JE TU PÁTEK ODPOLEDNE A NIKDO POŘÁDNĚ NEVÍ, CO BUDE V PONDĚLÍ

0

Výběr z německého tisku podle Seznam zprávy: Vláda v Česku od léta žalostně selhává. Dnes je Česko hlavním semeništěm koronaviru ve střední Evropě, píše Deník Sächsische Zeitung. Kvůli politickému sporu skončí v neděli nouzový stav, což ještě více zkomplikuje boj proti koronaviru, upozorňují další německá média, jako například Die Welt či Süddeutsche Zeitung. Zavedení hraničních kontrol je smutné, ale nevyhnutelné, píše komentátor Hans-Jörg Schmidt. Do této situace se ale Česko dostalo samo, podotýká Sächsische Zeitung. Česko podle něj boj s pandemií nezvládá.

Ve čtvrtek 11. února Poslanecká sněmovna ČR nepodpořila prodloužení nouzového stavu, který tak končí v neděli 14. února. Vládu se svojí podporou opustili komunisté a premiér s ministry nedokázali přesvědčit opozici, aby zvedla ruku pro pokračování nouzového stavu. V pondělí 15. února by se tak mohly otevřít obchody, služby, ale třeba i restaurace či sjezdovky. Mají se tedy obchodníci začít připravovat na brzké otevření či restauratéři zajet o víkendu alespoň do Makra, aby měli v pondělí co nabídnout hostům? Velmi pravděpodobně ne, byť, jak je to v Česku v poslední době zvykem, situace se mění z hodiny na hodinu.

„I když nebude od pondělí platit nouzový stav, je důležité přijmout opatření, která zamezí šíření koronaviru,“ uvádí starosta Turnova Tomáš Hocke na webu města. „A to jednotně pro celý kraj, aby lidé věděli, co platí a neplatí. V Libereckém kraji je navíc potvrzená britská mutace viru a čísla nakažených a lidí v nemocnicích rozhodně nejsou optimistická. Prosím zůstávejte i nadále doma a využívejte pobyt venku k procházce po okolí včetně dodržování pravidel 3R – roušky, ruce, rozestupy,“ vyzval občany starosta.

Velmi podobně zareagoval na tiskové konferenci po dnešním dopoledním jednání hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Ani on nevyloučil, že nemusí dojít ani na vyhlášení nového nouzového stavu, k čemuž vládu vyzvali hejtmani, ale v každém případě kraj vyhlásí alespoň stav nebezpečí. V něm ale samozřejmě neplatí, co funguje v nouzovém stavu, stav nebezpečí je především nástroj pro řešení krizových situací například při povodních nebo hromadných neštěstích a živelných pohromách. Hejtman ale zdůraznil, že budou řešeny i detaily dalšího fungování společně s jednotkami Integrovaného záchranného systému. V pátek odpoledne je avizovaná videokonference hejtmanů s vládou. „Budeme chtít slyšet, co má vláda připraveno, jaká opatření budou platit dál, abychom v pondělí nepřešli z poměrně tvrdého lockdownu do úplného uvolnění. Nemyslím si, že jsme v situaci, kdy si to můžeme dovolit, rychle se tu šíří tzv. britská mutace koronaviru. Proto prosím obyvatele Libereckého kraje, aby se od pondělí, ať už jednání dopadnou jakkoli, chovali obezřetně, dodržovali nastavená pravidla, a chránili sebe a své rodiny,“ uzavřel hejtman.

I o víkendu by měl zasedat Krizový štáb Libereckého kraje a dá se předpokládat další posun v jednání na celostátní úrovni. Situaci budeme sledovat.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.