ZA VÁCLAVEM ŽATEČKOU

0

Smutná zpráva pro Turnov i celý umělecký svět. V úterý 30. ledna se uzavřela životní pouť akademického malíře Václava Žatečky. Bylo mu 76 let. Poslední rozloučení s ním se koná v pátek 9. února ve 13.00 hodin v turnovské smuteční síni.
Václav Žatečka, rodák z jižní Moravy, přišel do Turnova v roce 1968. Nejdříve učil výtvarnou výchovu na Lidové škole umění, poté byl dlouholetým pedagogem Střední uměleckoprůmyslové školy. V letech 1990 až 2001 byl ředitelem této školy. Prosadil zde mj. nový obor – umělecké odlévání kovů, zasadil se o rekonstrukci historické budovy a také se podílel na organizační a obsahové přípravě Vyšší odborné školy. Byl také dlouholetým členem pěveckého sboru Musica Fortuna, dále předsedou organizace výtvarných umělců Turnovské dílo a členem památkové komise rady města. V roce 2014 mu bylo uděleno čestné občanství města (ZDE).

„V mládí jsem chtěl vědět všechno, znát nové výtvarné směry, životopisy malířů, vývojové trendy,“ řekl Václav Žatečka v povídání v cyklu Češi Českého ráje. „Od určité doby to však vědět nechci. Nechci se už nechat ovlivňovat názory ostatních. Když budu chtít malovat na zakázku, musím sledovat, co je právě v módě. Já mám ale rád spíš to filozofování nad plátnem, chci dosíci vlastního uspokojení a ne se přizpůsobovat požadavkům zákazníka. Často se mi stává, že lidem se líbí obrazy, které já zavrhnu jako nepovedené nebo nedokonalé. A tak pomalu docházím ke stavu, kdy mě ani moc nezajímá, co si kdo o mém obrazu myslí. Řeším si své problémy, jsem sobě vlastním kritikem, jen já sám vím, kde můžu na předchozí plátna navázat a jít v kumštu dál. Možná, že tuhle svobodu mi paradoxně dalo působení na šperkařské škole. Nejsem na malování existenčně závislý, a proto v tomto směru svobodný.“

VÁCLAV ŽATEČKA V PROJEKTU ČEŠI ČESKÉHO RÁJE – ZDE

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.