PŘEDČASNÉ PARLAMENTNÍ VOLBY 2013, DÍL III. JAK VOLÍ TI, CO ZNÁTE?

0

Nastane „nová doba“ Sobotkova, Haškova, Babišova nebo někoho jiného? I když to třeba někdo může považovat za neslušné, ptát se, koho budete v nadcházejících parlamentních volbách volit a proč, přesto jsme se rozhodli oslovit známější Turnovany a dát jim prostor a možnost na téma koho volit, resp. na téma předvolební se vyjádřit. A protože naše výzva byla úspěšná, můžeme vám nyní předložit zajímavý souhrn názorů, postojů, námětů na přemýšlení a stanovisek. Přispět do diskuze můžete i vy formou komentářů.

V současné době vrcholí doba různých více či méně hodnověrných průzkumů veřejného mínění. Úvodem tohoto článku vám nabízíme také jeden. Stálí čtenáři TVA si určitě vzpomenou, že když jsme se zeptali před minulými volbami mystika a léčitele Vlastíka Brůčka, jak to vše dopadne, velmi přesně určil konečné výsledky. Proto jsme ho oslovili i nyní s otázkou, jak to vidí o nadcházejícím víkendu. Nastane „nová doba Babišova“, nebo „levicová doba Sobotkova“, či doba obrozené bezkmotrovské pravice? Tady je jeho odpověď:

Pokud budu mluvit v řeči čísel, tak to dopadne přibližně následovně:
ČSSD 24,5 až 25 %, což je překvapivě poněkud méně než oficiálně uváděly ještě nedávno některé průzkumy
ANO 14,5 %, to je zhruba podobné, jako uvádějí poslední průzkumy
KSČM 11 až 12 % – standardní výsledek, Morava jej může poněkud ještě zvýšit
TOP 09 – 11 %, také standardní výsledek, body ubírají zejména severní Čechy a severní Morava. Topka bez Kalouska by byla daleko výrazněji vepředu.
ODS 9 %, poněkud překvapivé číslo, poslední výzkumy uvádějí nižší výsledek
SPOZ 6 % – bude to na hraně přežití
Úsvit 5-6 %, výsledek mohou ještě více ovlivnit
KDU-ČSL 4-5 %, tady to bude napínavé do poslední chvíle

Ostatní strany mají šanci dostat se do parlamentu podle mne minimální.
Koho budu volit? O mně je všeobecně známo, že k volbám nechodím. Trochu na protest, protože nevěřím, že pro obyčejného člověka leví, praví, horní, prostření, či jiné strany něco udělají. Jde jen o moc a o nic jiného.
Myslím si, že mnoho běžných lidí bylo sametovou revolucí před více než dvaceti lety podvedeno a obyčejný člověk, který žil pod komunistickou totalitou musel začít žít pod totalitou ekonomickou, zatímco bývalí estébáci, vlivní komunisté a veksláci jen převlékli dresy a ve velké míře beztrestně pokračovali dál v hromadění vlivu a majetku.
Proto si myslím, že ani nynější volby nic moc nevyřeší a běžný člověk bude žít dál ve své frustraci. Chybí očista systému, morálky. Chybí ještě jedna revoluce…

Omlouváme se z redakce ostatním, že Vlastík Brůček vzhledem k volební prognóze, vycházející z jeho daru mimosmyslového vnímání, dostal přednost. Další respondenty jsme už seřadili podle abecedy. Redakce všem moc děkuje za jejich odpovědi (oslovili jsme víc lidí, ale kupodivu na naši výzvu hodně oslovených slyšelo; odpověděl, kdo chtěl, nikoho jsme nenutili):

