KORONAVIRUS ČÁSTEČNĚ OMEZÍ ŽIVOT V ČESKU, JAK TO BUDE NA TURNOVSKU A V LIBERECKÉM KRAJI?

0

(Průběžně aktualizováno)
Vláda České republiky vyhlásila s účinností od 10. března od 18.00 hodin až do odvolání zákaz akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Opatření se tak dotkne divadelních, hudebních a filmových představení, nebudou se konat ani některá sportovní utkání, výstavy, slavnosti, poutě, trhy a veletrhy a další větší setkání lidí. Podle zdůvodnění hromadné akce představují vyšší riziko přenosu onemocnění vzhledem k vysoké kumulaci osob ve vymezeném prostoru. (Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob, které se konají na základě zákona.)

Mimořádné opatření je vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2 v Evropě.

Až do odvolání je také zrušena výuka na základních, středních a vysokých školách, naopak zachována má být výuka ve školách mateřských. V této souvislosti máme na Turnovsku situaci usnadněnou, protože až do konce týdne zde probíhají jarní prázdniny. Jak bude situace vypadat v příštím týdnu, uvedeme v aktualizaci.

ZRUŠENÉ AKCE
(Přehled budeme průběžně aktualizovat, oslovili jsme všechny pořadatele akcí, se kterými jsme v kontaktu.)

AKCE MĚSTA TURNOV
* Město Turnov ruší projednávání regenerace sídliště Výšinka, které bylo naplánované 16. března!
* V turnovské nemocnici platí nadále zákaz návštěv na všech odděleních a totéž také v Domově důchodců Pohoda!
* Vítání občánků 21. března se neuskuteční.

OMEZENÍ KULTURNÍCH A DALŠÍCH AKCÍ

Kulturní centrum Turnov, akce s omezenou účastí:
* Turnovské KINO SFÉRA bude nadále promítat s omezenou kapacitou. S velkou pravděpodobností dojde k odsunutí premiér některých očekávaných filmů. Sledujte proto web Kulturního centra Turnov.
* Cestovatelská přednáška Černobyl – spící peklo (středa 11. března) proběhne pouze v hlavním sále s omezenou kapacitou, sál za plátnem kina nebude k dispozici.
* S omezenou účastí proběhne i loutkářská přehlídka TURNOVSKÝ DRAHOKAM (pátek 13. – neděle 15. března). Na jedno představení bude moci být v divadle jen do 100 osob. Ze dvou pátečních představení, určených pro mateřské školy a veřejnost, se určitě neuskuteční to od 10.00 hodin. Program přehlídky najdete ZDE. (Aktualizace: Nakonec se po dohodě neuskuteční v pátek ani jedno dopolední představení, jinak ale program přehlídky platí.)

Kulturní centrum Turnov zatím ruší tyto akce:
* PŘÍBĚH OPRAVDOVÉHO HERCE (pondělí 16. března)
* POHOVKA – V. KNOP, I. ŠMOLDAS & M. KUKLOVÁ (úterý 17. března)
* KYTAROVÉ DUO CD (středa 18. března)
* HURÁ, JARO JE TADY! (pátek 20. března)
* NEZBEDNÉ POHÁDKY (sobota 21. března)
* ČOKOFEST (pátek 27.–neděle 29. března) – přesunuto na říjen 2020
Ve vyjádření KCT se píše: Pro zrušená představení hledáme náhradní termíny, o kterých vás budeme informovat. Pokud však máte zájem zakoupené vstupenky vrátit, můžete tak učinit v recepci KC Střelnice. Vstupné vracíme pouze na základě předložené vstupenky, abonentům na základě legitimace.

Knihovna Antonína Marka Turnov
* Zrušeny jsou akce v penzionech pro seniory a Týden čtení pro základní školy.
* Ostatní akce v pobočce knihovny na nádraží a v hlavní budově v Jeronýmově ulici by se měly uskutečnit s omezenou návštěvností do 100 osob.
* Změna termínu NOCI S ANDERSENEM 2020. Z důvodu opatření proti šíření koronaviru se přesouvá termín Noci s Andersenem. Letošní 20. ročník se v pátek 27. a v sobotu 28. března konat nebude. Předběžně se uvažuje o náhradním termínu 15. května.

