Semilská nemocnice má stanici následné ústavní péče pro covid pacienty

0

Společně s počtem lidí, u kterých se potvrdila nákaza covidem-19, v posledních týdnech roste i množství pacientů v nemocnicích. Mnohé z nich uzavírají oddělení zajišťující plánovanou operativu a na jejich místech následně vznikají tzv. covidové jednotky. Nově tak vznikla i první covidová jednotka v semilské nemocnici na místě původní následné rehabilitační péče. Oddělení v současnosti disponuje dvaadvaceti lůžky pro pacienty s covidem, kteří sem přicházejí z jilemnické nemocnice po zvládnutí nejvážnějších komplikací nemoci. V současnosti je kapacita oddělení zcela naplněna a vedení nemocnice má od listopadu připravenou další covidovou jednotku s kapacitou až 25 lůžek.
Vyčleněná pracoviště se nachází v tzv. novém a hlavním pavilonu nemocnice a péči o pacienty zde zajišťuje personál vybavený všemi potřebnými ochrannými pomůckami. Zdravotníci i dobrovolníci zde pracují ve směnách. V rámci jedné směny se pak střídají po třech hodinách strávených v ochranném obleku, aby si mohli odpočinout a nabrat síly na další část služby.
„Zdravotníci covidové jednotky se musí při pohybu po nemocnici řídit velmi přísnými pravidly. Oddělení je uzamčené. Nikdo z nich například nesmí po celou dobu služby opustit pracoviště. Nechodí po areálu, nejezdí výtahy a stravují se odděleně od ostatních zaměstnanců nemocnice,“ uvedla ředitelka semilské nemocnice Alena Kuželová. Jak dodala, situace je vážná. „Nejde jen o prostory a počet lůžek, zásadní problém vidím v zajištění péče o pacienty. Většina nemocnic se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, což v součinnosti se zvyšujícím se počtem nakažených zdravotníků jednoduše znamená, že se zakrátko o pacienty nebude mít kdo postarat. Jsme vděčni za pomoc dobrovolníků z řad studentů zdravotnických škol a univerzit, ale i nezdravotníků. Jejich pomoc je pro nás v těchto dnech zásadní,“ dodala ředitelka.
Situace kolem fungování nemocnic v době pandemie se však rychle mění a jediné, co je v tuto chvíli možné ovlivnit, je postoj veřejnosti k nastaveným opatřením.
(Zdroj: TZ města Semily)

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.