Epidemie koronaviru se vrací, od pondělí platí nová opatření

0

Máme před sebou další vlnu epidemie koronaviru. V končícím týdnu byla zaznamenána čísla nově nakažených, která nás vrací do letošního jara.
Proto vláda rozhodla o nových opatřeních, která platí od pondělí 25. října.
* Nově budou muset lidé nosit respirátory na pracovištích. Výjimku budou mít ti, kteří jsou v kanceláři sami. Stanovena je i výjimka pro osoby, které se nacházejí ve stejný čas a na stejném místě, a to pokud je jejich vzdálenost od sebe nejméně 1,5 metru.
* Zaměstnavatelé mají nařízeno vybavit zaměstnance respirátory v dostatečném počtu na každou pracovní směnu.
* Nutné budou také respirátory na hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků.
* Dál je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.
* Zkracuje se doba karantény na sedm dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Ukončit ji ale musí negativním PCR testem. Dosud museli být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny.
* K dalším změnám dojde od 1. listopadu. Zkrátí se doba platnosti PCR testů ze sedmi dnů na 72 hodin a u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.
* V restauracích, klubech, diskotékách a podobných provozech bude zavedena kontrola dodržování bezinfekčnosti (očkování, test, prodělání nemoci) s tím, že provozovatel nesmí umožnit vstup zákazníkovi, který mu bezinfekčnost neprokáže.
* Od listopadu také dojde k omezení úhrady preventivního testování obyvatel z veřejného zdravotního pojištění. Testy zdarma budou mít pouze děti do 18 let, lidé po první dávce vakcíny a ti, kteří se nemohou očkovat.
(Zdroj: Novinky.cz)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.