NOUZOVÝ STAV V ČESKÉ REPUBLICE MÁ TRVAT 30 DNŮ, ZÁSADNĚ SE DOTKNE I ŽIVOTA NA TURNOVSKU

0

(Průběžně aktualizováno)
Vláda České republiky vyhlásila kvůli výskytu koronaviru až do poloviny dubna stav nouze, což s sebou přinese spoustu omezení v běžném životě občanů. Počet nakažených novým typem koronaviru v době psaní tohoto článku přesáhl stovku, první případ máme i v Libereckém kraji. V Česku platí zákaz konání všech akcí, při nichž by se na jednom místě mohlo shromáždit více než 30 lidí. Do odvolání jsou také zavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy, nově se také zákaz týká i výuky v základních uměleckých školách. Mateřských škol se zákaz netýká, nicméně v některých městech jsou již zavírány.

Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce. Zákaz se nevztahuje na schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřby.
Zakazuje se také pobyt v restauracích a hospodách mezi 20.00 a šestou hodinou ranní a v posilovnách. A úplný zákaz platí pro provozy, které poskytují stravovací služby v nákupních centrech. Zavedeny budou kontroly na 11 hraničních přechodech s Německem a Rakouskem. Policie také začne kontrolovat lidi, jestli dodržují nařízenou karanténu. Platí také zákaz vstupu do ČR cizincům z rizikových zemí.

TURNOVSKO

OMEZENÍ KULTURNÍCH A SPOLEČENSKÝCH AKCÍ A CHOD ÚŘADU

Město Turnov
* Chod vlastního městského úřadu by neměl být omezen.
* Město Turnov ruší projednávání regenerace sídliště Výšinka, které bylo naplánované 16. března!
* V turnovské nemocnici platí nadále zákaz návštěv na všech odděleních a totéž také v Domově důchodců Pohoda!
* Vítání občánků 21. března se neuskuteční.
* O zrušení farmářských trhů, které by se na turnovském náměstí měly konat poprvé 4. dubna, zatím nebylo rozhodnuto, záleží na vývoji situace. Pořadatelé zatím věří, že by opatření mohla být časem i zmírněna.
* Infocentrum. Z nařízení vlády České republiky jsou od soboty 14. března všechna infocentra pro veřejnost uzavřena. Regionální turistické informační centrum v Turnově bude poskytovat informace po telefonu a odpovídat na e-mailové dotazy. Zároveň se zde ruší výběrní místo pro uhrazení poplatků za komunální odpad. Některé informační materiály a pravidelná periodika budou pro zájemce k dispozici v otevírací době (kromě soboty) v prostoru před vchodem do infocentra (do 16.00 hodin). Ohledně otevření hradu Valdštejna v dubnu vás budeme informovat, v současné době se uvažuje o možnosti otevření pouze venkovního areálu bez organizovaných prohlídek s průvodcem. Eliška Gruberová, Turnovské památky a cestovní ruch, příspěvková organizace
* Zachovejme prosím zdravý rozum, říká starosta Tomáš Hocke. Opatření spojená s koronavirem zasáhnou pravděpodobně do života každého z nás. Je to nepříjemné, pro spoustu z nás bolestivé, ale nutné opatření. Situaci nechci zlehčovat. Zachovejme prosím zdravý rozum, buďme zodpovědní k sobě i ke svému okolí. Nerozšiřujme prosím poplašné zprávy. V takové situaci asi nikdo z nás ještě nebyl, přesto věřím, že ji společně zvládneme. Tomáš Hocke, starosta města