Muzeum Českého ráje
Aktualizace 12. března: „Na základě nařízení našeho zřizovatele (Liberecký kraj) jsme povinni dodržet mimořádná opatření k zamezení šíření koronaviru vyhlášená Bezpečnostní radou státu 10. 3. 2020. Z tohoto důvodu bude Muzeum Českého ráje v Turnově pro veřejnost od dnešního dne až do odvolání uzavřené,“ uvedla tisková mluvčí muzea Marcela Beranová.

Centrum pro rodinu Náruč
* Ruší se páteční beseda waldorfského klubu s Hankou Hajnovou – téma zařadíme v pozdějších měsících.
* Posunuje se zahájení veselé školičky, a to na čtvrtek 9. dubna 2020.
* Ostatní program zatím nerušíme, nicméně může se stát, že se v nejbližších dnech a hodinách situace změní. Sledujte, prosím, naše webové stránky a facebookový profil, případně volejte na 775 964 312.
Děkujeme za pochopení! A. Bergerová, Centrum pro rodinu Náruč
Aktualizace, středa 11. března, 17.00 hodin: Po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí rušíme v turnovském Centru pro rodinu Náruč do 27. března 2020 veškerý program – pravidelné i mimořádné aktivity.

Vzdělávací centrum Turnov
Výuka ve všech kurzech VCT bude po jarních prázdninách pokračovat ve standardním režimu a bez jakýchkoli omezení, nedojde-li k zásadní změně situace, nebo ke zpřísnění stávajících opatření ze strany státních orgánů. Výjimku mohou tvořit kurzy na klíč pro firmy, jejichž konání se řídí stanovisky objednávajících firem. Průběžné informace jsou k dispozici na webu www.vctu.cz.

Skautské středisko Štika Turnov
Vedení našeho skautského střediska a současně i vedení Junáka – českého skauta rozhodlo, že od 11. března do odvolání bude pozastavena veškerá běžná skautská činnost. Jedná se o družinové schůzky, oddílové schůzky, výpravy, závody i akce skautského vzdělávání. Zároveň bude uzavřen pro členy i návštěvy náš areál na Ostrově. Z veřejných akcí rušíme tradiční Skautský ples plánovaný na 20. března. Jde o těžký krok, který navazuje na rozhodnutí přijímané státními institucemi v souvislosti s aktuální epidemiologickou situací. Jako skauti a skautky cítíme naši společenskou odpovědnost a chceme jednat s ohledem na ochranu našich spoluobčanů. Jsme přesvědčeni, že jde o dobrý preventivní krok ve správný čas. Doufáme, že skautskou činnost budeme moci co nejdříve obnovit – budeme vás o tom samozřejmě okamžitě informovat na webových stránkách střediska www.scouting.turnov.org. Stanislav Šéfr – vedoucí střediska Štika Turnov

Další akce:
* Ples Radostí 13. března v Kacanovech se koná a jsou zavedena opatření, aby bylo dodrženo vládní nařízení o maximálním počtu 100 lidí na akci. Spolek Radosti

* Pátek 13. března: koncert kapely MACKIE MESSER KLEZMER BAND v Turnoff Cafe. Původně se koncert měl uskutečnit s omezenou návštěvností, ve čtvrtek 12. března kapela vydala toto prohlášení: Vzhledem ke zranění našeho basáka Jardy Kotka a také s ohledem na nastalou situaci, šíření koronaviru, jsme se rozhodli zítřejší koncert 13. 3. v Turnoff Café ZRUŠIT! Koncert se uskuteční v náhradním termínu, o kterém vás budeme včas informovat.

* Sobotní (14. 3.) Josefovská zábava ve Vesci pod Kozákovem a Divadelní bál v Olešnici jsou zrušeny.

* Čtvrtek 19. března: firma ONTEX, den otevřených dveří. Akce je zrušena. O náhradním termínu budeme informovat.

OMEZENÍ SPORTOVNÍCH AKCÍ

* TJ TURNOV bude řešit návštěvu na víkendových zápasech zítra, tj. ve středu 11. března. Buď se uskuteční s omezenou návštěvou do 100 osob, nebo proběhnou úplně bez diváků.

