Hejtman komentoval nový nouzový stav, v našem regionu je nejhůře na Jilemnicku

0

Úvodem dnešní tiskové konference po zasedání Krizového štábu Libereckého kraje hejtman Martin Půta poděkoval za e-maily, které v minulých dnech obdržel. Od milých až po nenávistné. „Ty neslušné mažu, myslím, že vzájemná komunikace by měla mít nějakou úroveň. Na ty ostatní se budu snažit odpovědět,“ řekl Půta. Jak doplnil, rozumí, že řada lidí je naštvaných, mají už celé měsíce omezené živnosti a možnosti podnikání, jsou existenčně ohrožení. „Jen si prostě nemyslím, že po nezodpovědném rozhodnutí vlády a sněmovny v minulém týdnu šlo vypnout nouzový stav ze dne na den a zrušit většinu opatření. Hejtmani učinili krok k vyhlášení nouzového stavu více méně ze zoufalství, protože nechtěli, aby se od dnešního dne ocitla naše země v chaosu a v každém regionu platilo něco jiného.“
Kraje se nyní připravují na fakt, že nouzový stav skončí k 28. únoru. „Já rozhodně již o vyhlášení dalšího nouzového stavu žádat nebudu,“ doplnil Martin Půta.
Hejtmani své požadavky vůči vládě přesně pojmenovali (ZDE), je třeba začít měnit systém a odstranit restrikce, které nefungují. Od března by se do škol měla vrátit část žáků. V Libereckém kraji jsou čtyři tisíce žáků devátých tříd a tři a půl tisíce studentů posledních ročníků středních škol. Co je v kompetenci krajů, tak těmto žákům budou zajištěny nanoroušky, jakým způsobem bude probíhat testování žáků a studentů, je na vládě a ministerstvu zdravotnictví. Začít by se také mělo s testováním ve firmách.
Co lze považovat za dobrou zprávu, po druhém očkování významně klesl počet nakažených zdravotníků. Dál se bude pokračovat s očkováním seniorů, ve spolupráci s praktickými lékaři bude také zahájeno očkování imobilních seniorů v jejich domácnostech.
V pondělí 22. února budou otevřena očkovací centra v Liberci, Semilech, Jilemnici, Jablonci n. N. a v České Lípě, kraj bohužel nedostává tolik vakcín, kolik by dostávat měl. Podle hejtmana bohužel hodně vakcín končí v Praze a dalších větších městech, nespravedlivé rozdělování je plně na vládě. Bude trvat nejméně dva měsíce, než budou naočkovány nejrizikovější skupiny obyvatel a kdy by se situace měla postupně lepšit…
Z Libereckého kraje je nyní nejhůře na Jilemnicku, které sousedí s uzavřeným okresem Trutnov. Zde se naplno rozjela tzv. britská mutace koronaviru.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.