První letošní jednání Krizového štábu Libereckého kraje: Počet nakažených opět stoupá

0

„Pevně věřím, že současná omezení veřejného života budou platit už jen část tohoto roku a díky očkování proti covid-19 se budeme postupně blížit normálnímu stavu,“ řekl úvodem dnešní tiskové konference po zasedání Krizového štábu Libereckého kraje hejtman Martin Půta. Ten také všem obyvatelům kraje popřál vše nejlepší k novému roku.
Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Richtera zatím bohužel úvod roku moc optimistický není, k pondělí 4. ledna je hospitalizováno na území kraje 268 lidí a číslo se den ode dne zvyšuje.

V Libereckém kraji bylo dnes zahájeno očkování proti covid-19, kraj má aktuálně k dispozici 975 dávek, do konce ledna by jich mělo být 10 tisíc. Nejdříve budou oočkováni zdravotníci, poté zaměstnanci a klienti sociálních zařízení, pracovníci Integrovaného záchranného systému, lidé nad 65 let a postupně další občané. Jak hejtman Půta doplnil, v polovině týdne by měl mít kraj k dispozici přehled o počtu lidí v sociálních zařízeních, kteří se budou chtít nechat očkovat. Krizový štáb poté rozhodne, kam bude očkování prioritně směřováno.
Ohniska nákazy jsou aktuálně ve zdravotnických a sociálních zařízeních a po svátcích nově v rodinách.
„Žádám také praktické lékaře, aby se do očkování aktivně zapojili, jinak nebudeme moci zvládnout proočkovat tolik lidí,“ uvedl hejtman. Jak dodal, vedení kraje bude očkováno podle toho, jak na ně přijde řada podle kritérií, která platí i pro ostatní občany, Martin Půta nicméně v očkování vidí prakticky jediný racionální způsob, jak se s pandemií koronaviru vypořádat.
Poslední zprávou z tiskové konference je skutečnost, že v tomto týdnu budou vlaky a autobusy hromadné dopravy jezdit v prázdninovém režimu.

V Libereckém kraji za neděli 3. ledna 2021 přibylo 372 nových případů koronaviru. To je třikrát víc než před týdnem, kdy jich bylo 122. Index rizika za kraj je druhý den v řadě na 89 bodech. V Turnově bylo k 3. lednu evidováno 130 nakažených.
Po celém světě je nyní koronavirem nakaženo přes 85 milionů lidí. Posledních pět milionů nákaz přibylo ve světě za pouhých osm dní. Prvenství v počtu infikovaných drží už od března USA.

Související články (celkem 223)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.