NÁRUČ V DOBĚ „SOCIÁLNÍHO BLACKOUTU“

0

Za jiných okolností bychom touto dobou zveřejňovali květnový program. Po rozjezdovém lednu a únoru bychom za sebou měli po okraj naplněný březen. Odpočatí z jarních prázdnin bychom se začali připravovat na nápor mimořádných akcí pro veřejnost, pomalu bychom chystali také pobyty a tábory. Těšili bychom se z čím dál teplejšího slunce. Děti z Miniškolky by vyměnily karnevalový program za Velikonoční a posléze za květnový…

Vše je jinak. Náš prostor, zvyklý na celodenní pulsování, je teď nebývale prázdný. Chybí nám dopolední cvrkot maminek (tu a tam zpestřený hlubokými hlasy tatínků), žvatlání prcků i jejich nespokojený křik. Dům se dopoledne neotřásá v základech, protože bubny jsou uložené a marně čekají, že si do nich přijde někdo bouchnout. Jediným zvukem, který se v tuto chvíli nese Náručí, je cvakání klávesnice v kanceláři. Poradenství funguje pouze telefonicky či elektronicky, naše propojení s rodinami se přesunulo do virtuálního světa, kam se snažíme směřovat alespoň ty aktivity, u kterých to jde (aktuálně třeba chystáme on-line besedy), a tipy „jak přežít“.

„Náručácké“ tety najednou okoušejí zajímavou situaci – totiž že místo „cizích“ dětí mají na starost jen ty vlastní (a doufáme, že tuto zkušenost plně zúročí, až se život vrátí zase do normálu).

Každému z nás se v různé míře překopaly stávající životy a jistoty. Z rodičů se ze dne na den stali krizoví manažeři, (speciální) pedagogové, IT specialisté, úklidové čety a vývařovny s non-stop otevírací dobou. Řada z vás navíc ještě zvládá stále vykonávat svá zaměstnání – často v aktuálně exponovaných pomáhajících profesích, ve službách, někteří se vrhli na dobrovolnictví. Zároveň se obáváme o zdraví svých nejbližších z řad seniorů, se kterými ale nemůžeme být v úzkém osobním kontaktu…

Milí rodiče, pro nás a pro své děti (byť ony si to asi teď nemyslí – obzvláště ty školou povinné ) jste hrdinové. Těšíme se, až se s vámi opět shledáme, rádi Vás za vynaložené úsilí odměníme.
Za tým Náruče Anna Bergerová, www.naruc.cz

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.