* PETR DVOŘÁK, turnovský zastupitel: Nebude to u mne žádné překvapení, že budu volit ODS. I kdybych se však odprostil od toho, že bych nebyl jejím členem, tak mi to tak prostě vždy vyjde. Jakýmkoliv způsobem přemýšlením o volbách, vylučovacím způsobem, volebním testem ve volební kalkulačce (smýšlením) na internetu apod.  Patřím prostě do rodiny pravičáků, kde jsou hodnoty jako svoboda jednotlivce, atd. (není nutno je všechny pojmenovávat) a nikoliv znárodňování a jiné podobné hodnoty (též není nutno popisovat). Ze stran, co mají šanci se dostat do parlamentu, je to pro mne jediná možnost. U levice je reálné nebezpečí převzetí veškeré moci, což není nikdy dobře. Že s pomocí party KSČM je pro mne neuvěřitelné (zlý sen). Upřímně prostě totéž platí i pro pravici: „Koncentrace veškeré moci v jednu osobu je katastrofa“. Prezidentský systém neuznávám. Jestli se to někomu líbí  – „systém se všemi zatočit“, tak budiž, mě nikoliv. Na spravedlnost a fungující stát nepotřebuji vládu jedné ruky. V dějepise jsem dával pozor a vím, jak dopadla každá taková podobná vláda. Kam až to vždy dojde! Totéž platí i o hnutích třeba i pravicově smýšlejících občanů  (je legrační jak si komunistický prominent hraje na pravici), ale systémem: „Já si Vás všechny koupím“. To je také zkáza. U možných koaličních partnerů zprava či ze středu mám pochybnost, že se nakonec (v případě potřeby a touhy po jakékoliv moci) dohodnou i s ČSSD, což tato ODS již neudělá, poučila se z chyb i z případů koaličních ústupků  (problémy ve zdravotnictví, ministerstvu práce, v kultuře, v dopravě (SPZ)  jdou na vrub ODS, což je nesmysl – v tom jela jiná parta a my ze slušnosti mlčeli  – chyba). Ti, co tak v ODS činili v minulosti a jednali systémem „účel světí prostředky“ (opoziční smlouvisté), již dnes hlásají něco jiného, z čehož vytřískali třeba i flek pro manželku v zahraničí, ale to již není ODS. Ta má své problémové jedince (jako každá strana), ale ti se již na kandidátku nedostali (demokraticky jsme si odhlasovali, že je již nechceme), převážná většina členů je skupina slušných, stejně smýšlejících lidí jako já, která chápe pojmy jako sociální solidarita a podobně. To je největší podraz levice, jak nám podsouvá asociální chování. ODS je jediná opravdu pravicová strana na volebním trhu, která však není pravicově extremistická jako různá nová vznikající hnutí, která jsou politicky nečitelná a tím nevyzpytatelná.

* DOUBRAVKA FIŠEROVÁ, starostka Vyskře: Volit budu pana starostu Farského a TOP 09. Možná pro to, že je to můj generační ročník, skaut v srdci a chytrý a pracovitý člověk, který ještě nepozbyl víru v dobro a nepropadl celospolečenské skepsi.

* MILAN HEJDUK, předseda Rady sdružení VHS Turnov: Volím vždy stranu v pravém spektru a důsledně podle kvality osobností na krajských kandidátkách. Celostátní předvolební řeči o ničem a „umělé“ aféry nevnímám.  ODS a TOP 09 pro mě nabídly velmi přijatelné kandidáty. Hodně jich osobně znám a jsou to fajn lidi. Zatím se však přikláním k TOP 09, protože prostě ODS v kraji neprošla úplnou proměnou a vedou ji ti samí lidé. 

* IVAN FRANTIŠEK HERBST, starosta Všeně: Protože již po roce 1906 můj děda Václav Hašek, majitel malého obchůdku ve Všeni, byl členem a činovníkem, dokonce i kandidátem na poslance Živnostensko-obchodnické strany středostavovské, přijal jsem místo na kandidátce SOUKROMNÍKŮ, kteří se k odkazu této historicky úspěšné prvorepublikové strany hlásí. Jinak by byl můj zájem upřen na stranu TOP 09, jejíž místopředseda a bývalý ministr financí se v minulém období výrazně zastal zájmů venkovských obcí (především zmírněním diskriminace výnosu z daní, uzákoněnou vládou ČSSD v roce 2000).

* TOMÁŠ HOCKE, starosta Turnova: V nadcházejících volbách budu s vysokou pravděpodobností podporovat Starosty, kteří jsou na společné kandidátce s TOP 09. Proč zrovna je? Starostové jsou ve své podstatě politickým uskupením, které se snaží kromě jiného především chránit zájmy měst a obcí. Všichni z nich prošli komunální politikou. Dnes a denně řešili nebo řeší problémy občanů z měst a obcí. Mají tedy blízko i ke každodenním starostem. Někteří jsou mně sympatičtí i svou životní filosofií.
Ano, jsou spojeni s výrazně pravicovou politikou. Z volebních preferencí je patrný odklon většiny voličů spíše nalevo. V každé společnosti by měla být rovnováha, a to je snad ten poslední důvod, pro který získají můj hlas.

* TOMÁŠ HUDEC, turnovský zastupitel: Nerad bych měnil můj první kabát za jiný, moje sociální cítění se nezměnilo (důchodci, sociálně slabší, rodiny s dětmi). Proto nemůžu volit nikoho jiného než ČSSD.

