NOVÁ OPATŘENÍ VLÁDY – OD STŘEDY ZAVŘENÉ ŠKOLY, RESTAURACE, ROUŠKY SE ČÁSTEČNĚ VRACEJÍ; DOPAD NA ŽIVOT V TURNOVĚ

0

Život v Česku se od středy 14. října opět více omezí. K vyhlášenému nouzovému stavu a opatřením v boji s pandemií koronaviru vydaným ve čtvrtek 8. října přibyla v pozdních hodinách pondělí 12. října další zpřísňující pravidla. Vláda omezením sociálních kontaktů sleduje především zmírnění rostoucí křivky počtu nakažených osob s covidem-19 a nekontrolovatelné šíření nemoci, což by vedlo ke kolapsu zdravotnictví. Omezení mají zatím platit do konce nouzového stavu, tj. do 3. listopadu. Podmínkou je, že se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na hodnotu 0,8. Pak budou přijatá opatření zmírněna.

ŠKOLY
S výjimkou mateřských škol budou zavřeny první i druhé stupně škol základních, střední i vysoké školy. Uzavřeny zůstanou i základní umělecké školy. Padla i původní výjimka pro praktické vyučování na středních školách. Toto opatření má platit do 1. listopadu. Vládou bylo deklarováno, že především žáci prvního stupně by se do školních lavic měli vrátit v pondělí 2. listopadu.
Budou vyčleněna zařízení pro děti pracovníků záchranného systému, především lékařů a zdravotních sester, hasičů a policistů, aby nemuseli s dětmi zůstávat doma. V Turnově to jsou: Základní škola Turnov, Skálova 600, pracoviště Alešova 1059 a Mateřská škola a Základní škola Sluníčko Turnov, Kosmonautů 1641.

ÚŘADY
Provoz úřadů přechází na režim, v jakém byly letos na jaře, tedy že budou otevřeny pouze dva dny v týdnu na pět hodin.

RESTAURACE
Restaurace, hospody, kluby a bary budou od středy 14. října uzavřeny zatím do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Restaurace mají povolen výdej jídel přes okénko, zavírací doba je ve 20.00 hodin. Uzavřeny nebudou hotelové restaurace, hostům budou k dispozici do 20.00 hodin.

OBCHODY A OBCHODNÍ CENTRA
Obchodní síť má zůstat otevřena, ve velkých centrech bude vypnuta wifi síť a omezená je možnost stravování. Do nákupních center a prodejen mají navíc lidé vstupovat nově pouze ve skupinkách po dvou. Ty by od sebe navzájem měly dodržovat dvoumetrový odstup.

SPORT
Uzavřena jsou všechna vnitřní sportoviště. Nehrají se ani sportovní utkání venku i uvnitř. Zavřena jsou fitness centra, vnitřní bazény a posilovny.

KULTURA A VOLNÝ ČAS
Zavřená jsou kina, divadla, zoologické zahrady. Zrušeny jsou kulturní akce. Zakázány jsou i návštěvy muzeí, galerií, výstav, hradů a zámků a podobných historických a kulturních objektů. Otevřené z kulturní oblasti mají zůstat jen knihovny a knihkupectví.

ROUŠKY
Kromě vnitřních prostor jsou povinné i venku na zastávkách MHD, na nástupištích, v přístřešcích a čekárnách.

SHROMAŽĎOVÁNÍ OSOB
Omezení shromažďování na šest osob platí do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Výjimku mají orgány státní správy a samosprávy. Jinak se omezení týká skupin lidí venku i uvnitř, například i sportovců.
Platí též zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech.

SOCIÁLNÍ ZAŘÍZENÍ
Platí zákazy návštěv ve zdravotnických a sociálních pobytových zařízeních, tady většina nemocnic či domovů důchodců už návštěvy v uplynulých dnech zakázala z vlastního rozhodnutí.

ZDRAVOTNICTVÍ
Nemocnice se připravují na nárůst hospitalizovaných s covidem-19, někde již dochází k omezení standardní péče či plánovaných výkonů. Vláda do první linie povolala i mediky čtvrtých a pátých ročníků a například i budoucí farmaceuty či zubaře.

TURNOV
A jak se nová omezení dotknou života v Turnově?

MĚSTSKÝ ÚŘAD TURNOV
Omezení úředních hodin na pondělí a středu 9.00–11.00, 13.00–16.00 hodin.

ŠKOLY
Zavřené jsou od středy 14. října všechny zdejší základní i střední školy.

KULTURNÍ CENTRUM TURNOV
Vzhledem k aktuálním vládním nařízením Kulturní centrum Turnov ruší veškeré kulturní akce na nejbližší období. Přehled zrušených pořadů najdete na webu KCT – http://www.kcturnov.cz/.
* VRACENÍ VSTUPENEK: Vstupenky na zrušené pořady, zakoupené v recepci KC Střelnice, vracejte tamtéž. Lhůta pro vrácení je do pondělí 30. listopadu 2020. Peníze vám po domluvě můžeme zaslat i na váš účet. V případě, že jste si zakoupili vstupenky online, peníze vám budou vráceny automaticky na váš účet během několika týdnů. Divadelním abonentům a abonentům Cestovatelského klubu bude vrácena poměrná částka ze zaplaceného abonmá oproti abonentním legitimacím.
* OTEVÍRACÍ DOBA RECEPCE KC STŘELNICE: Recepce KC Střelnice pro vás bude k dispozici následovně: pondělí: 10.00–13.00, 14.00–16.00 hodin středa: 13.00–18.00 hodin. Je možné, že se tato otevírací doba protáhne i do dalších týdnů, vše bude záležet na aktuální situaci.
* DŮLEŽITÉ KONTAKTY: V případě dotazů ohledně vracení vstupenek či rušení pořadů se na nás neváhejte obrátit ve všedních dnech na telefonním čísle 733 668 128 (Sára Mochalová – recepce), e-mail: sara.mochalova@kcturnov.cz.

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA
Turnovská knihovna by měla zůstat i nadále v provozu. Zrušeny jsou však všechny kulturně-vzdělávací pořady – zatím do konce října 2020.

MĚSTSKÁ SPORTOVNÍ TURNOV
Zimní stadion a plavecký bazén na Výšince jsou uzavřeny. Z důvodu minimalizace provozních nákladů dojde k vypuštění vody v bazénu na Výšince i rozpuštění ledu na zimním stadionu.
Venkovní sportoviště jsou přístupná, platí ale zákaz shromažďování více než šesti osob.

CENTRUM PRO RODINU NÁRUČ, STŘEDISKO PRO VOLNÝ ČAS DĚTÍ A MLÁDEŽE
Zrušeny jsou všechny říjnové akce, nefungují ani zájmové kroužky. Vývoj následujících dnů a týdnů ukáže, kdy se činnost obou zařízení obnoví. Sledujte jejich webové a facebookové stránky.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.