JSEM OPTIMISTA, POSTUPNĚ SE ZASE PODAŘÍ VRÁTIT DO MĚST A OBCÍ ŽIVOT, ŘÍKÁ STAROSTA TURNOVA

0

Jak vidí současnou situaci s epidemií koronaviru starosta Turnova Tomáš Hocke? Co město pro občany dělá, co dělat může a co nemůže? Jak vnímá velkou dávku empatie mezi lidmi? Jaké jsou priority města? Zastaví se investiční akce? A co bude, až koronavirus porazíme?

* Pane starosto, máte pocit, že se v Turnově daří plnit usnesení vlády o omezení pohybu? Jako starosta jste na spoluobčany apeloval, aby nařízení respektovali, byli rozumní a současně nepropadali panice. To se asi na přelomu března a dubna moc nezměnilo…
Myslím, že obyvatelé města a okolí se většinově snaží dodržovat opatření vlády, o kterých jsme si nikdy nemysleli, že by mohla přijít. Někdy je to až smutné. Všední den odpoledne, a centrum města vylidněné…
Všem chci moc poděkovat, když budeme všechna opatření dodržovat, tím dříve může dojít k pozitivní změně, je to jediná cesta.

Vstup do Nové radnice pouze jednotlivě

* Jak vy sám tato nařízení vnímáte, byl byste liberálnější, nebo souhlasíte s tím, že omezení volného pohybu osob by mohlo vést ke zmírnění počtu nakažených a šíření nákazy?
Opatření jsou dle mého v pořádku, vydali jsme se směrem, který je třeba držet. Demokracie je krásná věc, ale v těchto okamžicích je třeba respektovat nařízení vlády. A můžeme už jen diskutovat, jestli nemělo přijít o týden dříve. Konkrétně nám by to moc pomohlo, kdyby omezení volného pohybu osob přišlo před tím, než tady byly jarní prázdniny, kdy někteří ještě před vyhlášením zákazů vyjeli do zahraničí.

* Vnímáte tu úžasnou občanskou míru empatie? Jedni šijí roušky, další roznášejí potřebným nákupy…
Vnímám, je to super, už jsem si někdy myslel, že na to naše společnost už zapomněla. Ta záplava fotografií maminek, babiček, dcer, které šijí roušky a snaží se tak vybřednout z nedostatku ochranných pomůcek, je skvělá. Máme mezi sebou spoustu dobrovolníků, kteří chtějí pomáhat. Musím ale na druhou stranu říct, že třeba o nákupy dobrovolníků z Adry jsem si myslel, že bude větší zájem. Místo toho senioři, kteří jsou nejohroženější skupinou, raději sami míří do supermarketů. Chtěl bych na ně apelovat, aby si nechali pomoci, je to v zájmu nás všech.
A vnímám také spoustu dalších věcí – koncerty v obývácích, společné zpívání, mile mě překvapila zdejší vietnamská komunita, snažíme se všichni táhnout za jeden provaz, a to je moc dobře!

* Na druhou stranu, setkal jste se s nějakými negativními reakcemi?
Určitě je to po prvním oznámení výskytu koronaviru v Turnově. Z některých reakcí na sociálních sítích jsem byl hodně nemile zaskočen. Bylo přece jasné, že tu dříve či později někdo nakažený bude. A stalo se to zrovna u někoho, kdo všechna pravidla poctivě dodržoval.

…se zástupci vietnamské komunity při předání ochranných roušek

* Co je vůbec v kompetenci radnice, v čem můžete pomáhat a pomáháte?
Především, aby to bylo jasné, radnice nemůže vyhlásit pandemickou situaci dříve, než ji vyhlásí vláda, resp. Krizový štáb České republiky a Krizový štáb Libereckého kraje. Taková je hierarchie. Až poté je na řadě Krizový štáb ORP Turnov.
První naší kompetencí je tedy v praxi uplatňovat nařízení vlády a všech nadřízených orgánů. V době vyhlášení nouzového stavu jsme na tom byli lépe než jinde, protože tady byly jarní prázdniny, řešili jsme tedy jen postupný útlum provozu mateřských škol.
Druhou naší kompetencí je konkrétní pomoc rizikovým skupinám – seniorům a lidem v karanténě. Ve spojení s místní pobočkou ADRY máme i tohle zajištěno.
Potom vnímám rovinu informování občanů, na webových stránkách města máme speciální rubriku, komunikujeme na FB, obnovili jsme i vysílání ne všemi oblíbeného veřejného rozhlasu, vydali jsme leták se základními informacemi.
V rovině další konkrétní pomoci je distribuce dezinfekčních prostředků, které dostáváme z kraje, snažili jsme se pomoci zdejším lékařům s ochrannými prostředky, rozdělujeme roušky, které se u nás scházejí…

* A co chod vlastního městského úřadu?
V prvním týdnu jsme byli jedním z mála úřadů, který v regionu fungoval. Otevřeno je v omezeném režimu dva dny v týdnu. Jezdí k nám i třeba lidé z Liberce, Jablonce nad Nisou či Mladé Boleslavi. Je to hlavně kvůli fungování odboru dopravy – tedy řidičské průkazy, tachografy, depozit SPZ pro řidiče, kteří z důvodu odstávky mladoboleslavské Škodovky nemají práci ad. Funguje ale i správní odbor pro vydávání občanských průkazů a další odbory.
V případě poplatků, kterými není nutné nyní úřad zatěžovat, jsme na radě města odsouhlasili posunutí jejich splatnosti, takže například platbu za likvidaci komunálního odpadu a poplatek z držení psa mohou lidé zaplatit do konce června.

