PROHLÁŠENÍ HEJTMANA K DISTRIBUCI VAKCÍN A TISKOVÁ KONFERENCE PO ZASEDÁNÍ KRIZOVÉHO ŠTÁBU LIBERECKÉHO KRAJE

0

Jsem – velice mírně řečeno – rozladěn. V pátek 15. ledna dopisem a dnes telefonicky jsem se zeptal ministra zdravotnictví, jak je možné, že jsou vakcíny rozdělovány do jednotlivých krajů zásadně nespravedlivě a v jiném poměru, než bylo původně deklarováno, tedy podle počtu lidí ve věku nad 65 let. Zatímco se tak v některých krajích už očkují skupiny obyvatel, na které měla přijít řada až mnohem později, například policisté, nemáme v Libereckém kraji zatím dostatek vakcín ani pro naše zdravotníky a seniory.
Řečí čísel to vypadá následovně: V Praze žije 11,78 % obyvatel starších 65 let z celé České republiky. Zatím tam ale směřovalo celých 32,6 % dávek vakcíny (konkrétně 47 balení ze 144). V Jihomoravském kraji žije 11,19 % obyvatel 65+ z celé ČR, ale zatím tam dorazilo 17,4 % dávek vakcíny (25 balení ze 144). Oproti tomu v Libereckém kraji, kde žije 4,22 % obyvatel 65+, jsme zatím dostali jen 2,8 % dávek vakcíny (4 balení ze 144). Věřím, že tento do nebe volající nepoměr bude co možná nejdříve napraven a Ministerstvo zdravotnictví České republiky přestane z lidí v našem kraji dělat občany druhé kategorie!
Pana ministra jsem proto dnes velice zdvořile požádal, aby byl celý stav co možná nejrychleji napraven, a to i s ohledem na to, že společnost Pfizer oznámila, že sníží v následujících týdnech dodávky o 40 %. Krajům, které oproti schválenému plánu dostaly vakcín méně, by se proto další počty vakcín neměly ještě snižovat, ale naopak navýšit, nebo alespoň zachovat. Jsem rád, že se v této věci zítra uskuteční jednání Asociace krajů České republiky s panem ministrem a panem premiérem.
Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

TISKOVÁ KONFERENCE PO ZASEDÁNÍ KRIZOVÉHO ŠTÁBU LIBERECKÉHO KRAJE
Dnes také proběhla tisková konference po zasedání Krizového štábu Libereckého kraje. Jak zde zaznělo, počet hospitalizovaných na území kraje lehce klesá, aktuálně je 290 hospitalizovaných s covid-19 na jednotkách intenzivní péče a akutních lůžkách, k dispozici je ale pouze sedm lůžek intenzivní péče!
Hejtman Půta popsal své rozčarování nad distribucí vakcín i podle něho nezvládnutým prvním kolem očkování. Kraj obdržel o třetinu méně vakcín, než k dnešnímu dni měl. Hejtman doufá, že snížení dodávek bude pouze přechodné, v březnu by kraj měl obdržet přes 30 tisíc vakcín, to už by se dostalo na další seniory v pořadí.
Liberecký kraj má nyní pět očkovacích center (ZDE), evidovány jsou žádosti z Turnova, Tanvaldu či z Frýdlantu, rozjezd případných dalších očkovacích center ale brzdí nedostatek vakcín.
Podle ředitele Krajské hygienické stanice Vladimíra Valenty přibývalo v minulém týdnu v rámci kraje 400 až 600 nových případů denně, o víkendu zhruba polovina díky nižšímu testování. Nová ohniska nákazy kromě zdravotnických a sociálních zařízení jsou ve školách, přibývá na covid pozitivních učitelů i žáků, zhruba 700 jich je v karanténě a asi 200 je covid pozitivních.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.