* FUTSALOVÉ utkání 20. kola 2. ligy západ se bude hrát v neděli 15. března od 19.00 hodin (původní termín byl pátek 13. března od 19.00), hrát by se ale mělo bez diváků, upřesněno bude ve čtvrtek.

* HOKEJ. Turnovské hokejisty čeká už jen poslední utkání o 3. místo, které se bude hrát v pátek 13. března v Lomnici nad Popelkou. Jestli to bude s omezenou návštěvou do 100 osob, nebo úplně bez diváků v tuto chvíli nevíme. V každém případě by se fanoušci Turnova měli informovat před cestou na utkání.

* VOLEJBAL. Všechny zápasy dospělých (ligy a kraje) by se podle doporučení svazu měly odehrát bez diváků. Jelikož ale na naše zápasy přichází méně než 100 diváků, tak je asi vše v pořádku a je na osobní zodpovědnosti každého hráče a diváka, jestli se a v jakém stavu vydá mezi lidi. Co se týká všech turnajových akcí mládeže, ty jsou až do odvolání pozastaveny. Za turnovský oddíl volejbalu Pavel Starý
* Sobotní utkání 2. ligy mužů ve volejbale TJ Turnov – TJ Dvůr Králové se rušit nebude. Pouze bude bez účasti diváků. Michal Folprecht

Stanovisko TJ Turnov (11. března):
* TJ Turnov s platností od 12. března do odvolání pořádá veškerá soutěžní utkání v hale TJ Turnov bez diváků. Utkání se zatím neruší, o jejich konání rozhodují jednotlivé sportovní svazy. Tréninky v hale i provoz Sportcentra probíhají zatím za zvýšených hygienických opatření bez omezení. Samozřejmě ihned budeme reagovat na aktuální rozhodnutí Bezpečnostní rady státu. Filip Stárek, vedoucí TJ Turnov – tel. 736 660 993

LIBERECKÝ KRAJ

V SOUVISLOSTI S VÝSKYTEM KORONAVIRU V ČESKÉ REPUBLICE ZAUJÍMÁ MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ I LIBERECKÝ KRAJ
Liberecký kraj reaguje na mimořádná opatření české vlády v souvislosti s výskytem koronaviru. Bezpečnostní rada státu dnes rozhodla o uzavření škol a zákazu všech kulturních a sportovních akcí nad 100 osob. Tímto nařízením se řídí i Liberecký kraj a platí tak pro všechny jeho občany. V návaznosti na stanovená opatření rozhodl Liberecký kraj o prodloužení platnosti prázdninových jízdních řádů i po skončení jarních prázdnin, a to minimálně do 27. března 2020. „Za současné situace musíme nařízení Bezpečnostní rady státu respektovat. Zároveň platí zákaz návštěv v nemocnicích i v sociálních ústavech,“ uvedl MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek pro resort zdravotnictví.

Krajská hygienická stanice v Liberci (KHS LK) v současné době testuje osoby s podezřením na onemocnění koronavirem. Provedla celkem 36 testů. K 10. březnu 2020 k 15. hodině se výskyt koronaviru v Libereckém kraji zatím neprokázal. Informace o pozitivním nálezu z médií jsou v tuto chvíli pouze poplašnou zprávou.

Kromě jiného mohou lidé s podezřením na onemocnění virem Covid-19 využívat službu testování na virus odběrem krve v domácnosti. Zajišťuje ji každý den v době od 7.00 do 19.00 hodin Krajská nemocnice Liberec ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje. Celkově proběhlo 19 výjezdů a 25 odběrů. V úterý 10. března došlo ke čtyřem odběrům. „Během tohoto týdne navíc všichni občané dostávají do svých schránek letáky se zásadami správné hygieny, jako je například mytí rukou,“ dodal MUDr. Sobotka.

Během několika dní dorazí do centrálního skladu v KNL dodávka ochranných pomůcek z ministerstva zdravotnictví a následně budou distribuovány tyto pomůcky dle doporučení ministerstva. „V daném okamžiku dostáváme počty zásob. Potřebná rezerva je nutná na sedm dní. V každém případě nevíme, jak velká tato zásilka bude,“ dodal náměstek Sobotka.

