VIDĚNO Z PRVNÍ LINIE

0

Občas čtu pohoršené komentáře na další vládní opatření. Vláda dost věcí pokazila, bohužel se už řítíme do velkého průšvihu. Chápu, že spousta lidí přišla o příjmy, žije v nejistotě. Frflání je teď ale k ničemu. Je třeba se oprostit od spojování nesympatií k vládě a neplnění jednoduchých opatření. Zprávy z fronty nejsou dobré. Některé příhraniční nemocnice v Sasku, které ještě před pár dny slibovaly, že přijmou české covid pacienty, nepřijímají už žádné pacienty. Ani bez covidu, ani Němce.

Důvod je docela jednoduchý. I jen ten první náraz přílivu pacientů s covidem způsobil zahlcení malých nemocnic, úbytek personálu, který musí být v karanténě, přetížení zbytku, neboť práce v režimu pandemie je o hodně náročnější, jak fyzicky, tak hlavně psychicky. Obléknout se jako kosmonaut a pak vstoupit do pokoje, kde je ještě s kyslíkem spontánně dýchající pacient, vykašlávající mračna viru, je pro i docela odolného nevojáka docela krajní situace. Zde smekám před všemi sestrami, které tento výsadek absolvují mnohokrát denně.
Zaintubovaní pacienti na oddělení ARO jsou již mnohem méně pro ostatní infekční, viry jsou většinou zavřené v dýchacích okruzích.

Některá oddělení se prostě musela zavřít. Takže je hůře dostupná péče i o pacienty s úrazy, chirurgickými a jinými problémy. A tento stav se bude nadále zhoršovat, malé nemocnice mají opravdu jen minimální rezervy. Převoz do větších může přinést problémy z prodlení, navíc povede k jejich rychlému naplnění. Je to fatální kombinace velkého přílivu pacientů, zvláště těch starších nebo nemocnějších, a současného odlivu personálu, jehož počet je hraniční i za normální situace.
Vláda nově přikázala omezit provoz soukromých zdravotnických zařízení a uvolnit lůžka pro péči o covid pacienty. Určitě dobrý nápad, i když mnoho zdravotníků naštve. Bude to i výzva pro ortopedy a plastické chirurgy, aby dělali něco úplně jiného, než jsou zvyklí.

Neřešte, prosím, zda váš pes pozná, že už je 500 metrů od domu, nebo co dělat po deváté hodině večer. Jde prostě o opožděnou snahu zabrzdit vlak. Buďte opatrní, ohleduplní k ostatním. Protože jak problémy s komplikovaným průběhem virových onemocnění, tak i všechny ostatní zdravotní problémy, budou řešitelné hůře a někde i vůbec. A čím déle toto úplně nepochopíme, tím déle se v tom budeme plácat. Ztráta důvěry v systém, symbolizovaná třeba kolapsem zdravotnictví, může ohrozit naši svobodu řádově více, než si chvilku odpustit některé z epidemiologického hlediska nebezpečné aktivity. A taky se mi po některých sakra stýská.

Konec hlášení anesteziologa bez hranic.

MUDr. David Hodr
(Autor působí v nemocnicích v Česku a v Německu; několik let žil v Českém ráji v Kacanovech, kde má stále spoustu přátel.)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.