„ŠPERKÁRNA“ BYLA ZASE V EGYPTĚ – SPOLUPRÁCE BUDE POKRAČOVAT

0

V průběhu podzimu se uskutečnil 20 denní intenzivní vzdělávací kurz v prostorách Azza Fahmy Design Studio v Káhiře, zaměřený na základní a mírně pokročilé zlatnické a stříbrnické řemeslné techniky. Náplň a vedení vzdělávacího kurzu byla zajištěna dvěma zástupci SUPŠ a VOŠ Turnov (Jaroslav Prášil a Jiří Kmošek). Do organizačního zajištění kurzu byli zapojeni dva pedagogové z Azza Fahmy Design Studio, kurzu se zúčastnilo celkem osm studentů.

n201312021632_oso_108_013_egyptV počáteční fázi vzdělávacího kurzu byl kladen důraz na prověrku znalostí základních řemeslných technik dle předem připraveného plánu. Následovaly konkrétní úkoly pro techniky tepání, filigránu, prořezávání, smaltování, kování, atd. aplikované na vlastní návrhy studentů. Náplní kurzu bylo plnit úkoly dle daných tematických plánů s ohledem na individuální požadavky účastníků, např. v dokonalejším zpracování techniky filigránu, smaltování, tepání reliéfů a obzvláště zajímavých technologických postupů zasazování syntetických kamenů. Vzhledem ke kvalitnímu pracovnímu prostředí a poskytnutému prostoru těmto technikám bylo umožněno vzniknout daleko širší škále variability výsledných šperkařských produktů. Za velmi důležité a posilující pro tuto šperkařskou činnost považujeme nově zřízené pracoviště pro realizaci zdobných technik smaltování.

Projekt by měl dále pokračovat a rozvíjet se, už vzhledem k tomu, že problematika technologických postupů vyžaduje neustálé opakování v mnoha různých aktivitách, týkajících se systematičnosti a soustavnosti vnímání těchto technik. Velkým nedostatkem je neznalost základních materiálů a technologií jejich zpracování. Řešení tohoto nedostatku by měl být jeden z hlavních úkolů dalšího pokračování projektu.

Závěrem lze říci, že projekt obnovy výuky šperkařství v Egyptě je po dvouletém trvání na dobré úrovni, kvalita výstupů má vzestupnou tendenci, obor získal své zázemí – dílenské prostory, dostal se do povědomí a zájmu odborníků a v současné době je již možno realizovat vzdělávací programy dle pevně daných metodických postupů. Do budoucna se připraví možnosti výměnných odborných stáží skupin studentů mezi SUPŠ a VOŠ a Azza Fahmy Design Studio a plánuje se rozšíření projektu o nové obory: kovářství a kovotepectví, broušení přírodních kamenů a odlévání kovů.  

Jiří Kmošek a Jaroslav Prášil, SUPŠ Turnov, www.sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.