TURNOV PRO UKRAJINU ANEB BŘEZNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

V sobotu 5. března se od 15.00 hodin před turnovskou Střelnicí uskuteční benefiční koncert pro Ukrajinu. Vystoupí: Michal Hrůza, Mackie Messer Klezmer Band, Waldovy Matušky, Musica Fortuna, RozumBrothers, Ondřej Halama, The Boband, David Elis a další. Výtěžek poputuje na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, zřízený pro nákup obranného materiálu.

* Každý čtvrtek: KUS hokus pokus FOKUS.
Lidé s mentálním postižením nebo duševním onemocněním nechtějí jen tak stát se založenýma rukama, chtějí být prospěšní sobě i ostatním a touží po pracovním uplatnění. Od 3. února každý čtvrtek od 14.00 do 17.00 hodin vás v kavárně KUS na Střelnici obslouží klient FOKUSu, organizace, která se dlouhodobě věnuje podpoře lidí se zdravotním postižením.

Březnové kulturní pozvánky:

Úterý 1. března
* NETRADIČNÍ UNIVERZITA: Šlechtické rody, zámky a hrady (II). Tentokrát se něco dozvíme o Hrubém Rohozci. Přednáší kastelánka Eliška Kořánová, DiS. Knihovna na vlakovém nádraží od 10.00 hodin.
* PUSŤTE MĚ VEN. Herecká legenda Iva Janžurová si jako inscenaci ke svému významnému životnímu jubileu příhodně vybrala výtečnou francouzskou komedii, která nabízí opravdu mimořádnou hereckou příležitost v podobě postavy velké hvězdy pařížského divadla a filmu Joce de Guérande. Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 489 Kč, na místě 520 Kč.

Středa 2. března
* JIŘÍ KALÁT: POŘÁDEK A CHAOS – MAROKO A MAURETÁNIE. Cestovatel a fotograf Jiří Kalát bude vyprávět o svém putování po dvou sousedících, ale velmi rozdílných zemích. Cestovatelský klub, kino Sféra na Střelnici od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.

Čtvrtek 3. března
* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ZŠ Alešova u turnovského nádraží. Škola zve budoucí prvňáčky a jejich rodiče na setkání s učitelkami a na prohlídku školy. Začátek v 16.00 hodin, více na www.zsskalova.cz.
* (NEJEN) NOVINÁŘSKÉ PŘÍBĚHY Z KAVKAZU. Romantická, okouzlující, ale někdy taky pěkně k vzteku. Taková je Gruzie – země na pomezí Evropy a Asie. Přidejte se k novinářskému dobrodružství a pojďte si s Marií Drahoňovskou zavzpomínat na cesty napříč Kavkazem s diktafonem v ruce. Vezme vás z hlučného Tbilisi k ještě hlučnějšímu Černému moři. Pak plavky vyměnit za mačky, helmy a cepíny a vyrazit až k vrcholkům hor. Na místa tak okouzlující, že se zdají být člověku zapovězená. Knihovna na vlakovém nádraží od 17.00 hodin, vstupné dobrovolné.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pět různých témat, celkem 55 otázek, upravená pravidla a bodování, nová hlasovací aplikace. A v neposlední řadě atraktivní výhry v ceně mnoha set korun a sleva na útratu během večera. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten s předstihem nahlásíte e-mailem na romana.holubova@kcturnov.cz. Kulturní kavárna KUS od 18.00 hodin, 200 Kč za tým.

Pátek 4. března
* ČTENÍ KE KAFI. Autorské divadlo MALÉhRY Daniely a Nikoly Zbytovských a Barbory Seidlové přichází opět s něčím nevšedním. Po několika úspěšných divadelních inscenacích se rozhodly vytvořit pořad, který nabídne možnost bližšího kontaktu s publikem, přímé reakce a sdílení. Scénické čtení z rukopisů Daniely Zbytovské v podání hereček divadla MALÉhRY jsou doplněny úsměvnými komiksy Venduly Chalánkové. Vstupné 150 Kč (v předprodeji 100 Kč). Brněnské divadlo v turnovské knihovně na vlakovém nádraží, začátek v 18.00 hodin.
* MATURITNÍ PLES SUPŠ A VOŠ TURNOV. Plesová sezona, KC Střelnice od 19.00 hodin, vstupné 300 Kč.