* OTTO JAROLÍMEK, turnovský zastupitel: Koho budu volit a proč? Volit budu samozřejmě č. 10, Stranu soukromníků České republiky (SsČR). Konzervativní strana, jejímž jsem členem, s ní uzavřela dohodu o spolupráci v těchto volbách a na jejím základě jsem se stal lídrem naší společné kandidátky v Libereckém kraji.
Hlavní důvody pro toto spojení a pro moji volbu:
1. SsČR hájí zájmy živnostníků a drobných podnikatelů, tj. tzv. středního stavu, který je nejen oporou konzervativní politiky ale i základem ekonomické a sociální stability státu. Velké strany i přes občasné slovní proklamace zájmy středního stavu téměř vždy opomíjely a živnostníka vnímaly především jako zdroj daňových příjmů. 
2. Pokud bychom v těchto volbách ještě své zástupce do parlamentu neprosadili, stane se tak pouze proto, že určitá část živnostníků a drobných podnikatelů si existenci své strany a význam jejího hesla: „Je nás více než milion, volme konečně sami sebe“ dosud plně neuvědomila. V žádném případě nejde o krátkodechý projekt bez pokračování. Navazuje na prvorepublikovou tradici a na úsilí, které bylo v tomto směru vyvinuto v první polovině devadesátých let. Strana tohoto typu v našem parlamentu chybí.

* MICHAL LOUKOTA, ředitel ZŠ ve Skálově ulici, předseda TOP 09 v Turnově: Koho volím? TOP 09. Proč? Protože hodnoty, které zastává, mně jsou blízké. Obrana svobody, rozvíjení demokracie a výchova k respektu a toleranci jsou základem úspěšné společnosti a předpokladem pro světlou budoucnost.

* HANA MAIEROVÁ, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje: Každé volby považuji za důležité a jsem přesvědčena o tom, že bychom měli využívat svého základního ústavního práva, ovlivňovat tímto demokratickým způsobem život v naší zemi. S ohledem na důležitost voleb do Parlamentu ČR jsem považovala za potřebné vyjádřit se k výběru kandidátů, a tak někteří z Turnováků objeví ve své poštovní schránce v těchto dnech můj názor a je na nich, zda si ho přečtou a budou ho brát v úvahu. Zároveň využívám i tuto možnost a děkuji vydavateli  TvA za jeho nabídku.
Mé rozhodování, koho volit, je pro mě jednoduchá záležitost. V podstatě již nečtu a nestuduji volební programy stran – ve většině případů jsou to jen sliby, na které úspěšné strany a zvolení kandidáti po volbách v parlamentu lehce zapomínají.
Mně se vždy osvědčilo dát především na osobnosti, které znám a které již v minulosti prokázaly své kvality. Proto mají mou důvěru pouze mí bývalí kolegové – starosta Semil Jan Farský, dřívější starosta Železného Brodu Václav Horáček a starosta Příšovic Antonín Lízner. V minulých letech jsem měla možnost s nimi spolupracovat jako starostka našeho města, a proto vím, že jsou to slušní lidé, za kterými stojí práce v jejich městech. Stejně odpovědně vykonávali poslanci Farský a Horáček v minulém období svou práci i v Parlamentu ČR. Vím, že když je podpořím svým hlasem ve volbách a zakroužkuji jejich jména na kandidátce TOP 09, neudělám chybu.

* JAROMÍR PEKAŘ, místostarosta města: Budu volit ODS. Hlavním důvodem je, že se jedná o pravicovou stranu s dlouholetou tradicí a ne pouze o účelově poskládanou skupinu lidí, jejíž programové cíle jsou spekulativní. ODS má svůj program, který prosazuje na komunální, krajské i celorepublikové úrovni. Věřím, že ODS bude i nadále hájit a prosazovat pravicovou politiku, a to nejen před volbami, ale především po volbách.

* MARTINA POKORNÁ, turnovská zastupitelka: Budu volit Stranu zelených. Jednak za ni sama kandiduji, druhak se nejvíc blíží tomu, jakou bych politiku chtěla mít. Bez korupce, bez klientelismu a populismu, s akcentací ochrany zdravého životního prostředí, vzdělání, práv menšin a ochrany lidských práv. Navíc máme nejvtipnější kampaň: http://www.youtube.com/watch?v=ppcuYt198gI