I nadále platí, že po příjezdu z Itálie čeká všechny tyto osoby povinná čtrnáctidenní karanténa. V případě návratu občanů ze zahraničí a jejich zdravotních potíží doporučuje krajská epidemiologická komise telefonicky kontaktovat lékaře/epidemiologa, který rozhodne o postupu v každém konkrétním případě, tj. o případném nařízení karantény, vyšetření nebo izolace.
Občané se mohou i nadále informovat na infolince KHS LK (485 253 111) a také infolince Státního zdravotního ústavu (728 810 106 nebo 725 191 367).
Od středy 11. března do odvolání se také ruší úřední hodiny v budově Krajského úřadu Libereckého kraje a změní se režim jídelny. Do 11.30 bude přístupná pro zaměstnance úřadu a až poté pro veřejnost, aby se tyto skupiny nepotkávaly a omezil se tak jejich vzájemný kontakt a možný přenos viru.

Vyjádření odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Libereckého kraje:
* Mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví byla rozeslaná na školy a školská zařízení všech zřizovatelů (obecní, krajské, soukromé) v Libereckém kraji.
* Mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví byla vyvěšená na stránkách edulk.cz.
* Ředitelé námi zřizovaných škol byli kontaktováni i telefonicky.
* Zodpovídáme stovky dotazů.
* Všichni ředitelé byli informováni, že o nastalé situaci je nutné informovat rodiče žáků a studentů.
* Zítra (středa 11. března) bychom měli pro školy a školská zařízení bez rozdílu zřizovatele vydat metodický pokyn k nastalé situaci – chceme být v souladu s metodikou MŠMT (abychom nešířili chaos)
* Situaci se snažíme zklidňovat – rodiče panikaří…

Vyjádření MUDr. Richarda Lukáše PhD., ředitele Krajské nemocnice Liberec:
„Současnou situaci neustále vyhodnocujeme a snažíme se přijímat adekvátní operativní a preventivní opatření. Aktuální stav je popsán v následujících bodech:
1) Z hlediska intenzivní péče je přijat tento plán: pokud se bude korona-pozitivní pacient indikován k umělé plicní ventilaci, bude uložen na oddělení ARO a pacienti, kteří tam v té době budou hospitalizováni, budou přesunuti na JIP chirurgie, potažmo JIP interních oborů a JIP neurocentra. Budeme mobilizovat i JIP gynekologie, který bude zálohou. Další zálohou budou dospávací pokoje. Předpokládáme, že v takové situaci nebude prováděna selektivně operativa, a proto jsme přesvědčeni, že personálu na zajištění intenzivní péče (anesteziologové a anesteziologické sestry) bude dost.
2) Dále se snažíme vytvořit rezervní lůžkovou kapacitu, abychom mohli pacienty, kteří nebudou mít místo na infekčním oddělení, hospitalizovat centralizovaně v budově pavilonu interních oborů. Na tomto úkolu se podílí i neurologie, rehabilitace a interna.
3) Kvůli uzavření mateřských a základních a středních škol se snažíme zmapovat situaci, nakolik ohrozí sesterskou přítomnost v naší nemocnici. Zpočátku bude jistě obtížné zajistit dětem, které by byly jinak ve školách, jinou péči než doma.
4) Aktuálně máme v karanténě jednu lékařku (ačkoli nemá příznaky a z Itálie se vrátila 6. března. Ostatní personál buď není v Itálii, nebo cestu tam zrušil. Nemáme žádný provoz (ani zdravotnický ani technický) ohrožen.
5) V současné době řešíme dva pacienty s podezřením na infekci koronavirem. Jeden je již přijat a vyšetřován na infekčním oddělení v izolaci. Další je převážen z Mimoně do liberecké nemocnice.
6) Zatím máme vlastní respirátory na skladě v počtu 500 ks FFP3 a 200 ks FFP2. Na dodání respirátorů od MZČR zatím čekáme. Měly by dorazit koncem tohoto týdne.

(TvA s využitím TZ Ministerstva zdravotnictví ČR, Kulturního centra Turnov, města Turnov a Libereckého kraje)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.