TURNOVŠTÍ STUDENTI SLOŽILI ZKOUŠKU Z DEMOKRACIE (KOMENTOVANÁ REPORTÁŽ)

0

„Já to prostě nechci,“ hlásá nápis v rukou jedné ze studentek turnovské Obchodní akademie a hotelové školy (OAHŠ). Ano, studenti chtějí dál studovat na škole, kterou si vybrali, na škole, na jejíž název slyší hoteliéři v Čechách i v zahraničí, na škole, která má kredit, jako jedna z nej v republice! Ono, být absolventem OAHŠ v Turnově, má opravdu svůj zvuk. Zeptejte se majitelů významných hotelů a kvalitních restaurací v Čechách.

A teď by, rozhodnutím zastupitelů Libereckého kraje, kteří hledají úsporná opatření, jak si poradit s úbytkem žáků na středních školách (a to je fakt), měla letitá cílevědomá práce jen tak skončit? V Liberci si myslí, že by bylo dobré, aby se v Turnově střední školství sloučilo a minimálně se spojila Integrovaná střední škola a OAHŠ. Myslí „a“ a neříkají „b“. Sloučíme dvě školy, prestižní značku zlikvidujeme, ušetříme (možná).

Ne, řekli studenti. A je neuvěřitelné, kolik osobností ve věku do dvaceti let nám během týdne v Turnově vyrostlo. Lucka Špinková, Karel Mareš, Veronika Mašková, Martin Rejman, Olda Dutý a další (neuražte se, koho nejmenuji!). Ať už vše dopadne jakkoli, studenti této turnovské školy zvítězili na celé čáře. Od listopadu 1989 nepamatuji, že by se někdo takhle veřejně pral za svůj názor. Myslím, že následující hodiny občanské výchovy žáci této školy mohou klidně vynechat, protože nám, starším, ukázali, že oni už dávno ví a mají ve svém nitru zakořeněna slova, jako je demokracie a občanská společnost. Hluboká poklona!
A poklona patří i za zorganizování dnešní demonstrace. Takhle kultivovaně a s nadhledem, to bylo přímo profesionální. Učitelé a rodiče studentům jen sekundovali. Karel Mareš (student prvního ročníku!) v roli moderátora burcoval své spolužáky. Transparenty, potlesk, hvízdání jako forma nesouhlasu. Dokonce tu byly i chrastící klíče. A komuže zvoní hrana jako v listopadu 1989? Krajským zastupitelům? Ano, volby budou už brzy a z valné části studentů už v té době budou voliči!

Kromě zástupců studentů a rodičů vystoupil na dnešní manifestaci i ředitel školy Otakar Špetlík. Ten informoval o faktech. Připomněl jednak rozhodnutí krajských zastupitelů o sloučení obou turnovských škol (stalo se 24. dubna bez předchozího projednání) a hlavně přiblížil poslední jednání na Krajském úřadu v Liberci. Zde bylo včera, tj. 9. května 2007, dohodnuto, že termín sloučení obou škol bude posunut nejméně k 1. lednu 2008 nebo 1. červenci 2008 (původně k tomu mělo dojít k 1. červenci t.r.). Laicky přeloženo: první ústupek krajských úředníků pod tlakem médií, studentů, rodičů a učitelů školy! Nástupnickou organizací by měla být OAHŠ. A nový název sloučených škol? Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola Turnov. Za další: okamžitě začnou jednání mezi Městem Turnov a Libereckým krajem o stěhování Integrované střední školy od nádraží do budovy stávající ZŠ v Žižkově ulici a stěhování této k nádraží, kde by vznikla plnohodnotná základní devítiletá škola.
Kompromis? Podle Špetlíka v současnosti jediná možná dohoda, když on sám preferoval sloučení obou škol až po jejich sestěhování do areálu bývalých kasáren, kde by to mělo větší logiku – žáci i učitelé by mohli přecházet do odborných učeben, existovat by mohl jediný učitelský sbor ad.
Studenti školy jsou ale nicméně odhodláni dál bojovat proti sloučení škol. Také zástupci rodičů na dnešní tiskové konferenci, která se konala těsně po studentské demonstraci, uvedli, že ze strany Krajského úřadu jde zatím pouze o přísliby. I proto se bude konat v úterý 15. května od 16 hodin v kině v Žižkově ulici shromáždění zástupců školy, studentů, vedení města a vedení Libereckého kraje. Sál kina bude otevřen i pro veřejnost.

n200705102045_zap_92_07_oahš n200705102045_zap_94_07_oahš

n200705102046_zap_95_07_oahš

n200705102046_zap_96_07_oahš n200705102046_zap_97_07_oahš n200705102047_zap_98_07_oahš

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.