TAJNĚ DOUFÁM, ŽE EKONOMICKÝ PROPAD NEBUDE TAK ZLÝ

0

V dalším pokračování rozhovorů se starostou Turnova Tomášem Hockem rekapitulujeme současnou pomoc, která byla prostřednictvím radnice směrována potřebným, dotkneme se další etapy související s epidemií koronaviru v naší zemi a na Turnovsku a budeme se zamýšlet nad ekonomickými otázkami, které ovlivní náš život v dalších měsících.

* Nouzový stav bude pravděpodobně ukončen k 30. dubnu, 25. květnu či k jinému datu. To v době našeho rozhovoru přesně nevíme. Co to znamená pro město Turnov? Je v tom z pohledu města nějaký rozdíl?
Ne, pro nás to žádný zásadní rozdíl není. Nouzový stav je důležitý z pohledu centrálního zásobování dezinfekcí a ochranných pomůcek a vypisování výběrových řízení na tyto nákupy. Je ale samozřejmě pro nás výhodou, že dezinfekci od Libereckého kraje pro naše sociální a zdravotnická zařízení a další v první linii nemusíme nakupovat, ale dostáváme. Pro běžného občana je to ale, zvlášť po rozvolnění striktních opatření vlády, nedůležité.

* Máte nějakou souhrnnou představu o konkrétní pomoci, která byla distribuována potřebným prostřednictvím radnice?
Tuhle zásadní práci odvedla především místostarostka Petra Houšková, popravdě obě místostarostky dohlížely na rozdělování pomoci a koordinaci dobrovolníků. Kancelář Petry Houškové, které na radnici občas v dobrém přezdíváme Roušková, někdy připomíná skladiště. Pod rukama jí prošlo od dobrovolníků 3 182 šitých textilních roušek, roušek s kapsami pro nanofiltry bylo 2 271, od místních firem jsme dostali asi 5 000 dalších roušek (údaje k pátku 24. dubna – pozn. aut.). Vše, včetně dezinfekce, bylo rozdáno seniorům, zdravotnickým a sociálním zařízením a dalším lidem v první linii. Velmi si té pomoci občanů vážíme, z tohoto pohledu jsme zažili a stále zažíváme výjimečnou dobu.

Starosta na kontrolním dnu na stavbě Alzheimer centra

* Lidé budou v nejbližších týdnech a patrně i měsících ochranné roušky potřebovat stále, měli by je tedy stále šít, nebo už by se měly objevit postupně i ty zdravotnické jednorázové v obchodech?
Tady už myslím, že na trhu budou brzo v dostatečném množství k dispozici ty jednorázové zdravotnické, i když ty šité s kapsami pro nanovložku jsou asi nejlepší – mj. i z pohledu ekologie. Bohužel nanomateriál zatím není v běžné distribuci, ale doufám, že bude. Tedy roušky s kapsami by v domácích dílnách stále podle mého názory měly vznikat.
Také doufám, že náš stát si z této situace vezme ponaučení a výrobu ochranných pomůcek svěří zdejším firmám, abychom napříště nebyli závislí na nějakých leteckých mostech z Číny.

* Jakým způsobem komunikujete s obcemi v našem ORP? Koordinujete jako město nějak činnost v jednotlivých obcích?
Tady musím říct, že starostové našich obcí jsou výborní, fungují jako svébytné jednotky a starají se o své občany, seč jim síly stačí. Z pohledu obce s rozšířenou působností se snažíme jim zprostředkovávat aktuální informace a nejméně jednou týdně informace souhrnné, abychom měli jistotu, že se vše podstatné dostane ke všem. Společně řešíme aktuální věci, z obcí si k nám jezdí pro dezinfekci, koordinovali jsme třeba uzavírání parkovišť v turisticky vyhledávaných lokalitách a další.

* Počátkem května budeme zažívat postupný návrat k „normálu“ – otevřou se obchody, muzeum a galerie, na konci května i restaurace a kavárny, do škol by měly začít chodit první děti. Máte nějakou rámcovou představu, co pro toto období bude zásadní?
Po 27. dubnu už v Turnově nebude uzavřený obchod z moci úřední, co to přinese, popravdě nevím, doufám, že ne nárůst počtu nakažených. Podle mého bude nejzásadnějším období, až pustíme školky a školy, to pro mě bude současně i signál, že se věci vracejí opravdu k normálu.
O co bych chtěl požádat, abychom si nemysleli, že už je vyhráno a máme vše za sebou. Nemáme! Moc tedy prosím i nadále o dodržování všech hygienických opatření – roušky na veřejnosti, odstupy ve frontách, mytí rukou, dezinfekce. Bylo by fajn, kdyby se v následujících týdnech stalo společenskou normou, že třeba v přírodě se pohybuji bez roušky, ale když proti sobě vidím někoho jít, prostě si roušku na tu chvíli nandám. To samé v obchodech a při některých povolených akcích. Chráním sebe a chráním i ostatní! Nepolevujme, už se nám to nyní vyplatilo a může se nám to vyplatit i v případě nějaké druhé vlny nákazy, pokud přijde.

* Lze očekávat zhoršení ekonomické situace obyvatel a nárůst nezaměstnanosti. Město Turnov již spustilo první sérii konkrétní ekonomické pomoci, budete se případně zabývat dalšími kroky?
Budeme, a velmi aktivně. Zkraje dubna jsme našim příspěvkovým organizacím snížili provozní příspěvky o 7 % – kromě Zdravotně sociálních služeb a Dětského centra. Zároveň připravujeme k projednání na zastupitelstvu rozsáhlou rozpočtovou změnu. Dle odhadu se dá v příštím roce očekávat propad daní do pokladny města mezi 20 až 40 miliony korun. Na to se musíme připravit. Cílem je najít v rozpočtu města úspory zhruba ve výši 26 milionů korun již nyní.
V tuto chvíli to odnesly věci, které jsme si dělali tzv. pro radost, jako třeba instalace kovových plastik ve městě, nebo nové logo. Také vyhlášení nového ročníku participativního rozpočtu jsme odsunuli na podzim, nevyhlásíme další kola výběrových řízení a dotačních titulů. Z investičních akcí jsme zatím zastavili jedinou – opravu vjezdu a křižovatky a výstavbu nového chodníku v průmyslové zóně Vesecku, což se mělo dělat o prázdninách. Všechny škrty by ale současně měly umožnit městu dál žít a rozvíjet se. Zmíněné preventivní kroky jsou ale nutné, musíme dát veřejnosti dostatečně najevo, že i samospráva a státní správa je s nimi na jedné lodi a že současnou situaci dovedeme správně vnímat a budeme se snažit z pozice města pomáhat.

* Může se ale všechno i změnit k lepšímu…
Ano, tajně doufám, že třeba ekonomický propad nebude tak zlý. Třeba nálada ve společnosti bude pozitivní a lidé ekonomice pomohou tím, že budou utrácet. V létě, když nebudeme moci vyjíždět za hranice, pomůžeme kempům, penzionům a dalším ubytovatelům a také restauracím v Čechách. Potom jen dobře…

* Děkujeme za rozhovor.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.