NAŠI VIETNAMCI

0

Z mnoha stran dnes slyšíme, že lidem není lhostejné, co se u nás děje, a snaží se něco dělat pro druhé. Liberecký kraj se dal do výroby nanoroušek, které v budoucnu možná před viry úspěšně ochrání celý národ, na nákup dalších pomůcek a přístrojů vyhlásil i veřejnou sbírku (ZDE). Na turnovské radnici koordinují pomoc od lidí i od kraje. „Rozdělujeme hlavně doma šité roušky, které dostáváme od jednotlivců i organizací, distribuujeme dezinfekci, rozvezli jsme třeba bio nápoje, které jsme dostali darem. Jsou tu restaurace, které dovážejí jídlo strážníkům městské policie a dalším složkám Integrovaného záchranného systému. Myslím, že všechny v pomyslné první linii potěší jakákoliv pozornost, která jim může zpříjemnit jejich v tuto chvíli nelehkou a vyčerpávající práci. V každodenním stresu, nejistotě, nepravidelném rytmu a časové náročnosti jsou rádi, že stihnou něco vůbec sníst a dodržovat pitný režim,“ říká místostarostka Petra Houšková s tím, že nyní bude poptávka po rouškách, do kterých bude možné vložit nanofiltr (ZDE).

Do pomoci se také zapojila velmi výrazně vietnamská komunita, a to plošně na území celé republiky. V úterý 31. března odpoledne turnovští městští hasiči od majitele prodejny potravin Family v Nádražní ulici (dříve Koloniál U Roubíčků) převzali první várku z celkem 120 balíků minerálky Magnesia. Podle velitele městských hasičů Martina Bartoníčka bude dar rozdělen mezi profesionální a dobrovolné hasiče, strážníky městské policie, policisty z obvodního oddělení, záchrannou službu a zbytek zdravotníkům do nemocnice.

Sledujeme, co se děje kolem nás, chtěli jsme s manželkou pomoci něčím konkrétním,“ říká NGUYEN THI NGA, který obchod v Nádražní ulici provozuje od loňského září. Do České republiky přišel jako mladík v roce 1994, ve Vietnamu je vyučený nástrojařem. Dlouhé roky pracoval ve firmě Neumatic, kde mu čeští přátelé neřekli jinak než Lukáš a manželce Lenka. Mít vlastní obchod byl jejich dlouholetý sen. Místní lidé si je pochvalují, v obchodě je čisto a útulno, manželé jsou velmi milí, zboží je průběžně doplňováno, a proto zejména v dnešní době, kdy hodně lidí objevilo kouzlo menších obchodů, si na zájem nakupujících nemohou stěžovat. „My jsme tady velmi spokojeni, naše dvě děti jsou už narozené v Čechách, tento dar není určitě to jediné, čím bychom chtěli přispět,“ dodal vietnamský majitel obchodu.

Martin Bartoníček s vietnamským majitelem obchodu

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.