POSÁDKA ŽLUTÉ PONORKY V PRVNÍ LINII

0

Středisko pro volný čas dětí a mládeže – Žlutá ponorka. Stejně jako všechna další zařízení tohoto typu je nyní i to turnovské z důvodu pandemie koronaviru uzavřené. Jindy je dům v Husově ulici plný dětského smíchu, her a činnosti v zájmových kroužcích, nyní je osiřelý. Když nemůžeme být s dětmi, tak pomůžeme, kde je to potřeba, řekli si kapitán Žluté ponorky Tomáš Zakouřil a další dva pracovníci střediska Jindřich Kořínek a Jan Kovář.

„Vloni v říjnu, když nás prvně v tomto školním roce zavřeli, a čísla hospitalizovaných byla celorepublikově vysoká, jsem kontaktoval zástupce turnovské nemocnice MUDr. Martina Hrubého s dotazem, jestli by měla smysl nějaká výpomoc od naší ponorkové posádky. Tehdy ještě říkal, že to není nutné a že zaškolování trvá celkem dlouho,“ vysvětluje Tomáš Zakouřil.

Situace se ale změnila na přelomu ledna a února. To už posádku ponorky oslovila přímo nemocnice, že vzhledem k počtu nakažených zdravotníků by o výpomoc silných mužských paží stáli, jestli by tedy mohli pomoci sestřičkám na oddělení ARO, kde mají aktuálně řadu obézních pacientů na dýchacích přístrojích. Také očekávají, že situace bude složitá ještě dlouho. „Krátce po našem nástupu se stav pacientů začal zlepšovat, až jsme si dělali legraci, že než by se nechali ošetřovat námořníky z ponorky, raději se uzdravují. Ale lékaři předvídají, že je to jen přechodné, počty pacientů zase mohou stoupat. Máme tedy alespoň trochu klidu před bouří na větší zaučení,“ říká kapitán Žluté ponorky.

Turnovská nemocnice nemá covidové oddělení, to je v Liberci, ale právě proto musí někdy stěhovat necovidové pacienty z JIP v Liberci do Turnova. A tak se z posádky ponorky stali asistenti sester a sanitářů. „Neočekávám, že bychom Žlutou ponorku otevřeli dřív než v dubnu, tak se v nemocnici do té doby budeme střídat a pomáhat potřebným. Není vždy snadné zvedat a otáčet pacienty, ze kterých trčí spousta hadiček. Musím říct, že zdravotní sestry a sanitáře obdivuji, je to fyzicky a psychicky náročná práce, a jsem rád i za kolegy z ponorky, které jsem do toho navezl tak trochu narychlo, ale vzali to naprosto skvěle. Opět se mně potvrdilo, že máme na palubě jedinečnou posádku!“ uzavřel Tomáš Zakouřil.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.