Mateřské školy
Oznámení pro rodiče o omezení provozu MŠ
Na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) a § 3 Vyhlášky MŠMT č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, v platném znění, má ředitelka mateřské školy právo omezit nebo přerušit provoz mateřské školy v případě havarijního stavu či epidemie.
V tuto chvíli nejsou mateřské školy plošně uzavřeny mimořádným opatřením, avšak důrazně apelujeme touto cestou na rodiče, aby dodržovali následující:
– pokud jste se vrátili ze zahraničí, zůstaňte prosím se svým dítětem doma po dobu alespoň 14 dní,
– nechte si prosím své dítě doma po dobu trvání mimořádného opatření, pokud jste na mateřské dovolené, jste bez zaměstnání či máte možnost práce z domova, čerpáte ošetřovné na další dítě školou povinné a pokud máte tuto možnost.
I v mateřských školách byli někteří zaměstnanci o jarních prázdninách na dovolené v zahraničí a tito respektují doporučení zůstat dobrovolně doma v karanténě po dobu alespoň 14 dní. Jiní zaměstnanci zůstanou doma s vlastními dětmi, které navštěvují školy, a týká se jich mimořádné opatření.
Vzhledem k těmto skutečnostem nejsme schopni zajistit plné provozy mateřských škol.
Proto prosím důkladně zvažte, zda vaše dítě skutečně do mateřské školy musí docházet v době platnosti mimořádného opatření o zavření škol. V případě omezení provozu lze vydat potvrzení o tzv. ošetřovném.
Situace se může měnit s dalším vývojem.
Martina Marková, vedoucí odboru školství, kultury a sportu MěÚ Turnov

Městská knihovna Antonína Marka
* Od pátku 13. března bude turnovská knihovna včetně všech poboček do odvolání uzavřena. Ruší se i všechny naplánované akce. Vypůjčené knihy není nutné hned vracet, knihovna nebude účtovat sankční poplatky. Doporučeno je také vyzkoušet z nabídky e-knihy či elektronické knihy, které jsou ke stažení zdarma. Aktuální informace najdete na webu knihovny https://knihovna.turnov.cz/.

* Muzeum Českého ráje je zavřeno.
* Středisko pro volný čas dětí a mládeže Žlutá ponorka – program zrušen do poloviny dubna.
* Centrum pro rodinu Náruč – zrušen veškerý program centra.
* Vzdělávací centrum Turnov – až do odvolání zrušena veškerá výuka.
* Skautské středisko Štika Turnov – pozastavena je veškerá běžná činnost. Jedná se o družinové schůzky, oddílové schůzky, výpravy, závody i akce skautského vzdělávání. Zároveň bude uzavřen pro členy i návštěvy areál na Ostrově.
* Dům přírody v Dolánkách je uzavřen.

Kulturní centrum Turnov zavírá své prostory
Z důvodu vyhlášení nouzového stavu zavíráme prostory KC Střelnice a městského divadla, a to na dobu minimálně 30 dní. Kromě níže uvedených pořadů nebudou probíhat ani žádné pohybové aktivity v zrcadlovém sále, kurzy italštiny, výuka autoškoly, zápasy šachového klubu. Samozřejmě platí též již avizované úplné uzavření kina Sféra na stejnou dobu. V plánovaném termínu nezačnou ani Jarní taneční kurzy Taneční a pohybové školy ILMA.
Zrušené akce:
16. března – PŘÍBĚH OPRAVDOVÉHO HERCE (přeloženo na 18. května 2020)
17. března – V. KNOP, I. ŠMOLDAS & M. KUKLOVÁ (v jednání)
18. března – KYTAROVÉ DUO CD (v jednání)
20. března – HURÁ, JARO JE TADY! (zrušeno bez náhrady)
20.–21. března NEFORM JAZZ FEST (zrušeno bez náhrady)
21. března – NEZBEDNÉ POHÁDKY (zrušeno bez náhrady)
23. března – FANTASTICKÁ ŽENA (přeloženo na 20. dubna 2020)
25. března – MARIO KUBAŠ: SEVERSKÉ PLAVBY (v jednání)
27. března – POKREVNÍ BRATŘI (v jednání)
27.–29. března – ČOKOFEST (přesunuto na říjen 2020)
30. a 31. března – VE STODOLE U SLEPIC (v jednání)
1. dubna – TRAVESTI REVUE TECHTLE MECHTLE A KOČKY (v jednání)
1. dubna – LABUTÍ JEZERO (v jednání)
2. dubna – KAVÁRENSKÝ KVÍZ (zrušeno bez náhrady)
4. dubna – MAŠKARNÍ BÁL (zrušeno bez náhrady)
7. dubna – SEBEMOTIVACÍ KE ZDRAVÍ A ŠTÍHLOSTI (v jednání)
7. dubna – MRZÁK INISHMAANSKÝ (v jednání)
8. dubna – DIVERZANT: POVEGLIA – OSTROV SMRTI (v jednání)
9. dubna – HELENA VONDRÁČKOVÁ: VZHŮRU K VÝŠKÁM (v jednání)
11. dubna – CYRANO Z BERGERACU (v jednání)
12. dubna – FRIDA – VIVA LA VIDA (v jednání)
A dále se ruší:
Prezentace studie revitalizace sídliště Výšinka, setkání České numismatické společnosti, přednáška Pavly Bičíkové pro seniory, divadelní přehlídka Turnovský štěk, přehlídka Zpíváme si pro radost, představení pro školy Divadelního centra Zlín, nová výstava fotoklubu Safír bude o měsíc odložena.
Vstupenky na akce s možností náhrady zůstávají v platnosti (s výjimkou ČokoFestu, na který se vstupenky vrací v prodejních místech sítí Ticketstream). Pokud vám náhradní termín nebude vyhovovat, vstupenky můžete vracet na recepci KC Střelnice. Vstupné za zrušená představení bude vráceno pouze proti vstupenkám, popřípadě proti abonentním legitimacím.
I nadále žádáme diváky, aby sledovali náš web www.kcturnov.cz a sociální sítě KCT. O dalším vývoji vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení. David Pešek, jednatel KC Turnov

