KULATÝ ROK 2010: CO NÁS ČEKÁ I NEČEKÁ NA TURNOVSKU?

0

Supervolební rok bude ten s číslovkou 2010. Původně takovým být neměl, čeští politici ale chtěli jinak. A tak kromě podzimních voleb komunálních nás budou čekat jarní parlamentní. Dá se proto očekávat pěkně horké jaro na celostátní úrovni a na úrovni místní i bouřlivý podzim. A potom je tu spousta věcí, které nás nečekají, byť se o nich diskutuje dlouhé roky. Tady je to možná ještě zajímavější, protože se můžeme pokusit věštit z křišťálové koule a trochu si „zaspekulovat“.

Nejdříve se zastavme u věcí předvídatelných:

V LEDNU kromě toho, že asi bude pořádná zima, což bude svědčit sjezdovce ve Struhách i ledovým plochám na českorajských rybnících, zastupitelé na Turnovsku schválí rozpočty svých obcí na tento rok. Úsporné rozpočty! Na zámek Hrubý Rohozec nastupuje nový kastelán. Vedení Libereckého kraje se možná na lednové zasedání pokusí znovu předložit stanovisko k R35, resp. schválení severní varianty dálnice Českým rájem.

 

V ÚNORU bude v turnovském muzeu otevřena nová muzejní klenotnice. Na Dlaskově statku, ve Vyskeři, Lestkově, Rovensku, Frýdštejně a jinde propukne masopustní veselí.

 

V BŘEZNU má začít výstavba dopravního terminálu u turnovského nádraží. Náklady 100 milionů korun. Podstatná část bude financována z dotace EU. Termín dokončení: konec roku 2011. V březnu také přijde jaro, pro spoustu lidí nejkrásnější období v roce.

 

V DUBNU oslavíme Velikonoce; má být zahájena obnova zeleně v turnovských sídlištích, začne revitalizace rybníčků pod Hrubým Rohozcem, ve městě začnou práce na nových naučných stezkách. Bude slavnostně zahájena nová turistická sezona v Českém ráji.

 

V KVĚTNU dojde na očekávaný dopravní kolaps v Turnově – bude zahájena rekonstrukce kanalizace v ulici 5. května v rámci projektu Čistá Jizera. Jedná se o stěžejní komunikaci ve městě, ani připravené objízdné trasy Turnov neuchrání od dopravních zácp. Po celý rok 2010 bude také stavba kanalizací v projektu Čistá Jizera probíhat na dalších místech ve městě.

Sychrovský zámek v květnu oslaví 60 let od zpřístupnění pro návštěvníky. V Turnově se uskuteční Staročeské trhy i Daňkův memoriál, proběhnou tradiční „cesty lesem pohádek“ v Rovensku pod Troskami a ve Všeni. V Česku budou parlamentní volby (jestliže do té doby krajští politici nerozhodnou o trase dálnice R35, mohlo by se uskutečnit v obcích na trase referendum, co říkáte?).

 

V ČERVNU bychom se mohli dozvědět, jestli byla úspěšná žádost o dotaci z evropských fondů na stavbu první trasy cyklostezky Greenways Jizera mezi Turnovem a Líšným. V kladném případě se hned začne stavět. Předpokládané náklady jsou ve výši 40 milionů a stavba ba měla být dokončena další rok na podzim.

 

O PRÁZDNINÁCH čeká turnovskou část Českého ráje nápor návštěvníků, uskuteční se několik tradičních akcí, jako jsou Slavnosti svijanského piva, Folková a Benátská noc v Dolánkách, resp. na Malé Skále, Slavnosti slámy ve Šťastné zemi v Radvánovicích ad.

 

V ZÁŘÍ bude u turnovského muzea otevřen Kamenářský dům.

 

V ŘÍJNU budou komunální volby; do konce roku budou mít všechny obce na Turnovsku nové vedení.

 

V ZÁVĚRU ROKU ještě počítejme zejména s aktivitou v komunální politice, ne všude se nové vedení radnic podaří ustanovit hladce, jistotou jsou mj. prosincové Vánoční trhy na turnovském náměstí.

 

CO NÁS V ROCE 2010 NEČEKÁ?
ANEB ZAPIŠTE SI, VÁŽENÍ KOMUNÁLNÍ POLITICI, DO SVÝCH PŘEDVOLEBNÍCH PROGRAMŮ

 

* BYTY NA HRUŠTICI. Někteří obyvatelé Turnova se těšili na stavbu bytových domů na Hruštici. Jejich přípravu ale smetli ze stolu vloni na podzim zastupitelé. Stavět měl soukromý developer. Jeho projekt však podle architekta města nesplňoval dané regulativy pro stavby na tomto území – domy byly příliš vysoké, chyběla parkovací místa, místo samostatných bloků zde bylo několik domů spojeno. Vyhlášený prodej pozemků byl zrušen a na projektu se začne pracovat zase od začátku.

 

* DOPRAVA. Nejcitlivější téma Turnova. Zde v roce 2010 neočekávejme vůbec nic. Měla by být sice hotova hygienická a hluková studie odlehčovací komunikace od autobusového nádraží Na Lukách zadem kolem atletického stadionu do Žižkovy ulice – jde o jedinou navrženou alternativu k Hluboké ulici (žádná jiná není připravována). Půl roku před volbami ale tuto kontroverzní silnici těžko někdo schválí (pokud normy vůbec vyjdou). Ani avizované zobousměrnění Markovy ulice není na pořadu dne. I zde nevyšly hygienické normy. Na to, že před čtyřmi lety měly ve svých volebních programech řešení dopravy všechny kandidující strany, je právě otázka posunu řešení svízelné dopravní situace ve městě asi největším nezdarem současného zastupitelstva.