Sobota 5. března
* BĚTUŠKA A KOUZELNÝ HRAD. Veselá pohádka podle Boženy Němcové, do které se zapojí i děti. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* MASOPUST V ROVENSKU POD TROSKAMI. Místní Okrašlovací spolek a město Rovensko p. Tr. si dovolují pozvat ctěné občanstvo, jakožto i milé hosty na tradiční masopust. Sraz maškar v ulici Na Týně od 14.30 hod. Masopustní průvod projde městem a veselí vyvrcholí v sále radnice na náměstí, kde bude postaráno o občerstvení. Masopustní průvod doprovodí tradičně rovenská kapela „Masopustní úterý“.
* TURNOV PRO UKRAJINU. Před turnovskou Střelnicí se od 15.00 hodin uskuteční benefiční koncert pro Ukrajinu. Vystoupí: Michal Hrůza, Mackie Messer Klezmer Band, Waldovy Matušky, Musica Fortuna, RozumBrothers, Ondřej Halama, The Boband, David Elis a další. Výtěžek poputuje na účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR, zřízený pro nákup obranného materiálu.

Úterý 8. března
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – KDO NENECHÁ PEJSKA SPÁT. Pohádkový podvečer pro rodiče s dětmi v podání Divadla Kordula Pavlíny Kordové. Pohádky vyskočí přímo z knížky. Dětské oddělení knihovny od 16.00 hodin.
* MUZIKANTKY NAPŘÍČ ŽÁNRY ANEB MUZIKANTKY DÁMY ŽENY. Tradiční hudební festival věnovaný ženským umělkyním se vrací. Vystoupí: Unavené šelmy, Martina Trchová a Alen. Více informací na www.kcturnov.cz. KC Střelnice od 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč, na místě 160 Kč.

Středa 9. března
* O LITERATUŘE – BÁSNÍK ADAM BORZIČ. Tentokrát do Turnova zavítá básník, překladatel, esejista a psychoterapeut česko-chorvatského původu Adam Borzič. Moderuje Petr Vizina. Cyklus besed „O literatuře“. Kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin.

Čtvrtek 10. března
* MRZÁK INISHMAANSKÝ. Komedie o tom, co se stane, když do nejzapadlejšího zapadákova v Irsku přijedou filmaři až z Ameriky. Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 420 Kč, na místě 460 Kč.

Pátek 11. března
* EROTICKÝ PLES. V průběhu večera uvidíte kromě jiného dámskou a pánskou striptýzovou show a vystoupení travesti skupiny Crazy Goddess. K tanci a poslechu vám bude hrát skupina Koneckonců. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 300 Kč.

Sobota 12. března
* TANEČNÍ ODPOLEDNE v „hasičárně“ na Daliměřicích. K poslechu a tanci hraje Turnovanka a její hosté. Začátek v 16.00 hodin. Více na www.turnovanka.cz.
* MATURITNÍ PLES 8. A Gymnázia Turnov. K tanci a poslechu zahraje kapela Futrál. KC Střelnice od 20.00 hodin.

Úterý 15. března
* NETRADIČNÍ UNIVERZITA: Šlechtické rody, zámky a hrady (III). Přednáška bude tentokrát o zámku Humprecht. Přednáší kastelánka PhDr. Dagmar Faměrová. Knihovna na vlakovém nádraží od 10.00 hodin.
* VEČER NA SBOŘE: Jan Amos Komenský a jeho vztah k vlasti a národu. Přednáška je věnována osobnosti J. A. Komenského a vychází ze spisu „Štěstí národa“. Přednáší ThDr. Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské. Citace textů Eva Kordová. V rámci večera dojde na slavnostní vyhlášení ceny Čtenář roku 2022. Dům Na Sboře od 18.00 hodin.

Úterý 16. a středa 16. března
* ZÁPIS NANEČISTO. ZŠ Žižkova zve budoucí školáčky a jejich rodiče na akci „Nebojte se zápisu“ – 15. a 16. března vždy od 14.00 do 17.00 hodin. Vlastní slavnostní zápis do prvních tříd proběhne 5. dubna od 10.00 do 17.00 hodin, 6. dubna od 12.00 do 16.00 hodin. Více na www.zsturnov.cz.

