VELIKONOCE DOMA. A V ČERVENCI DOUFÁM OTEVŘEME, ŘÍKÁ ŘEDITELKA MUZEA ČESKÉHO RÁJE VLADIMÍRA JAKOUBĚOVÁ

0

Po Vánocích nejkrásnější svátky v roce, symbol nového života…. Velikonoce. Letos je prožijeme naprosto odlišně než v uplynulých desetiletích. Není doporučeno, aby se setkávaly rodiny žijící v různých krajích republiky, neuskuteční se bohoslužby a desítky další akcí, mezi nimi například Velikonoce na Dlaskově statku, jedna z nejnavštěvovanějších akcí na Turnovsku.

Kolik velikonočních setkání jste na Dlaskově statku vlastně uspořádali? Zeptali jsme se ředitelky Muzea Českého ráje Vladimíry Jakouběové. „To už je docela slušná historie, protože poprvé to bylo v roce 1986. Byla to vůbec první akce na Dlaskově statku – tehdy ve spolupráci s lomnickým dětským souborem Furiant. Takže jsme zde od té doby připravili program již třiatřicetkrát.“

* V posledních letech návštěvnost rostla…
„To je pravda, poslední tři roky před statkem vždy stála fronta trojstupem od parkoviště až po horní bránu. Představovaly se zde různé folklorní a divadelní soubory, měli jsme připravené dílny, pekly jsme jidáše, velikonoční ptáčky, pletli pomlázky, košíky, zdobila se vajíčka, prodávalo se tu tradiční velikonoční zboží. Jezdili sem natěšení návštěvníci z různých koutů naší republiky. V posledních letech to bylo vždy kolem 2 500 lidí.“ (Titulní snímek je z vynášení Moreny o Velikonocích 2017.)

* Až letos…
„Předpověď počasí je na 11. dubna dokonale jarní, program byl připravený moc pěkný. Pro nás je to samozřejmě ztráta – nejen finanční. V muzeu se normálně pracuje i v této době, i když máme oficiálně zavřeno. Jede archeologický výzkum, pracujeme na digitalizaci a evidenci sbírek, instalaci nových expozic a přípravě výstav na druhou polovinu roku, stavebně upravujeme depozitář – ale to podstatné nám chybí – návštěvníci. Pro mě, která byla až na jednu Bílou sobotu vždy na statku, to bude ohromná změna. Nedá se ale nic dělat, pořádat tyto akce by v současné době nebylo bezpečné pro nikoho.“

* O Velikonocích budeme prostě doma…
„Snažím se i v tom vidět výhody. Udělat domácí výzdobu, uklidit, vyhnat zimu a všechno negativní pryč. Neodpustím si tradiční jídla, a to nejen proto, že ráda kuchtím, ale pro mě stejně jako pro naše předky mají velikonoční jídla svůj magický význam. Ale na ostatní mně, přiznám se, chybí energie nebo nálada, nevím…
V dobách minulých byly velikonoční svátky nejdůležitější v roce. Pro křesťany – kteří si připomínali Vzkříšení spasitele, ale i pro ty, kterým Velikonocemi začínal nový hospodářský rok, a tedy naděje na novou úrodu a nový život. V každém případě to byly především svátky rodinné. Zkusme se alespoň trochu k té původní tradici vrátit a najít to, co sami považujeme za důležité. Můžeme rozjímat, ale můžeme také tvořit – tradičně i netradičně, můžeme zapátrat v historii, jak slavili Velikonoce naši předci, můžeme se vzdělávat i jinak, můžeme zasít – už je čas, nasbírat zelené bejlí, a něco dobrého z něho uvařit, můžeme se věnovat svým dětem, vnoučatům, rodičům i prarodičům – tedy v rámci povolených pravidel. Ale ani tak není to málo. Věřím, že Velikonoce prožijeme v klidu.“

* A návrat muzea k normálnímu životu, máte nějakou představu?
„Doufám, že v červenci otevřeme. Myslím si, že je to třeba – jinak se to všechno bude ekonomicky i lidsky vzpamatovávat daleko obtížněji. Nepočítám, že budeme mít nával, ale na sezonu chystáme speciální programy pro rodiny s dětmi, myslím, že rodiče budou po tříměsíčním hlídání rádi, že si u nás odpočinou.“

Muzeum Českého ráje v Turnově

AKCE MUZEA ČESKÉHO RÁJE, KTERÉ BY SE LETOS MĚLY KONAT
* Duben–prosinec, Dlaskův statek: Kolovrátek, stav i jehla. Nová stálá expozice o historii a vývoji tradičního lidového oděvu v Pojizeří. Expozice bude instalována v dubnu, statek bude ale otevřen nejdříve v červnu.

* Výstava v muzeu: Josef Pekař – J. V. Šimák. V roce 2020 uplyne 150 let od narození dvou významných českých historiků – turnovských rodáků. Původně se měla výstava konat na jaře, přesunuta je na září, kdy by měly proběhnout v náhradním termínu také připravené oslavy.

* 30. a 31. května: Staročeské trhy. 25. jubilejní ročník se letos neuskuteční.

* 10. června–12. července: Mezinárodní šperkařské sympozium / Symposion 2020. Bude probíhat pouze virtuálně na základě videokonferencí.

* 16. července–30. srpna: Skleněné negativy. Výstava mapující výsledky dlouholetého projektu, díky kterému byla digitalizována rozsáhlá sbírka skleněných negativů, představí průřez tímto výjimečným sbírkovým souborem.

* 10. září–1. listopadu: Vilém Heckel. Retrospektivní výstava, kterou pro Západočeské muzeum v Plzni připravila Markéta Formanová ve spolupráci s rodinou Viléma Heckela k výročí sta let od jeho narození (1918). Výstava bude v turnovském muzeu instalována v souvislosti s nedávno otevřenou stálou expozicí horolezectví a také jako předzvěst síně Viléma Heckela.

* 26. září: Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku.

* 12. listopadu–7. února 2021: Obrázky z pouti – poutní místa a poutní umění v Pojizeří.

* 26. listopadu–24. ledna 2021: Česká dřevěná hračka – Radost a hra v proměnách času. I tato vánoční výstava by se měla uskutečnit.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.