Kraj nezavádí žádná nová omezení v souvislosti s koronavirem

0

Dnešní jednání Krajské epidemiologické komise nepřineslo žádná nová omezení v souvislosti s covid-19 v Libereckém kraji. Stále trvá povinnost nosit roušku ve zdravotnických zařízeních a zařízeních poskytujících sociální služby. Rovněž jsou omezeny návštěvy v těchto institucích. Původní ohniska nákazy, která se objevila v posledních týdnech v liberecké průmyslové zóně a na Jablonecku, jsou již neaktivní. Nově se koronavirus vyskytl na Liberecku u zahraničních pracovníků v jedné z průmyslových firem. Ani v tomto případě není žádná návaznost na původní ohniska.

„Situace v kraji je klidná. Nehrozí nám žádný nekontrolovatelný komunitní přenos, a proto v současné době nebudeme zavádět žádná nová opatření,“ řekl na tiskové konferenci po jednání epidemiologické komise hejtman Martin Půta.
„Kapacity odběrových míst v kraji jsou plně dostačující. Největší záběr má samozřejmě Krajská nemocnice Liberec s kapacitou 400 odběrů. Celkově jsou zdravotnická zařízení v našem kraji schopna zpracovat 650 odběrů, což je velmi dobré číslo a dokonce je to víc, než bychom měli zvládnout,“ doplnil náměstek pro zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka.
V Libereckém kraji je nyní 401 osob s nákazou covid-19. Roušky v Libereckém kraji nejsou povinné ve veřejné dopravě ani ve veřejných prostorách. Rovněž neplatí žádná mimořádná omezení pro konání veřejných venkovních a vnitřních akcí, kromě těch, která jsou platná pro celou Českou republiku.

Odběrové místo funguje v Krajské nemocnici Liberec pravidelně od pondělí do pátku od 8.00 do 12.00 hodin. Nemocnice s poliklinikou Jablonec nad Nisou má odběrové místo přístupné v pondělí, středu a pátek od 9.00 do 11.00 hodin. V nemocnicích v Jilemnici a v České Lípě fungují odběrová místa na vyžádání po předchozí domluvě. Pro samoplátce je vyhrazeno odběrové místo v Krajské nemocnici v Liberci, ovšem je nutné se dopředu objednat a zaplatit odběr převodem z účtu.
„Jednáme nyní s vedením liberecké nemocnice o tom, aby samoplátci měli možnost uhradit poplatek na místě za pomoci platebního terminálu. Nicméně i potom se budou muset samoplátci dopředu na odběr objednat,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Důležitá a stále platná zůstávají základní hygienická pravidla, jako je časté a důkladné mytí rukou, dodržování dvoumetrových odstupů, kýchaní do předloktí či do kapesníku. V případě zvýšené teploty, nebo příznaků nachlazení je doporučeno s ohledem na ostatní zůstat doma, nevycházet na veřejnost, případně s rouškou.

Andrea Fulková, oddělení tiskové a vnějších vztahů Krajského úřadu LK

Související články (celkem 220)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.