Středa 16. března
* VYHLÁŠENÍ NEJLEPŠÍHO SPORTOVCE TURNOVA ZA ROK 2021. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety. KC Střelnice od 18.00 hodin, vstup zdarma.
* TOMÁŠ KUBEŠ: MAGICKÉ BULHARSKO. Poslední exotika v Evropě, která ukrývá mnohá překvapení. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč

Pátek. 18. až neděle 20. března
* XXXII. TURNOVSKÝ DRAHOKAM. Regionální loutkářská přehlídka pro Liberecký kraj a Český ráj. Pořádá Loutkářský soubor Na Židli Turnov za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje a Města Turnov. Městské divadlo Turnov. Program přineseme v samostatném článku.
* ČOKOFEST 2022. Přijďte se od pátku do neděle bavit s celou rodinou na čokoládový festival! Agentura ChrisEvents pro vás opět připravila úžasný program, čeká vás výstava o historii čokolád, stánkový prodej, vystoupení i soutěže. Pátek 14.00-18.00 hodin, víkend 10.00-18.00 (v neděli do 17.00 hodin).
Čokoládový festival, KC Střelnice, vstupné 70 Kč, 50 Kč senioři a studenti.

 

 

Pondělí 21. března
* VERONIKA KHEK KUBAŘOVÁ. Rodačka z Rakovníku a absolventka Pražské konzervatoře je známou filmovou herečkou, ale také členkou Dejvického divadla. Můžete ji vidět v pohádce Tajemství staré bambitky 2 nebo v romantické komedii Jedině Tereza. Večerem provází Milan Schejbal, hudební doprovod Andy Seidl a Pavel Půta. Pohovka, Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné 250 Kč, 200 Kč seniorské vstupné.

Středa 23. března
* ENSEMBLE DAMIAN – L´ARIANNA (Mantova 1608). Jedinečným projektem v podání Ensemble Damian, který se od svého vzniku v roce 1995 zaměřuje téměř výhradně na autentickou interpretaci barokní a soudobé hudby, je volná rekonstrukce ztracené opery Claudia Monteverdiho. Opera je rekonstruována na základě dobových pramenů roztroušených po archivech celé Evropy. Turnovský hudební večer, městské divadlo od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 210 Kč.

Čtvrtek 24. března
* TURNOVSKÝ ŠTĚK. Od 8.30 hodin se v Městském divadle Turnov se uskuteční 19. ročník oblastní přehlídky dětských divadelních, loutkových a recitačních souborů z města a okolí. Přehlídka je postupovým kolem na krajskou přehlídku Dětská scéna, kterou pořádá TS Magdalena v Jablonci nad Nisou. Vstupné děti zdarma, dospělí 60 Kč.

Pátek 25. března
* KONCERT NA PODPORU UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ. Zahrají kapely Dědkové a Rouden Band, výtěžek bude věnován na financování nákladů spojených s ubytováním ukrajinských rodin na Paldě v Rovensku p. Tr. Sál radnice od 20.00 hod. Vstupné nejméně 100 Kč.

Sobota 26. března
* TANEČNÍ ODPOLEDNE v „hasičárně“ na Daliměřicích. K poslechu a tanci hraje Turnovanka a její hosté. Začátek v 16.00 hodin. Více na www.turnovanka.cz.

Neděle 27. března
* DÍLNA POHÁDKOVÁ, HEDVÁBNÁ, DOPRAVNÍ. Na březnovou tvůrčí výtvarnou dílnu pro rodiče s dětmi si lektorky připravily výrobu dopravních značek, lampiónů na Noc s Andersenem a malování na hedvábí. Dětské oddělení knihovny od 10.00 hodin.

Čtvrtek 31. března
* SPISOVATELÉ DO KNIHOVEN: MARKÉTA PILÁTOVÁ. Spisovatelka, básnířka, hispanistka, překladatelka a novinářka Markéta Pilátová vystudovala romanistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde šest let pracovala jako odborná asistentka. Dva roky působila jako lektorka češtiny na katedře slavistiky ve španělské Granadě, poté odjela na dlouhou dobu do Argentiny a Brazílie, kde vyučovala potomky českých krajanů. Jako novinářka píše především pro týdeník Respekt, v němž také byla nějakou dobu zaměstnána. V současnosti pobývá trvale v České republice. Je autorkou řady románů, povídkových knih, básní a knih pro děti. Markéta Pilátová patří k nejpřekládanějším současným českým spisovatelům. Její autorské čtení bude doplněno o cestovatelské zážitky z Jižní Ameriky. Knihovna na vlakovém nádraží od 17.00 hodin.
* RUDÝMI SKALAMI UTAHU. Příroda je mocná čarodějka a během milionů let působení vody a větru vytvořila dech beroucí geologické formace, které dnes na americký jihozápad jezdí obdivovat statisíce návštěvníků ročně. Cestovatel Petr Bičík srdečně zve na přednášku o Utahu a jeho národních parcích. Hlavní budova knihovny, sálek ICM od 18.00 hodin.

Související články (celkem 37)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.