Mohli bychom být na vrcholu současné vlny epidemie

0

Na pravidelné pondělní tiskové konferenci po jednání Krizového štábu Libereckého kraje zazněla dvě nová opatření v rámci kraje. Podle hejtmana Martina Půty byli požádáni poskytovatelé sociálních služeb, aby nabízeli a návštěvám svých klientů prováděli antigenní testování na covid-19 zdarma. Důvodem je aktuální zahlcení testovacích míst, protože je vyhledávají i někteří zaměstnanci firem. Hejtman zároveň požádal starosty obcí s rozšířenou působností o zřízení dalších testovacích míst, které budou mimo stávající objednávkový systém.
Profesionální hasiči byli požádáni o pomoc na covidových jednotkách nemocnic, o povolání studentů zdravotnických škol se zatím nepočítá, byť někteří už dobrovolně v nemocnicích působí. Příslušníci armády budou podle rozhodnutí v nemocnicích pomáhat až po druhém očkování.
V nemocnicích Libereckého kraje bylo v pondělí 8. března s covid-19 hospitalizováno celkem 442 lidí, z toho 103 na intenzivních lůžkách. Počty hospitalizovaných stále mírně rostou, i když dle vyjádření Vladimíra Valenty, ředitele Krajské hygienické stanice, jsme pravděpodobně na vrcholu současné vlny epidemie. V kraji přibývá v průměru 800 pozitivních osob denně, postupně by se ale tato čísla měla snižovat a dojde ke zpomalení epidemie.
Na dodržování vládních opatření, zejména omezení pohybu osob mezi okresy, dohlížejí policisté, ti v prvním týdnu otáčeli v průměru 60 až 70 vozidel, kterým nebyl umožněn přejezd do sousedního okresu. Denně je takto v akci na 120 policistů a příslušníku armády a celní správy.
Závěrem tiskové konference poděkoval hejtman Půta všem lidem, kteří vládní opatření dodržují, omezení sociálních kontaktů a postupné očkování jsou podle něho cestou ven z této krize. Zároveň popřál hodně sil zdravotníkům, kteří se starají o nemocné.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.