Další akce:
* Vzhledem k nařízení o účasti maximálně 30 osob na akci se o nadcházejícím víkendu žádná z plánovaných akcí neuskuteční a bude tomu pravděpodobně i v dalších dnech a týdnech.
* Loutkářská soutěžní přehlídka Turnovský drahokam se konat bude, ale bez diváků a jen v sobotu (koná se především proto, že přehlídka je postupová na národní akce a odborná porota musí stanovit, které soubory postoupí…)

DOPRAVA
V důsledku uzavření škol platí až do odvolání prázdninové jízdní řády.

OMEZENÍ SPORTOVNÍCH AKCÍ

* Turnovské hokejisty čekalo v pátek 13. března v Lomnici nad Popelkou utkání o 3. místo v letošním ročníku krajské ligy. Podle posledních informací se utkání nekoná! A je dost možné, že se už vůbec neodehraje a pro tento ročník bude platit konečná tabulka po základní části.

* Nekoná se ani mládežnický hokejový turnaj Memoriál Ludvíka Koška naplánovaný na sobotu 21. března.

* Přerušeny jsou všechny fotbalové soutěže od první ligy až po soutěže regionální.

* Stanovisko TJ Turnov:
Na základě usnesení vlády a konzultací jsme v TJ Turnov s platností od 13. března do odvolání rozhodli takto:
* vnitřní sportovní zařízení TJ Turnov (hala, tělocvična Daliměřice) jsou uzavřeny pro veřejnost, jsou zrušeny všechny soutěžní zápasy,
* je uzavřeno Sportcentrum TJ Turnov (sauna, squash, solárium, vířivky, spinning),
* venkovní sportoviště (hřiště v Daliměřicích a hřiště házené mezi mosty) jsou přístupné do max. počtu 30 osob.
Všichni jsme si vědomi, že situace se rychle mění a dle mého skromného názoru bývalého biologa nás kulminace teprve čeká, takže je třeba se připravit ještě na další omezení a tvrdší situaci. V rámci oddílů TJ se snažíme udržet činnost a maximálně se chránit v rámci daných pravidel. Až se podaří (doufejme) epidemii zvládnout, tak nás čeká nelehká situace finanční s obnovením a udržením provozu. Ale to teď není to hlavní.
Filip Stárek, vedoucí TJ Turnov

* Městská sportovní Turnov. Zimní stadion Ludvíka Koška je uzavřen, sezona skončila. Dočasně uzavřen je i bazén na Výšince.

ČESKÁ REPUBLIKA
Vláda České republiky vyhlásila ve čtvrtek 12. března kvůli výskytu koronaviru až do poloviny dubna stav nouze.

Co to znamená?
Zákaz všech akcí, které mají více než 30 účastníků. Opatření se vztahuje na kulturní, sportovní, náboženské akce, slavnosti, poutě, přehlídky, trhy a další akce. Zákaz platí též pro posilovny, koupaliště, solária, sauny, wellness, bazény a informační centra ad. Otevřená zůstávají venkovní sportoviště. Zákaz se nevztahuje na schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřby.

