
O BĚŽÍCÍM ČASE S TURNOVSKÝM DIVADELNÍKEM A HODINÁŘEM
Honzu „Barona“ Marka znají v regionu všichni, kdo se pohybují kolem divadla. Málokdo však ví, že herectví či režie nejsou…
Honzu „Barona“ Marka znají v regionu všichni, kdo se pohybují kolem divadla. Málokdo však ví, že herectví či režie nejsou…
Miloš Kopecký tvrdil, že humor je nejdůstojnější projev smutku. A Charles Bukowski prohlásil, že lidé vůbec nemají smysl pro humor a k tomu…
(aktualizováno) Býval to věkem asi nejstarší herec v zemi, který aktivně hrál divadlo. V představeních turnovských ochotníků vystupoval ještě ve…
Opravdu dost jsem se trápila. Nikoli samotným rozhovorem, ten plynul se samozřejmou lehkostí, ale právě s tímto úvodem. Několikrát jsem začala, napsala, vymazala… Nakonec to tedy „dávám“ s tou lehkostí, jak to jednoduše cítím: Znám ho dlouho, přesto o něm vím jen málo. Živelný, laskavý, přátelský. Většinou ve středu dění,…
Učitel dějepisu a zeměpisu na zdejším gymnáziu, kapelník artrockové kapely, hokejový brankář. Člověk mnoha tváří, který je v Turnově…
Turnovský pěvecký sbor Musica Fortuna v těchto dnech slaví 30 let od založení. Jaké to bylo ty tři dekády stát…
V neděli 19. března ve věku nedožitých 63 let zemřela dlouholetá pracovnice Muzea Českého ráje Jitka Petrušková. Poslední rozloučení s ní se uskuteční v pátek 24. března od 12.00 hodin ve smuteční síni v Turnově.
Ve čtvrtek 1. září 2016 v dopoledních hodinách zemřel první polistopadový turnovský starosta, JUDr. Václav Šolc. Bylo mu 88 let. Zde je text z projektu Češi Českého ráje:
Byl u všeho, co se hlavně v kultuře a ve sportu za první dvacetiletí po listopadu 1989 v Turnově událo. Folkový klub byl fenoménem ještě předlistopadových dob, poté jako ředitel kulturního centra stál u zrodu dodnes pro město prestižních akcí, jako jsou Poetika, hudební dílny při festivalu Antonína Dvořáka, byl u Staročeských i Vánočních trhů, stanovil pravidla pro podporu kulturních spolků, vystavěl novou Střelnici, vydával Hlasy a ohlasy Turnovska, uspořádal několik ročníků Turnovské pecky s předáváním cen lidem, kteří byli výjimeční ve svém oboru. Těžko lze zapomenout na komponované večery, ve kterých se na jednom pódiu představili prakticky všichni, kdo ve druhé polovině devadesátých let v kultuře ve městě něco dělali – od muzikantů přes divadelníky a zpěváky sborového zpěvu po výtvarníky. Na tyto akce již nikdo nenašel – pro jejich nesmírně náročnou přípravu – odvahu navázat.
Letos uplynulo patnáct let od smrti známého turnovského fotografa Jaroslava Hajflera. Řemeslu se Hajfler učil ještě u soukromníka, v Lochmanově ateliéru v Turnově a později, chtěl-li po roce 1948 ve své práci pokračovat jako člen nového lidového družstva Fotografia, musel ještě absolvovat školu v Hradci Králové. V turnovské provozovně „mezi mosty“, Leninově, dnes Palackého ulici, pak denně vytvářel dokumentární, portrétní i skupinové fotografe, podobizny svatebčanů, novorozeňat, jubilantů i třídy absolventů turnovských škol. Vedle toho byl ale také vnímavým dokumentaristou veškerého života kolem sebe. Fotografoval zdejší krajinu, díky své intuici zachytil nejen mnoho zajímavých objektů a scenérií ve městě a jeho okolí, které časem navždy zmizely například kvůli překotné výstavbě továren a panelových sídlišť.