* Všichni asi doufáme, že ke zmírnění současných opatření dojde v průběhu dubna, jste optimista?
Jsem optimista. Myslím, že lidé se skutečně snaží. Třeba z roušek už si nikdo nedělá legraci. Začaly patřit k našemu každodennímu životu a dost možná, že ještě dlouho budou. Lidé vnímají nebezpečí, možná i díky tomu, co se děje v Itálii. To bychom u nás opravdu neradi viděli.
Jsem optimista, postupně se zase podaří vrátit do měst a obcí život. Kdy se ale vrátí děti do škol, to předjímat nechci. Bude to postupné uvolňování…

* Bude doba „po“ koronaviru hodně jiná než před ním?
Bude mnohem složitější. Naše společnost se probudí ze společnosti bohaté do společnosti, kde někteří začnou mít existenční problémy a věci, které jsme si mysleli, že jsou běžné, budou složitěji dostupné. V době blahobytu jsme si tu sami nadělali hodně vnitřních problémů a jsem zvědav, jakým způsobem se skloubí pandemie koronaviru s hospodářskými obtížemi.
Možná ale někteří z nás změní životní priority a začnou si uvědomovat určitou pomíjivost našeho bytí. V tom může být tento proces pozitivní, i když bolestný.

Rekonstrukce ZŠ v Mašově začne dříve, než bylo původně plánováno

* Může dojít k přehodnocení některých investičních akcí ve městě? V nejbližší době má začít rekonstrukce ZŠ v Mašově. Začne? A další akce? Platí zatím předem dohodnuté – Alzheimer centrum, Fokus …?
Na radě města jsme se bavili o balíčku ekonomických opatření. Budeme se snažit vyjít vstříc podnikatelům s nájmy prostor města, s odpuštěním penále, posečkáme s některými platbami. Co je zásadní – chceme dodržet plán letošních investic. Navíc je jich většina vysoutěžena, máme platné smlouvy a stavby běží. Třeba výstavba Alzheimer centra je pomalu ve finále, v případě nového Fokusu jsou vybetonovány základy, rekonstrukce mašovské školy dokonce začne už v dubnu, protože škola je nyní bez dětí.
Se zastupiteli a radou města se budeme bavit o střednědobém výhledu. Na dostavbu divadla je už platné stavební povolení, v přípravě je nová budova knihovny a třetí největší investiční akcí je případný nákup pozemků na Koňském trhu. To jsou asi tři nejzásadnější věci, u kterých budeme muset rozhodnout, kdy a jestli je provést…
A co asi nebude v případě našich příspěvkových organizací bráno zrovna nadšeně, bude krácení příspěvků města o zhruba 5 až 10 %. Půjde ale spíš o provozní výdaje související s tím, že jsou objekty pro veřejnost zavřené.

Výstavba komunitního centra (Fokus) za Novou radnicí

* Na závěr bych se rád zeptal, jak tuto dobu, kterou nikdo z nás nezažil, ani se na ni nemohl připravit, prožíváte v soukromí, jak třeba motivujete své tři dcery…
Můj problém je bohužel v tom, že nejsem doma tolik, kolik bych si přál. Co vnímám v této době, je řešení domácích úkolů, někdy to probíhá i hodně vzrušeně, jinak ale myslím, že se s manželkou s dětmi o nastalé situaci bavíme, že naše dcery to docela chápou. Šijí roušky, něco pečou, kdyby nebyly úkoly a mohly za kamarádkami, bylo by to ještě lepší. Ale to nejde.
Obecně bych přál ve všech rodinách pohodu, udělejte si třeba večer rodinné posezení, využijte tuto dobu smysluplně. A hlavně nepodléhejte špatným zprávám. Těch bylo i v minulosti dost. Důležité je, mít povědomí o tom, co se děje, ale zejména seniorům bych nedoporučoval sledovat online zpravodajství v televizi od rána do noci. Uvidíte, že tohle nakonec zvládneme.
A jestli mně je něčeho líto – museli jsme odvolat spoustu úžasných akcí, v dubnu měla být konference k výročí historika Pekaře, odvolali jsme již i květnové oslavy výročí konce II. světové války.
Tak chci slíbit, že jestliže všechno ve zdraví přežijeme, tak se společně setkáme na akcích hned po ukončení mimořádných opatření, kde ukončení pandemie společně oslavíme.

* Tak se budeme těšit!

Výstavba Alzheimer centra jde pomalu do finále

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.