INTERVIEW: LISA POWLEY

0

Přinášíme vám rozhovor s rodilou mluvčí z Velké Británie Lisou Powley, která vyučuje angličtinu v turnovských základních a středních školách v rámci projektu „Systém zvyšování kvality výuky anglického jazyka“, jehož nositelem je Vzdělávací centrum Turnov, o.p.s., od října 2009. Jedná se o projekt financovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, jehož cílem je podpořit zvýšení kvality výuky anglického jazyka na základních a středních školách v Turnově formou zavádění moderních vyučovacích metod, nácviku klíčových kompetencí a nových výukových činností. Důraz je přitom kladen na komunikativní způsob učení s cílem naučit se aktivně a samostatně mluvit.

Lisa Powley pochází z Velké Británie z vesnice Norfolk, která leží ve východní Anglii. Vystudovala akupunkturu a v ČR žije se svým přítelem Nickem a třemi kočkami.

* Liso, řekni mi něco o sobě.

Vyrůstala jsem nedaleko moře, takže každé prázdniny jsem byla zvyklá jezdit na kole na pláž, navštěvovat přátele a opalovat se. Když jsem byla malá, byla jsem docela divoška, asi proto, že mám tři bratry. Zábava začala, když mi bylo 18 let. Dokončila jsem střední školu a pustila se do dobrodružného plachtění přes Indický oceán. Pak jsem pět let jen tak cestovala a uvědomila jsem si, že nemám vlastně žádnou kvalifikaci, a tak jsem se vrátila zpátky do školy a absolvovala čtyřletý kurz akupunktury.

 

* Jaké jsou tvoje zájmy?

Ráda se starám o svá domácí zvířata a dívám se na dobrý film s čokoládou a kávou v ruce. Někdy chodím běhat, ráda lezu po skalách nebo občas doma cvičím. Když jsem byla v Bristolu, zkoušela jsem „capoeiru“, což je kombinace brazilského bojového umění, hudby, tance, elegance a akrobacie. Teď také občas zkouším kung-fu s Nickem.

 

* Jak ses dostala k práci lektorky anglického jazyka v projektu Vzdělávacího centra Turnov (VCT)? Sama jsi ji našla, nebo to byla náhoda?

Dozvěděla jsem se o této možnosti od kamarádky, která také učí angličtinu, a ta mi potom pomohla zkontaktovat VCT a zajistit přijímací pohovor.

 

n201007091551_oso_072_010_lisa* Jaký je tvůj dosavadní dojem ze škol v Turnově, především ze studentů?

Žáci 7. tříd jsou vždy nadšení a chtějí spolupracovat, i když mi občas ještě nerozumí a nejsou schopni vyjádřit vždy to, co by chtěli. V 8. třídách to jsou typičtí „puberťáci“. Všechno je boj, ačkoliv jsou schopni komunikovat daleko více. Jakmile se studenti přesunou na střední školy, zdá se, že mají velmi odlišný postoj k učení angličtiny. Jsou mnohem vnímavější a chtějí se učit. A pak samozřejmě i já s nimi mohu komunikovat mnohem snadněji, takže výuka je více spontánní.

 

* Zaznamenala jsi už nějaký pokrok v angličtině u svých studentů v nedávno ukončeném prvním školním roce?

Ano, studenti reagují lépe, rychleji a s nadšením a i já se mohu vyjadřovat svobodněji a přirozeně.

 

* Máš ráda českou kuchyni?

Mám ráda smažený sýr a opravdu mi chutnají různé dezerty, pudinky a koláče. Guláš a svíčková jsou příliš těžká jídla a vůbec se nepodobají anglické kuchyni.  

 

* Už rozumíš trochu česky?  

Dokážu většinou porozumět tomu, co si lidé povídají nebo na co se mne ptají, ale ještě nejsem schopna vždy odpovědět. Chodím na hodiny češtiny do VCT.

 

* Existuje v České republice místo, které máš obzvlášť ráda?

Mám moc ráda Krkonoše a jednou bych ráda navštívila Karlovy Vary a jižní Čechy, konkrétně hranice s Rakouskem. Snad se tam dostanu právě teď, o prázdninách.

 

* Jaké jsou tvé budoucí plány?

Ráda bych pokračovala v rekonstrukci našeho domu, navštívila více míst v České republice, trochu cestovala a měla pár dětí…

 

* Je něco, co bys ráda závěrem vzkázala svým studentům, než se s nimi zase po prázdninách uvidíš?

Nebojte se mě, nejsem nepřítel. Věřte si a mluvte!  Je vždycky lepší říct něco než vůbec nic. A užívejte si o prázdninách!  

 

* Díky, Liso.

 

Mgr. Tereza Brožová

brozova@vctu.cz

 

Další informace o projektu najdete na webových stránkách Vzdělávacího centra Turnov, o.p.s., konkrétně na www.vctu.cz/anglictina

201007091551_oso_071_010_logo

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.