Další vlna koronaviru je tady, jaká platí opatření od pondělí?

0

V létě jsme si všichni oddychli, a i když jsme si od pandemie koronaviru úplně neodpočinuli, tak jsme prožili několik měsíců v poměrném klidu. S nástupem podzimu se ale situace hodně změnila a kopíruje v podstatě tu loňskou. S jedním rozdílem – čísla nakažených zejména v posledním týdnu trhají rekordy. Za den i hodně přes 20 tisíc nově nakažených s covid-19.

Aktuálně je v Liberci 1 191 nakažených, v Jablonci nad Nisou 464, Turnově 185, v Železném Brodě 71, Semilech 105, Lomnici nad Popelkou 41, Mnichově Hradišti 149, Příšovicích a v Rovensku pod Troskami 16, na Vyskři 11, v Jenišovicích 15, v Pěnčíně 10 a Přepeřích 8 (údaje jsou k 19. listopadu).

Od pondělí 22. listopadu platí:

* Jako potvrzení o bezinfekčnosti nebudou stačit PCR ani antigenní testy, uznávat se bude jen očkování a prodělání koronaviru.
* Do restaurací, ke kadeřníkovi, do hotelů a penzionů, na sportoviště či na kulturní a sportovní akce tak nebudou moci lidé, kteří nejsou naočkovaní či neprodělali covid v posledních 180 dnech.
* Výjimku z tohoto opatření ale budou mít lidé od 12 do 18 let. Nedotkne se to také těch, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou a „rozočkovaných“ občanů. Těm postačí testy.
* PCR testy i testy antigenní se budou ale nadále uznávat pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, stačit ale nově nebudou samotesty.

* Žáci a studenti základních a středních škol se budou každé pondělí testovat na koronavirus.
* Firmy budou muset jednou týdně testovat na covid neočkované zaměstnance. Povinnost mají i živnostníci. Neočkovaní lidé, kteří se odmítnout testovat, musí mít po celou dobu na pracovišti nasazený respirátor, měli by se stravovat odděleně a omezit kontakt s ostatními spolupracovníky.
* Neočkovaní budou moci využít ubytovacích zařízení, pokud se prokážou PCR testem a pouze v případě, že půjde o služební či podnikatelskou cestu.
* Lidé budou mít znovu možnost čerpat ošetřovné ve výši 80 procent vyměřeného základu mzdy. Vláda taktéž schválila příspěvek až 370 korun na den k náhradě mzdy kvůli pobytu v karanténě. Obě novely musí ještě posvětit Parlament a podepsat prezident. Pak by bylo možné podporu vyplácet i zpětně od začátku listopadu.
* Úřady by měly co nejvíce využívat tzv. homeoffice.
* Dále vláda počítá s plošným testováním ve firmách.
(Zdroj: Novinky.cz)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.