Cestování do a ze zahraničí
Vláda zakázala vycestování z České republiky do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí 16. března. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. Zákaz neplatí pro cizince s trvalým nebo přechodným pobytem do 90 dnů.
Všem osobám, které se vracejí z krizových oblastí, se na základě rozhodnutí vlády v rámci nouzového stavu nařizuje automaticky zůstat v dvoutýdenní karanténě.

Šíření viru je trestný čin
Šíření nákazy, tedy i nedodržování karantény, je nově trestným činem.

* V provozu…
…zůstávají supermarkety i menší obchody, lékárny a nemocnice. V provozu zůstává městská hromadná doprava. Naopak zavřena jsou tržiště ale i třeba denní stacionáře pro seniory či pro hendikepované..

Uzavření hranic
Na německých a rakouských hranicích budou o půlnoci z pátka na sobotu 14. března zavedeny kontroly. Hranice bude možné přecházet pouze na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Všem českým občanům v zahraničí bude umožněn návrat.

Zavřené knihovny
Vláda rovněž zakázala návštěvu knihoven, diskoték a dalších podobných zařízení. Restaurace a bary budou uzavřeny od 20.00 do 6.00 hodin.

Zavřené školy
Uzavřeny jsou základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy, nově i základní umělecké školy.

Veřejné a soukromé akce
Kromě těch veřejných jsou zakázané i soukromé akce pro třicet a více osob. Výjimkou jsou pohřby.

Nouzový stav je stupeň krizového stavu, jejž vyhlašuje vláda České republiky při živelních pohromách, ekologických nebo průmyslových haváriích, nehodách nebo jiných nebezpečích, která ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty či vnitřní pořádek a bezpečnost. Nouzový stav může trvat až 30 dnů, se souhlasem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR i déle.
Vláda může nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech, rozhodnout o ukládání pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace či rozhodnout o bezodkladném provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení vyplývajícího z krizové situace ad.

LIBERECKÝ KRAJ

PO VYHLÁŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU JEDNAL NA KRAJI KRIZOVÝ ŠTÁB
V dnešních odpoledních hodinách (12. 3.) se sešel Krizový štáb Libereckého kraje, který se na svém jednání věnoval opatřením v rámci regionu, která vychází z nouzového stavu, jenž byl dnes českou vládou v 14.00 hodin vyhlášen s platností pro celou republiku.
Krizový štáb Libereckého kraje po jednání doporučuje zřizovatelům neuzavírat mateřské školky. Záleží na zřizovateli mateřské školy, zda omezí nebo přeruší její provoz. V současné době je z celkových 238 mateřských zařízení v našem regionu zavřeno 39 a s omezeným provozem fungují dvě. „Musíme v této chvíli zajistit zejména fungování zdravotnických zařízení, sociálních služeb a složek integrovaného záchranného systému. Malé děti patří dle sdělení Krajské epidemiologické komise k nejméně ohroženým skupinám. Jejich pobyt ve školce je za dané situace při dodržování hygienických opatření výrazně bezpečnější než pobyt u prarodičů,“ uvedl hejtman Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.
Krizový štáb také řešil uzavření hraničních přechodů, a to i včetně malého pohraničního styku se Spolkovou republikou Německo (SRN). Stejně tak i dopad tohoto fungování na přeshraniční dopravu s ohledem na fungování průmyslových firem v Libereckém kraji. Provoz přeshraniční vlakové linky Liberec–Varnsdorf a Liberec–Drážďany a Liberec – Sklarska Poruba a autobusové linky Zhořelec–Liberec a Bogatyně–Liberec nyní řeší kraj ve spolupráci s ministerstvem dopravy. Více informací a doporučení ke způsobu překračování státní hranice ze SRN především pro zaměstnance v zahraničí, zveřejníme zítra odpoledne.
Další jednání Krizového štábu Libereckého kraje je plánováno na sobotu 14. března ve 13.00 hodin. Krizový štáb Libereckého kraje také plánuje na pondělí 16. března v 16.00 hodin setkání se starosty obcí s rozšířenou působností.

(TvA s využitím TZ města Turnov, jednotlivých organizací, Libereckého kraje a Novinek.cz)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.