 

* KOŇSKÝ TRH. V současnosti je k dispozici i platné stavební povolení na stavbu obchodního centra. Soukromý developer ale od stavby upustil a celý záměr prodává. Prý se už na radnici objevili nějací zájemci, v době ekonomické krize ale v roce 2010 nečekejme žádný velký posun. Přitom turnovský Koňský trh je nejlukrativnějším pozemkem ve městě. Až někdo najde peníze na přestěhování pily, bude tu druhé centrum města. Jaké bude, jestli zde bude převažovat zeleň, nebo velké supermarkety, to dnes nikdo neví.

 

* MAŠKOVA ZAHRADA. Projekt sportoviště v turnovské Maškově zahradě je téma staré deset let. Pozemky za velké peníze koupil mecenáš B. J. Horáček, který zde chtěl zaplatit stavbu aquacentra a hotelu. Za studie byly utraceny miliony. Dnes dokonce existuje i stavební povolení na sportoviště v podobě, kterou připravovalo bývalé vedení radnice. Na to ale podle současného vedení města nejsou a nebudou peníze, projekt byl rozdělen na komerční a sportovní část, stavba měla být realizována ve spolupráci se soukromým developerem. I zde byly práce vloni na podzim zastaveny. Plocha má být rozdělena na veřejnou a komerční část, aby to lépe vyhovovalo legislativě Evropské unie. Záměr sportoviště v Maškově zahradě je tak jinými slovy odsunut do nedohledna. V době, kdy tok peněz z evropských fondů pomalu vysychá, bude získání peněz z dotačních titulů čím dál obtížnější. Navíc je tu riziko, že v bezprostřední blízkosti Maškovky povede trasa dálnice R35. Potom jsou jakékoli sportovní venkovní aktivity na tomto místě přinejmenším problematické a pozemky tak budou spíš ideální komerční zónou.

(Odbočka: Za 200 milionů korun začala v těchto dnech v Jičíně u rybníku Kníže, tedy na dohled od centra města, stavba moderního akvaparku s vodními atrakcemi a venkovními sportovišti. Hotovo má být už v polovině září 2010! Jičínská radnice na stavbu získala dotaci z Evropské unie ve výši 87 milionů korun. Zbylé náklady mají být uhrazeny především z privatizace městských bytů. Zdroj: MFD).

 

* DOLÁNKY. Právě nemohoucnost kolem turnovské Maškovky by mohla být tím pádným argumentem pro pokorný návrat do Dolánek. Koupaliště s bazény tam už sotva vzniknou, ale přírodní rekreační areál by zde mohl být (i za rozumné peníze). Turnov má unikátní přírodní perlu uprostřed města, ke které se chová macešsky. Minimálně zpracování studie přírodního areálu od autobusového nádraží Na Lukách až za Dlaskův statek by si do volebního programu měla dát každá strana, která chce v Turnově na podzim uspět! Nemělo by ale jít o populistické a nesplnitelné sliby. Centrum turistického ruchu, kterým město pořád je, by si nicméně významnou rekreační zónu zasloužilo. Musela by ale být prioritou (nového) vedení města.

 

* TERMÁLNÍ RÁJ VŠEŇ. Ambiciózní projekt pražského architekta Kotíka nadchnul spoustu lidí, obec Všeň v něm vidí obrovskou výzvu dalšího rozvoje. Jiní kritizují především blízkost chráněné krajinné oblasti a velikost projektu, který bude v Českém ráji těžko hledat klientelu. Bazény, vířivky, termální voda, hotel, restaurace, kvalita koupání, která by v případě naplnění projektu neměla v regionu konkurenci. Minimálně v posunu nabídky směrem k úrovni 21. století by bylo dobré, aby byl projekt realizován, už třeba proto, že v samotném Turnově lze těžko v následujících pěti (deseti?) letech cokoli očekávat. Bohužel ale i v roce 2010 ve Všeni těžko budeme svědky zahájení stavebních prací…

* R35. Trasa mezinárodní evropské dálnice byla ponechána schválně až na samotný závěr tohoto přehledu, protože se možná nějakého rozuzlení v roce 2010 dočkáme.

Už několik let veřejnost slyší, že: „v tomto roce bude o trase rozhodnuto“. Naposledy v prosinci loňského roku se pokusili zastupitelé Libereckého kraje doporučit ministerstvu dopravy a vládě České republiky k realizaci tzv. severní variantu Turnovem a středem Českého ráje. Nedoporučili. Téma stáhli z programu ještě před hlasováním. Možná se o to pokusí v lednu, či únoru znovu. Otázkou je, jestli to pár týdnů před parlamentními volbami má smysl a jestli tu ještě není nějaký prostor k jednání s občany a obcemi.

Krajští politici preferují severní variantu. Přitom stále zdůrazňují, že rozhodnou na základě přání občanů. Návrh: Standardní referendum o trase R35 ve všech obcích, kterých se severní varianta dálnice na území Libereckého kraje dotýká. Referendum by měl zaplatit Liberecký kraj, realizace: jarní parlamentní volby…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.