MALÝ NÁVOD, JAK SI USPOŘÁDAT ŽIVOT V DOBĚ KARANTÉNY A NEPLÁNOVANÝCH PRÁZDNIN

0

Vedoucí TJ Turnov Filip Stárek je mj. také úspěšný trenér mládeže oddílu orientačního běhu. Nezapře v sobě ale své původní povolání učitele. Pro své svěřence dal dohromady takový malý plán, jak se chovat, pracovat, vzdělávat se a bavit v době dlouhých dnů, které jsme nuceni trávit zavřeni doma. „Hlavně nepropadat depresím, nepovalovat se v posteli, bezmyšlenkovitě bloumat na sítích a přepínat programy v televizi,“ říká Filip Stárek.

Jeho návod je dobře použitelný nejen pro jeho svěřence v „orienťáku“, dost dobře může posloužit i dalším školákům a studentům:

Filip Stárek (vlevo) v roli moderátora při předávání ocenění nejlepším sportovcům města

Nemůžu začít jinak než konstatováním, že nyní je ze všeho nejdůležitější chránit sebe, své blízké i ostatní před hrozbou koronaviru. Ten u nás ještě bohužel není na své kulminaci, protože chybí to základní, totiž respirátory aspoň pro ty v první linii a síť ochrany je zatím hodně děravá. Nebudu komentovat přijatá opatření, na to teď není čas a prostor, ale beru je jako realitu a něco, co je nutné dodržovat a zároveň dělat nad jejich rámec užitečné věci, které prospějí všem.
I ve vyhlášené karanténě je nutné uspořádat si život a podle současných pravidel v něm nemusí chybět ani krátký pobyt venku, byť s omezeními, že se v přírodě či parku nejlépe s nikým nebudete zastavovat, půjdete maximálně s někým, s kým sdílíte domácnost, a budete mít alespoň nějakou provizorní roušku. Ve výhodě jsou samozřejmě ti, kteří mají dům se zahradou, ale i kdyby to nakonec dopadlo hodně špatně, že budeme muset zůstat jen doma, i to se dá přežít.

Před žáky základních a studenty středních a vysokých škol je minimálně měsíc (a spíš víc) mimořádně náročný na to, aby nesklouzli k letargii a pohodlnému přežívání. Vezměte ten čas jako příležitost pracovat na sobě nejen fyzicky. Není to lehké, chce to vůli. Pokusím se vám dát jednoduchý návod, který vám v tom může pomoci.

1. Napíšu si na papír (do souboru v počítači) prioritní aktivity, které chci do svého denního režimu zařadit.
Navrhuji tyto základní (další si přidejte podle sebe):
– trénink (fyzická příprava)
– škola – podle instrukcí školy i svého zdravého rozumu, je to důležité, jednotlivé školy vymýšlejí, jak se s žáky a studenty zkontaktovat
– pomoc v domácnosti
– pomoc ostatním – mám-li chuť, příležitost se najde
– sebevzdělávání v tom, co mě zajímá, ve svém koníčku ať je to vaření, fotografování nebo programování
– zábava, koníčky a komunikace s ostatními – od her s rodinou po on-line hry, společné sledování filmu, připravte něco pro ostatní. Překvapte rodinu!
– četba – možná jsem staromódní, ale pořád věřím v sílu slova a literatury
– psaní deníku – na konci dne, od pár slov po delší dílko, jednou to může být zajímavé čtení, prožíváme něco, co nikdo z nás průřezově všemi generacemi nezažil, jednou bude možná pro vás tento zpětný pohled cenný

Určitě přidejte i další věci! Vidíte, je toho dost, co se dá smysluplně dělat, nakonec vám ani ten den nebude stačit.

2. Vytvořím si denní a týdenní tabulku s pevným časovým řádem na daný den (doporučuji týdenní hrubé schéma a večer přesně vyplnit denní tabulku na další den). Vtip je v tom, že mám něco jasně zformulované a budu považovat za věc cti to aspoň v hlavních bodech dodržet. Jen zcela pro představu:

8.30 – budíček, snídaně, hygiena
9.30 – komunikace (maily, fcb, sms atd.)
10.00 – škola 1
11.00 – trénink (domácí tělocvik)
11.30 – pomoc doma, pomoc ostatním
12.30 – oběd
13.00 – zábava, relax
14.30 – škola 2
15.30 – krátká intenzivní procházka venku
17.00 – pomoc doma, pomoc ostatním
18.00 – sebevzdělávání
19.00 – večeře
19.30 – zábava
21.30 – četba, deník
23.00 – dobrou noc…

3. Návod si samozřejmě uzpůsobte, aby vám dával smysl a potom ho zkuste brát vážně! A až vám to poleze krkem, dejte si „free day“, ale jen jednou týdně!

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.