* SLAVOMÍR ŘÍMAN, duchovní otec vize rozvoje Českého ráje: Koho volit? Tato otázka mně vrtala hlavou podobně jako asi většině čtenářů TvA. Snažil jsem se pomoci si několika podotázkami: Volit program nebo osobnosti? Podporovat silného, aby vyhrál, nebo pomoci slabšímu k zapojení se do zákonodárné činnosti? Dát hlas tomu, kdo má více sociálního cítění, nebo tomu, kdo razí zásady liberální politiky? Věřit někomu, kdo slibuje, že už bude hodný, nebo dát šanci někomu „čistému“?  A ještě u mě hrála roli také otázka, zda volební strana nemá problém s tím, čemu se říká občanská společnost.
Pomocí těchto podotázek jsem došel k rozhodnutí, a to jsem si pak ještě ověřil na „volební kalkulačce“. Když i ta mé rozhodnutí potvrdila vysokým skóre, rozhodl jsem se volit Stranu zelených.
Tato strana má pro mne nejpřijatelnější program (z 38 otázek na volební kalkulačce jsem se s nimi neshodl jen na několika podružných stanoviscích). V diskusích s přáteli se ukazuje, že ti, kteří přemýšlejí, budou volit stejně jako já, a k tomu i z podobných důvodů. Pokud se zeptáte váhajících voličů, proč nevolí zelené, většinou vám nedokáží uvést rozumné argumenty. Zdůvodnění, že není dobré volit někoho, kdo se stará o žáby a ne o lidi, považuji za nedomyšlené a laxní. Zdejší krajina, ve které v posledních letech žiji, si podle mého názoru zaslouží spíše ekologický než betonářský přístup. Také proto budu tentokrát volit s vámi v Libereckém kraji, kde jste při krajských volbách v r. 2012 dokázali s přehledem vyšachovat mocnější soupeře.

* PETR SOUDSKÝ, turnovský zastupitel: Koho budu volit? Asi neočekáváte, že jako člen TOP 09 budu volit sociální demokracii. Budu samozřejmě volit TOP 09. Proč? Předně na 4. místě kandidátky je Turnovan MUDr. Dan Hodík, pokud by získal hodně preferenčních hlasů a strana TOP 09 by získala slušný výsledek, je naděje, byť malá, že by se mohl dostat do parlamentu po dlouhých letech zástupce Turnova. Dále si myslím, že přestože v minulém období TOPka udělala chyby (která strana je neudělala?), zejména ve finančních aspektech dosáhla přes pokračující krizi ve všech zemích Evropy slušných výsledků. Kritiky typu, to snad nemyslí ten vůl vážně, pouze odkážu na kritéria vývoje a srovnání s ostatními zeměmi EU. Například hrubý produkt na obyvatele v paritě kupní síly (bližší na internetu)… Víte, neustálé tvrzení o tom, že pravice nedělá nic pro lidi v oblasti sociální politiky, je neuvěřitelně laciné. Sociální politiku musí dělat každý stát, nejprve však na ni musí mít prostředky. Dalším argumentem je proevropská orientace této strany a současně její velká snaha o snížení zadluženosti státu.  Mám však velké obavy, že stále větší procento obyvatel zapomíná na to, jaké to bylo za „komunismu“. Proto tvrdím a tvrdit budu, že jakákoli demokracie je lepší než autoritářský režim, neřkuli totalita.  Ve volbách s největší pravděpodobností zvítězí levice. A to je právě na té demokracii to nepodstatnější. Prostě si to teď vyzkouší levice, a pokud to bude dělat blbě, tak zase v příštích volbách dostane ona červenou, tak jako teď červenou asi dostanou pravicové strany. Trochu závidím Bavorsku, kde tuším již 54 let vítězí ve volbách CSU a občané jsou spokojeni. Proboha, jak to ta strana dělá? Asi bychom se k nim měli jet všichni učit.  

* TOMÁŠ SLÁMA, radní Turnova, ekonom Panochovy nemocnice: 1. Budu volit ODS a budu kroužkovat – zejména nové lidi na kandidátce. 2. ODS, která je dnes v očích mnoha lidí plným právem symbolem korupce a zklamání mnohých nadějí, se potřebuje zreformovat. Chci věřit, že po volbách dojde k zásadním změnám ve stávající členské základně, které umožní vznik nového vedení strany na všech úrovních a odchod kmotrů. 3. Stále si myslím, že ODS má zatím nejsilnější potenciál dělat pravicovou politiku v této zemi.

* FILIP STÁREK, vedoucí TJ Turnov: Nemám stranu, které bych bez výhrad fandil. Budu se rozhodovat na poslední chvíli  mezi TOP 09, KDU – ČSL a ANO, i když na TOP 09 mně vadí Kalousek, na KDU – ČSL náboženské zaměření a na ANO její nevyzpytatelnost po volbách. Ostatní strany, které mají reálnou šanci se dostat do parlamentu, jsou pro mě nepřijatelné.

