KRAJ DÁLE ZAJIŠŤUJE VÝROBU NANOMASEK. I ZA POMOCI FIRMY Z TURNOVA SE CHCE ZÁSOBIT NA PŘÍPADNOU DRUHOU VLNU EPIDEMIE KORONAVIRU

0

Liberecký kraj dosud nechal vyrobit 2 139 400 nanofiltrů a 134 963 šitých nanoroušek, kterými zdarma zásobil ve stavu nouze zdravotníky, hasiče, policisty i pracovníky v sociálních a pobytových službách. Nyní bude kraj objednávat 1,5 milionu certifikovaných nanomasek z netkané textilie od turnovské společnosti CUBO Investments, do kterých nanovlákennou vrstvu z materiálu AntiMicrobe Web R dodá výrobce z Liberce, společnost Nano Medical. Zajištěním osobních ochranných pomůcek z regionální produkce v podobě nanomasek s účinností 99,9 % záchytu virů a bakterií tak Liberecký kraj pokračuje ve snaze být nejen nezávislý na státních dodávkách, ale také podpořit firmy s produkcí v regionu.

„Zahájení produkce nanomasek je dokončením vývoje výroby ochranných pomůcek v našem regionu, který odstartoval hned na začátku nouzového stavu. Nyní tak máme k dispozici klasickou ústenku, která splňuje všechny potřebné parametry, má certifikaci CE a poskytuje protivirovou ochranu s účinností 99,9 procenta. Přesně takového cíle jsme chtěli dosáhnout. Od prvotního nápadu přes vývoj až po postavení stroje uplynuly dva měsíce, což je skvělý výsledek,“ uvedl krajský projekt hejtman Martin Půta.

Jednorázová obličejová maska s názvem NANO MED.CLEAN, kterých si nechává Liberecký kraj vyrábět půldruhého milionu, má fungující laboratorně ověřenou účinnou nanovrstvu s prodyšností 200 l/m2/s. Cena nanomasky je 47,19 Kč včetně DPH. Celkem tak kraj z krizového fondu zaplatí 70.785.000 Kč. Všechny nanomasky budou vyrobeny a dodány do konce července tohoto roku.
„Pevně věřím, že český stát přejde od dovážení ochranných prostředků z Číny, které jsou často pochybné kvality a příliš drahé, k podpoře českých výrobců a doufám, že zde zůstane výroba zachována pro případ, že by se podobná krize vrátila,“ doplnil hejtman Půta.

„Při úvahách o lokalizaci projektu Nano Medical jsme vybrali Liberec. Spolupracujeme na výzkumných projektech s Technickou univerzitou v Liberci, jsou tu v regionu mnohé firmy z řad našich dodavatelů, je to lokalita s vysokou koncentrací inovativních firem a s výborným spojením na letiště Praha a Drážďany, což je klíčové pro naše zahraniční zákazníky. Výroba bude zaměstnávat na tři desítky lidí z Liberecka. Při plném výkonu budeme vyrábět 300.000 m² materiálu měsíčně. Zájem o náš Nano Med Clean již projevily firmy vyrábějící zdravotnické prostředky a osobní ochranné pomůcky z Itálie, Německa, Slovenska, ale také z USA a Kanady,“ uvedla Marcela Munzarová, autorka projektu a jednatelka společnosti Nano Medical.

Liberecký kraj od počátku nouzového stavu distribuoval od 16. března do 7. května celkem 106 680 nanoroušek, 1 522 650 nanofiltrů, 240 112 kusů respirátorů třídy FFP2 a 10 945 kusů respirátorů třídy FFP3. Na základě dosavadní spotřeby osobních ochranných pomůcek proto kraj předpokládá, že v případě dalšího zvýšeného zdravotního rizika trvajícího například tři měsíce, by bylo potřeba více než 700 tisíc prostředků k ochraně horních cest dýchacích, v případě rizika trvajícího půl roku by bylo potřeba až 1 430 948 kusů těchto prostředků.

Zázemí firem v Liberci a v Turnově si ve středu 13. května prohlédl i hejtman Libereckého kraje Martin Půta

„Naše obličejové masky s nanovrstvou jsou plnohodnotným zdravotnickým prostředkem pro snížení rizika přenosu infekce. Dlouhodobě působíme na trhu s ochrannými osobními a pracovními pomůckami a díky nové výrobě na automatické lince, na které denní objem výroby dosahuje až 150 tisíc roušek, můžeme nyní v Turnově nastartovat i českou produkci těchto kvalitních zdravotnických pomůcek. Zájem o ně již projevily i další země, třeba Německo, Itálie, Anglie a USA, kde v současné době probíhá jejich testování,“ řekl Antonín Kostka, jednatel firmy CUBO Investments, která sídlí v turnovské Přepeřské ulici.

Liberecký kraj v době začátku celorepublikového stavu nouze vyhlášeného kvůli koronaviru nečekal na pomoc vlády České republiky a sám začal vyjednávat možnost a způsoby výroby osobních ochranných pomůcek přímo v regionu. Ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci a s místními společnostmi DryLock Technologies a Elmarco, které podnikají ve výrobě netkaných textilií a nanomateriálů, byl kraj schopen během několika dnů zajistit výrobu 100 tisíc nanofiltrů denně. Nyní přechází na výrobu nanomasek se společnostmi CUBO Investmensts a Nano Medical.

„Co se týká ochranných pomůcek, myslím, že po ochladnutí poptávky během léta se na podzim zájem vrátí. Ale i po úplném odeznění epidemie má naše dceřiná společnost Nano Medical připraveny aplikace, které zajistí odbyt nanomateriálu. Dceřiná společnost vznikla již v roce 2016 a produkce nanoroušek a filtrů byla uvažována pouze okrajově. Aktuálně jsme se přizpůsobili situaci. Náš unikátní materiál AntiMicrobe Web s obchodním názvem Nano Med Clean má nejen záchyt virů vyšší než 99,9%, ale také velmi vysokou prodyšnost. To bude pro nadcházející teplé počasí velmi důležité. Nano Med Clean je lehký a snadno se přes něj dýchá. Na rozdíl od jiných materiálů má prodyšnost dvě stě litrů vzduchu na metr čtvereční za sekundu. Komfort přináší venku v letních teplotách, ale hlavně při práci v náročných zdravotnických i výrobních provozech,“ doplnil Petr Kala, ředitel mateřské společnosti Triola.
(Zdroj: TZ LK)

Předprodej filtrů a roušek už firma Triola zahájila na svém webu. Viz https://www.triola.cz/198-nanorousky.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.