MĚSTA A OBCE V ČESKÉM RÁJI SE BRÁNÍ VÍKENDOVÉMU NÁJEZDU VÝLETNÍKŮ

0

Po zkušenosti z minulé soboty, kdy lidé vzali doslova útokem hlavní turistické cíle Českého ráje, se zdejší obce a města nájezdu turistů brání. „Za normálních okolností by v prvních teplých jarních dnech zaplněná parkoviště u turistických cest v Českém ráji příliš nikoho neznepokojovala. Situace je ovšem jiná, je vážná. Vládou vyhlášený nouzový stav má své důvody a ty je třeba respektovat a více než jindy vsadit na zdravý selský rozum. Ano, nikomu se nechce za pěkného počasí sedět doma. Kdo má zahrádku, má vyhráno. Kdo ji nemá, chce alespoň na chvilku někam do přírody,“ říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj. Podle ní ale není dobrý nápad vydat se do turisticky exponovaných míst, když tam navíc většinou ani nefungují žádné služby. „Možná by stačilo vydat se někam k nejbližšímu lesu, louce či poli. Vycházka polní cestou pravděpodobně nebude tak atraktivní jako návštěva skalního města, ale v nouzovém stavu je dobré se ve vlastním zájmu uskromnit,“ dodává Kořínková.

Na základě výzvy Libereckého kraje, zaslané starostům obcí, dochází na mnoha místech k uzavření parkovišť. „Ze zkušeností zejména z minulého víkendu vyplývá, že v některých turistických lokalitách byly stovky turistů a návštěvníků, kteří nedodržovali nařízení vlády, které zakazuje sdružovat se venku ve více než dvou lidech a stát od sebe blíže než dva metry. Uzavření parkovišť má eliminovat hromadné shlukování v turistických lokalitách v našem kraji,“ uvádí vedoucí odboru dopravy Libereckého kraje Jan Čáp.

Parkoviště v obci uzavřela například Malá Skála, nově se zátarasy objevily na parkovišti pod Valdštejnem. Omezení parkování řeší v Sedmihorkách. „Chápu návštěvníky, že je tady i nějaká letitá tradice, zaparkovat auto v Sedmihorkách a vydat se na Hrubou Skálu nebo na Valdštejn, ale náš kraj je doslova protkán turistickými cestami, kde není tolik lidí. Prosíme tedy všechny, kteří se chtějí do Českého ráje v těchto dnech vydat, aby pro krátký pobyt v přírodě volili vedlejší lokality,“ vysvětluje starosta Karlovic Ondřej Havrda. Také v oblasti Sedmihorek dojde k uzavření parkovišť a přístupových cest, obce se tak snaží chránit i své obyvatele.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.