OD PONDĚLÍ SE NIC ZÁSADNÍHO NEMĚNÍ, NOUZOVÝ STAV POKRAČUJE

0

I v Turnově někteří zejména drobní obchodníci a poskytovatelé služeb, které devastuje stávající vládní opatření, o víkendu začali s přípravou obchodů a provozoven na možné pondělní otevření. V neděli vpodvečer je jasné, že své živnosti hned tak neotevřou. Vláda na základě žádosti hejtmanů vyhlásila nový nouzový stav, který plynule naváže na ten, který skončí dnešní půlnocí. Platit má následující dva týdny – do 28. února.

Jedinou větší změnou je otevření úřadů bez omezení úředních hodin, aby nedocházelo ke kumulaci občanů. Drobná úprava se dotkne také ubytovacích zařízení, která nově budou moci přijmout ty klienty, kteří do lokality přicestovali za účelem zdravotní péče. To se týká i jejich nezbytného doprovodu. Změna je také ve fungování výdejních okének knihoven, ta turnovská ale již v tomto režimu finguje (ZDE).

CO HEJTMANI PO VLÁDĚ ŽÁDAJÍ?
Rada Asociace krajů České republiky:
1. Konstatuje, že odpovědnost za zvládnutí krizové situace je především na Vládě ČR, žádost o nový nouzový stav považujeme za zcela mimořádný krok, který nesmí být dlouhodobě zneužíván k zásahu do práv a svobod lidí. Proto navrhujeme vyhlášení nového nouzového stavu (NS) jen na dva týdny a vyzýváme parlamentní politické strany k dohodě na dalším postupu.
2. Konstatuje, že NS je výjimečný nástroj krizového řízení, proto AKČR vyzývá Vládu ČR k urychlenému projednání návrhu nového pandemického zákona v co nejkratší možné legislativní lhůtě.
3. Souhlasí s návrhem, aby postupný návrat do škol začal v termínu od 1. 3. 2021, nejprve žáci a studenti posledních ročníků a následně další ročníky. A vyzývá Vládu ČR, aby NS využila především pro zajištění těchto kroků.
4. Vyzývá Vládu ČR, aby při otevření škol došlo k zařazení pedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců škol a dalších školských zařízení do očkovací strategie a zajistila jejich registraci do CRS od 1. 3. 2021.
5. Vyzývá Ministerstvo zdravotnictví, aby vzalo na vědomí návrhy AKČR na další kultivaci krizových opatření a navrhlo jejich postupné zavedení v závislosti na vývoji epidemie zejména v oblasti obchodu a služeb kultury a amatérského sportu to co v nejkratším termínu za přesně definovaných protiepidemických opatření.
6. Vyzývá Vládu ČR, aby do 1. 3. 2021 zajistila podmínky pro samotestování ve firmách, včetně finanční podpory a vytvoření jasných podmínek pro firmy. AKČR vnímá testování zaměstnanců ve firmách jako zásadní krok pro zlepšení pandemické situace.
7. Souhlasí se zrušením omezení úředních hodin institucí veřejné správy od 15. 2. 2021.
8. Vyzývá Vládu ČR k pravidelným týdenním jednáním o krizových opatřeních s AKČR a všech plánovaných změnách v nich v pravidelných desetidenních periodách a vždy vyhodnocování na základě vývoje počtu pacientů na JIP a ARO.

STANOVISKO HEJTMANA LIBERECKÉHO KRAJE
Svůj podpis pod žádost o vyhlášení nového nouzového stavu připojil i hejtman Libereckého Martin Půta.
Jak ve svém dopise mj. zdůvodnil, současná epidemická situace způsobená covid-19 v Libereckém kraji prokazatelně dosahuje značného rozsahu. Ten je v Libereckém kraji takový, že jej nelze odvrátit běžnou činností správních úřadů, orgánů kraje a obcí, složek IZS a subjektů kritické infrastruktury.
Dnes bylo v Libereckém kraji vyšetřeno více než 400 vzorků a u 63 % z nich se prokázala přítomnost tzv. britské mutace. Nemocnice v kraji jsou přetíženy, je zastavena neakutní péče.
Při absenci nouzového stavu není možné ve zrychleném režimu mj. objednávat realizaci dalších očkovacích center a očkovacích míst a jejich vybavení.
Nutné je zdůraznit, že podle současné právní úpravy nemají hejtmani krajů v dané situaci jiný právní nástroj, než je stav nebezpečí. Ten ale není vhodný pro současnou situaci.
Dále navrhuji, uvádí hejtman, aby byla přehodnocena veškerá platná krizová opatření (zejména v oblasti kultury, služeb a amatérského sportu).

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.