Ve čtvrtek 9. června poctili Turnov svoji návštěvou velvyslanec Státu Izrael Gary Koren s chotí Shirley. Kromě oficiálního přijetí na turnovské radnici je čekala beseda na Střelnici s žáky turnovských základních a středních škol, kam měla přístup i veřejnost. Poté navštívili turnovské firmy Granát a Crytur. V Granátu se seznámili s tradiční výrobou šperků a prohlédli si ty nejcennější kolekce, se kterými družstvo umělecké výroby slaví úspěchy u nás i v zahraničí. V Cryturu se zajímali o probíhající spolupráci s izraelskými firmami, která je velmi intenzivní, a týká se především nových technologií. Oba si udělali čas také na návštěvu synagogy a židovského hřbitova.
Z pohledu současného dění ve světě byla nejzajímavější beseda se studenty na Střelnici. V následujících řádcích nabízíme to nejdůležitější, co zaznělo:
„Dlouho jsem přemýšlel, jakým způsobem bychom v Turnově měli reflektovat uprchlickou krizi. Je to otázka, která hýbe celou Evropou, a když projdete turnovské hospody, tak na to všichni mají neskutečně názorů, jak by se mělo postupovat. Pan Koren je velvyslanec státu a národa, který byl v minulosti bezesporu historicky nejvíce postižen ústrky, holocaustem a vyvražďováním, a zároveň je představitelem státu, který musel své kořeny vybudovat prakticky z ničeho,“ uvedl na úvod besedy se studenty starosta města Tomáš Hocke. A právě postoje a jednání izraelského státu mohou být pro nás novými pohledy na dění ve světě. „Do Evropy míří tisíce uprchlíků, i když se na první pohled zdá, že ta hlavní vlna je zastavena. Míří sem uprchlíci, kteří ve svých zemích skutečně strádají, míří sem uprchlíci ekonomičtí a jsou zde i ti, kteří nepřicházejí s čistými úmysly. Den před návštěvou pana velvyslance v Turnově došlo k teroristickému útoku v Tel Avivu. O všech těchto skutečnostech je třeba otevřeně hovořit,“ doplnil starosta.
Gary Koren se narodil v lotyšské Rize v roce 1959. Manželka pochází z Moldávie. Do Izraele odešli oba v mladém věku. Mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Státu Izrael v České republice se Gary Koren stal v září 2013. Předtím působil na ambasádách v Moskvě, Lotyšsku a Litvě, pracoval při stálé misi OSN v Ženevě. Jak řekl úvodem, Česká republika je nádherná země a jak on, tak i jeho paní mají radost, že kromě hlavního města mohou poznávat i další regiony. Pan velvyslanec hovořil anglicky, přesto bylo podle reakcí vidět, že česky rozumí velmi dobře. „Izrael považuje Českou republiku a její obyvatele za své přátele. Je to již od časů Tomáše Garrigue Masaryka,“ připomněl Koren skutečnost, že TGM byl prvním státníkem ze zahraničí, který v roce 1927 navštívil území dnešního Státu Izrael. Však zde na něho s úctou vzpomínají, v Izraeli po něm dodnes najdete pojmenované ulice či náměstí. Bývalé Československo velmi razantně podporovalo vznik samostatného izraelského státu po roce 1945 a velmi pomohlo v těžkých začátcích. Styky byly bohužel přerušeny za komunistické éry, obnoveny byly hned po roce 1989 zásluhou Václava Havla.
Pan velvyslanec zmínil současné velmi dobré vztahy, do kterých patří i bezpečnost či spolupráce tajných služeb. Velké oblibě se v Izraeli těší automobily Škoda, najdete je i u nejvyšších vládních činitelů a politiků. Izraelci jsou jedním z největších odběratelů těchto vozů. To samé se týká třeba lokomotiv a dalších komodit, izraelské firmy spolupracují s českými ve farmaceutickém průmyslu a potravinářství. Přestože se jedná o zemi čtyřikrát menší, než je Česká republika, jde o supervelmoc v oblasti kybernetické bezpečnosti a inovací. Je to jediná demokracie na Blízkém východě. „Naše společnost je velmi pluralitní, musí ale dbát na svoji bezpečnost. Máme povinnou vojenskou službu pro chlapce na tři roky a dobrovolnou pro dívky na dva roky. Já sám jsem sloužil šest let. Musíme být silní, jinak nás v našem regionu zničí, ušlapou a zlikvidují. Izraelská ekonomika neustále roste, je to jedna z nejsilnějších ekonomik světa,“ představil svoji zemi velvyslanec. Největší hrozbou je pro Izrael v prvé řadě Írán a jeho jaderný válečný program. Dalšími bezpečnostními hrozbami jsou Al-Káida a tzv. Islámský stát.
„Jaký máte názor na řešení uprchlické krize?“ Zněla jedna z otázek studentů. „Nejsem si jistý, že existuje nějaký způsob, jak to zastavit. To by mezinárodní společenství muselo projevit větší míru soudržnosti a musely by se podnikat mnohem intenzivnější akce. Finanční i vojenské. Když před dvěma lety Asadův režim proti svým lidem použil chemické zbraně, schylovalo se k radikálnímu řešení. K vojenské internaci ale nakonec nedošlo. Dnešní uprchlická vlna je toho důsledkem,“ přiblížil Gary Koren.
Evropské země podle něho bolestivě vnímají nové poměry. Možná by měly více respektovat, co dělá Izrael. Bez jeho zásahů by byly v rozkladu Egypt i Jordánsko a uprchlíků by bylo podstatně víc. „My máme na svém území asi padesát tisíc imigrantů. Máme pro ně připraveny programy, snažíme se je asimilovat. Vezměte si za příklad USA. Když chcete zelenou kartu, musíte přijmout jejich ústavu. Byla chyba některých západních zemí, že pouze příchozím otevřely hranice a nevytvořily podmínky, aby příchozí byli integrováni do společnosti. Je třeba, aby lidé, co přicházejí, respektovali vaše zákony a společenské normy. Ne každý příchozí je terorista. Víc než 95 procent uprchlíků jsou lidé, kteří pomoc potřebují. Zbytek je úkolem rozvědek a bezpečnostních služeb, eliminovat jejich nežádoucí aktivity,“ zdůraznil velvyslanec. A jak doplnil, současná takzvaná západní civilizace žije nejšťastnější a nejblahobytnější období v dějinách. Nyní nastává chvíle, kdy lidé budou muset zvážit ústupky či kompromisy v oblasti kvality vlastního života a více pozornosti věnovat bezpečnosti.
Na závěr besedy pan velvyslanec přítomné překvapil vtipem, který je, jak řekl, o naději a také výstižně charakterizuje židovský národ. „Všemohoucí Bůh se podívá na zemi a řekne si: Můj Bože, to lidstvo se nepovedlo. Budu ho muset zničit a zkusit to znovu. Protože je ale soucitný, tak si nechá zavolat zástupce tří nejrozšířenějších náboženství: křesťanského, židovského a islámského. Těm řekne, že do dvou týdnů svět zatopí, ale že tentokrát nebudou ani Noe, ani archa. Křesťan doma své souvěrce vybízí k modlitbám, že třeba při vroucí modlitbě a pokání se Bůh ustrne. Muslim svým věrným říká, že Bůh je jako vyvolené určitě zachrání, protože se modlí nejvíc. Žid řekne: Máme dva týdny na to, abychom se naučili žít pod vodou! A jaká je pointa? Vždycky si uchovej naději!“
Další snímky jsou v albu na Facebooku TvA – ZDE