TURNOVSKÁ NEMOCNICE FUNGUJE I V DOBĚ COVIDOVÉ

0

Nemocnice v Turnově je stěžejním zdravotnickým zařízením pro celou spádovou oblast, ve které žije zhruba 35 tisíc lidí. Tím, že v rámci sloučení s Krajskou nemocnicí v Liberci (KNL) zde zůstaly zachovány i hlavní medicínské obory, má pevné místo ve struktuře zdravotnických zařízení Libereckého kraje.

MUDr. Martina Hrubého, odpovědného za řízení turnovského pracoviště KNL, jsme se zeptali:

* Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje zaznělo, že všechny nemocnice v kraji se postupně mění na covidové. Platí to i pro naši nemocnici v Turnově?
Nepřímo. V rámci KNL není naše nemocnice primárně určena pro léčbu covidových pacientů, ale nicméně na rozdíl od jara se k nám covid pozitivní pacienti dostávají, což je dáno větší promořeností v populaci. V nemocnici je diagnostikujeme a pozitivní následně překládáme na vyčleněná oddělení Krajské nemocnice v Liberci. Jsou to až desítky případů týdně.

* A může v tomto smyslu dojít ke změně?
V současné době platí, že i v turnovské nemocnici jsou přerušeny plánované operační výkony a podle vývoje v následujících týdnech budeme upravovat provoz jednotlivých oddělení. Předpokládá se, že bychom mohli převzít z Liberce nějaké akutní operace necovidových pacientů.

* Ambulance v nemocnici fungují, jak jsou lidé zvyklí?
Ano, pokud nejsou omezené onemocněním personálu. Proto je třeba nyní uzavřena urologická ambulance. I v rámci našeho personálu bohužel máme covid pozitivní lékaře a sestry. Není to zatím v takovém množství, že by se zastavil chod oddělení, ale v našich poměrech malé nemocnice je to jiné, když vypadne jeden lékař či sestra, než když se tak stane ve velkých nemocnicích.

* Pomáhají vám studentky zdejší zdravotnické školy?
Ano, studentky k nám stále docházejí na praxi a jsou vítanou pomocí na jednotlivých odděleních.

* Hejtman Libereckého kraje vyzval bývalé zaměstnance zdravotnických zařízení a dobrovolníky, kteří by měli chuť pomáhat, aby kontaktovali Český červený kříž nebo zdravotnická zařízení, protože se v následujících týdnech očekává enormní nárůst počtu nakažených. Platí tato výzva i pro turnovskou nemocnici? Přivítali byste pomoc dobrovolníků či třeba bývalých zdravotních sester?
Ano, jistě bychom pomoc ať dobrovolníků, nebo bývalých zdravotních sester uvítali. Výpadky našeho personálu narůstají a neradi bychom omezovali kapacitu naší nemocnice.
A když už jsme u těch výzev, rád bych, kdyby zaznělo, že stále platí systém péče o covidové pacienty nastavený na jaře. Pacient s teplotami, bolestmi hlavy, kašlem, ztrátou čichu a dalšími průvodními jevy nemá chodit do nemocnice, ale má kontaktovat svého praktického lékaře, který zajistí jeho vyšetření na covid. Uvádím to proto, že tito lidé chodí do nemocnice. Ta není určena pro léčbu ambulantních pacientů, a zvyšují zbytečně riziko onemocnění našeho personálu.

* Jak dál v boji s covid-19?
Nejsem odborník-epidemiolog. Je to prostě infekční onemocnění, které se kontakty mezi lidmi velmi rychle šíří. Byla chyba, že jsme v létě příliš brzo na ochranná opatření zapomněli. Proto podporuji všechna současná nařízení, jde především o omezení vzájemných kontaktů, lidé by se měli držet doma a nejezdit po návštěvách. Je to jediná šance na zlepšení extrémního nárůstu počtu infikovaných…

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.