* VÍTĚZSLAV SEKANINA, podnikatel: Vždy jsem volil ODS, a to proto, že to pro mne byla jediná pravicová strana. Ne vždy jsem se vším, co ODS dělala, souhlasil, ale dosud jsem jí věřil a podporoval. Nyní po totálním krachu v ODS, kdy tato strana zklamala pravicové voliče a bohužel i sama sebe, se chytám stébla v podobě Strany svobodných občanů = Svobodní č. 2. Pravicoví voliči by neměli propadat pocitu, že nemají koho volit, i když to tak vypadá, ale měli by najít tu nejlepší pravicovou volbu. Program Svobodných je opravdu pravicový.  Ti, kdo chtějí doprava, by měli dát šanci Svobodným vyrůst a pak třeba i něco dokázat. Svobodní mají program, myšlenky…, se kterými se můžu v 95 % ztotožnit.  Já volím Svobodné! …a budu doufat, že nás bude co nejvíc.

* VLASTA ŠPAČKOVÁ, starostka Karlovic: Vždy jsem volila ODS a nyní skutečně již nemohu! Protože chci ale i nadále zůstat u pravice, svůj hlas svěřím TOP 09 a podpořím starosty. Neboť jen ti vědí, co je třeba změnit vůči občanům této země tak, aby bylo pro všechny lépe.

* TOMÁŠ ŠPINKA, Žlutá ponorka, předseda MO ODS: Prosím, běžte volit! Prosím, kroužkujte! To je to, co bych chtěl vzkázat. Může se vám zdát, že váš hlas nic neznamená. To je ale omyl! Podle volebních modelů nás čeká těsná bitva, ve které se bude počítat každý hlas. Právě proto je důležité k volbám jít. Právě proto je důležité svoji volbu důkladně promyslet. Prosím, přemýšlejte, zda chcete dát svůj hlas marketingovým či populistickým hnutím. Zvažte, zda chcete dopustit, aby na nové vládě přímo či nepřímo participovala KSČM. Právě proto půjdu k volbám a právě proto „Volím_pravici!“

* TOMÁŠ TOMSA, turnovský zastupitel: Letos mně nezbývá než vylučovací metoda:
– Určitě ne komunisty – neexistuje a nikdy nebude existovat důvod, který by tuto volbu mohl ospravedlnit.
– Určitě ne populisty, demagogy a pochybné spolky typu Úsvit, Hlavu vzhůru, Stranu přátel Miloše Zemana….
– Ne Zelené, protože kromě předsedy tam nevidím profesionálního politika. Tak snad někdy.
– Určitě ne sociální demokracii, pořád je to směska kryptokomunistů, populistů a politiků „B“ týmu.
– ODS se alespoň pro mě totálně znevěrohodnila a musí teprve ukázat, že umějí dělat politiku jinak a s jinými lidmi, než které známe.
– „ANO“ je pro mě zatím nečitelné, škoda – myšlenkově OK, některé osobnosti také, ale co když z toho zase budou další Věci veřejné?
– Takže mi zůstávají Lidovci a TOP 09 (o pidistraničkách vůbec neuvažuji). Lidovci mají tradici solidní středové strany, ale zatím nevidím osobnosti, nevidím u současného vedení (kromě paní Roithové) zkušenosti a ani nějakou jiskřivou programovou ideu.
– Takže už jen TOP 09. Nemohu říci, že bych byl z jejich působení v minulé vládě nadšený. Nicméně působili tam nejdůvěryhodněji, byť některé reformní kroky se nepovedly. Směr a idea OK. A v tom politickém spektru je to nejméně bolestná volba. A to hlavně ze dvou důvodů – alespoň pro mě je důvěryhodný nezkorumpovatelný pan Schwarzenberg. A potom starostové. Ti prošli od píky reálnou politikou, znají problémy lidí nejlépe a pokud jim důvěřují lidé dole, je jim dle mého názoru možné důvěřovat i ve velké politice. To se mi potvrdilo u současného vedení Libereckého  kraje, takže tomu chci věřit jako dobrému modelu i pro parlament.
Tím samozřejmě neupírám právo ostatních na odlišný názor!

* MIROSLAV VÁVRA, ředitel Gymnázia Turnov: Kandidátní listiny jsou jedna velká slabota, je to podobné, jako kdyby se na gymnázium hlásili trojkaři, čtyřkaři… vypadá to, že není kde brát. Zvolil jsem programovou cestu, proto zavřu oči a podpořím ODS (byť mám s touto stranou zásadní personální problém, na druhou stranu rád zakroužkuji Aleše Hozdeckého).

Související články (celkem 8)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.