zkreslené podobě prezentují některá média a opoziční představitelé. Není pravdou, že Liberecký kraj s dávkami vakcín šetří a dělá si „přehnané“ zásoby.
Naočkovaných osob první dávkou může být do konce února 2021 zhruba 8 190, jinak se nepodaří zajistit z množství, které je rozepsáno pro celý kraj, očkování druhou dávkou. U nově otevřených termínů v Centrálním rezervačním systému od 22. ledna 2021 je termín přeočkování stanoven na 28 dnů (tyto termíny se otevírají v řádu stovek týdně). Toto číslo (8 190) tak bude trošku vyšší, ale ne o mnoho.
Problém často způsobují rozdílná data, která prezentuje Ministerstvo zdravotnictví, a ta, jež poskytuje Informační systém infekčních nemocí. V tom dochází ke zpoždění čísel. Máme celkem 31 subjektů, které do systému zapisují informace pravidelně a bez prodlení, jako například nemocnice, jiné subjekty tak nečiní.
Kdybychom dle rady některých médií a dalších kritických hlasů „vyočkovali“ vše až do nuly, pak v tomto týdnu nikoho nového očkovat nemůžeme (veškeré dávky půjdou jen na přeočkování, my však máme v rezervačním systému otevřena místa i pro první dávku). Dále nám příští týden pak bude chybět 1 170 vakcín a ten následující celkem 2.340 vakcín. Termíny pro první dávku pro seniory máme otevřeny i v dalších týdnech.
Upozorňuji, že jsme nemuseli rušit žádný rezervovaný termín z důvodu nedostatku vakcín, máme vše dobře spočítáno a prioritou pro nás i nadále zůstává z dostupných zdrojů, kterými Liberecký kraj disponuje – a není jich mnoho – co nejefektivněji oočkovat naše občany.
Vladimír Richter, člen Rady Libereckého kraje pro resort zdravotnictví a krajský koordinátor očkování

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.