PROJEKT „POZNEJME SE NAVZÁJEM“ POKRAČOVAL V POLSKU

0

Pokud jste ve čtvrtek 15. října v 6.00 hodin ráno spatřili u Žluté ponorky v Husově ulici 34 postav téměř zapadlých sněhem, čekajících a zachumlaných v bundách a čepicích, nejednalo se o sněhuláky, ale o žáky ze základní školy ve Skálově ulici v Turnově, kteří se vydávali na dvoudenní cestu do partnerského města Jaworu v Polsku. Jejich „expedice“ se mohla uskutečnit díky probíhajícímu projektu „Poznejme se navzájem“.

Pro české žáky připravili jejich polští kamarádi z Gimnazja nr. 1 v Jaworu bohatý program. Ten byl zajištěn nad rámec projektu. Společně se zúčastnili výuky angličtiny, chemie a biologie. České děti si tak vyzkoušely, jak vypadá výuka v polské škole. Zavítaly do překrásné jaworské radnice, kde je přivítala místostarostka města Maria Piwko. Navštívily také divadlo, muzeum a kostel sv. Martina, kde je pan farář seznámil s historicky cennými monstrancemi a kalichy, které si mohly i potěžkat. Večer je čekala prezentace o škole a Jaworu, diskotéka a volejbalový turnaj. Velkým zážitkem pro všechny bylo ubytování přímo ve třídách školy.

Druhý den všichni společně navštívili bazén a dřevěný kostel Míru, který je zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Podobné setkání proběhlo v dubnu v Malé Skále, kdy naopak k nám přijely polské děti.

 

Během obou setkání pořizovali žáci fotografie. Nejlepší z nich budou vystaveny na výstavě pod názvem „Poznejme se navzájem“. Výstavu, která potrvá od 25. listopadu (zahájení ve 13.00 hodin) do konce roku 2009, si budete moci prohlédnout ve vestibulu turnovské radnice.

 

Projekt „Poznejme se navzájem“ realizuje město Turnov z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Nisa. Jak již z názvu vyplývá, jeho hlavním cílem je poznávání regionů a vzájemné setkání žáků škol partnerských měst Turnova a Jaworu. Součástí projektu bylo i vydání sezonních turistických novin v cizí mutaci a anketa, jejímž cílem bylo zjistit, jaké znalosti mají obyvatelé o příhraniční oblasti. Anketu fyzicky provedli žáci v ulicích obou zmíněných měst. Projekt českým i polským dětem přinesl hlavně poznání života v sousední zemi, žáci se seznámili s jinou kulturou a v neposlední řadě navázali nové kontakty a kamarádství.

 

Veronika Mireková

odbor cestovního ruchu, MěÚ Turnov

v.mirekova@info.turnov.cz

 

Tento projekt je spolufinancován z ERDF (Evropského fondu regionálního rozvoje – Fond mikroprojektů Cíl 3 OPPS 2007 – 2013) prostřednictvím Euroregionu Nisa – Nysa „PŘEKRAČUJEME HRANICE“.
200911241800_zap_514_09_logo

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.