ZAČÁTEK ROKU 2021: ČESKO V NOUZOVÉM STAVU NA PÁTÉM STUPNI

0

Pandemie koronaviru neslábne, Česko je v novém roce na nejhorším pátém stupni protiepidemických opatření. Většina z nich zatím platí do 10. ledna, nouzový stav platí do 22. ledna.

Dnes do škol nastoupili pouze žáci prvních a druhých tříd základních škol, ostatní mají distanční výuku, od 21.00 do 5.00 hodin platí zákaz vycházení, setkávat se mohou nanejvýš dva lidé, pokud nejde o členy jedné domácnosti, kolegy z práce nebo spolužáky. Můžete na procházku do přírody či na venkovní sportoviště.

Obchody jsou až na výjimky (potraviny, drogérie, květinářství…) opět uzavřeny, stejně tak služby jako například kadeřnictví. Restaurace mohou jídlo vydávat pouze prostřednictvím výdejních okének. Úřady jsou otevřené pouze v pondělí a ve středu na omezenou dobu. Roušky jsou povinné ve všech vnitřních prostorách, venku v případě, že se lidé přiblíží na méně než dva metry.

V Turnově stejně jako jinde v republice se nekonají kulturní ani sportovní akce, uzavřena je i turnovská knihovna, která v pátém stupni opatření nemůže knihy vydávat ani prostřednictvím výdejního okénka.

Podle odborníků bude podobná situace panovat na začátku tohoto roku, jak bude více občanů proočkováno, situace se bude postupně uvolňovat. Léto by už mohlo být podobné, jako to loňské. Očkování je dobrovolné, většina odborníků se ale přiklání k tomu, aby se lidé očkovat dali, je to podle nich jediná cesta, jak nákazu překonat a vrátit se zase k běžnému způsobu života.

Na konci minulého roku byl definitivně schválen daňový balíček, snížení daní bude pro lidi v zaměstnaneckém poměru znamenat až tisíce korun měsíčně navíc, což už se bohužel tak netýká osob samostatně výdělečně činných. Seniorům se zvýší penze o víc než pět procent (u průměrného důchodu je to zhruba 800 Kč měsíčně).

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.