ZÁKLADNÍ ŠKOLA V SOBOTECKÉ ULICI JE EKOŠKOLOU

0

Na vědomost se dává, že…, tak nějak by mohl začínat tento příspěvek. Ano, skutečně můžeme hovořit o pohádce. O jaké? O takové, že jsme potřetí získali mezinárodní titul Ekoškola! Že nevíte, oč se jedná? Tak tedy: Základní škola v turnovské Sobotecké ulici je od roku 2006 zapojena do mezinárodního projektu Ekoškola, jehož koordinátorem je sdružení Tereza ve spolupráci s krajskými koordinátory (Divizna Liberec, Dřípatka Pardubice a Lipka Brno).

Cílem programu je naučit žáky, jak zlepšit životní prostředí ve škole a v okolí školy, vychovávat děti v duchu udržitelného rozvoje. V rámci programu se žáci, učitelé a další zaměstnanci školy podílejí na činnostech vedoucích k šetrnému provozu školy. Je to například třídění odpadu včetně zpětného odběru stolního oleje a kompostování biologického odpadu, výzdoba interiéru i exteriéru školy, péče o vnitřní i venkovní zeleň, kontrola zhasínání světel, vypínání topení a vodovodních kohoutků v jednotlivých třídách. Žáci potřebují konkrétní krátkodobé úkoly, které jsou schopni samostatně splnit, protože školu navštěvuje 81 žáků s mentálním handicapem a s kombinovanými vadami. Vzhledem k tomu žijeme environmentální výchovou zejména na praktické bázi, kterou žáci vnímají jako zábavnou a zajímavou.

Škola je začleněna do sítě M. R. K. E. V. (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy). Spolupracujeme se Střediskem ekologické výchovy (dále SEV) DIVIZNA Liberec – realizací environmentálního programu (EVP) „Naše obec“ a „Ekoškola“, Sedmihorky a CHKO Český ráj. Pravidelně se zapojujeme do ekologických projektů – školních nebo mimoškolních, které pořádají různé organizace a společnosti nebo společnosti pod záštitou EU.  V letošním roce jde o celoroční projekt „Cestou řemesel“ ze SEV Čmelák či mezinárodní projekt „Snižování odpadů“. Organizujeme i vlastní školní projekty, například projekty „Svátek jablka aneb vitamíny na našem stole, Hledání odpovědí – nabyté zkušenosti“. Součástí školní zahrady je naučná stezka s jezírkem, keltský kalendář či bylinkový záhon. V meteorologické stanici se žáci učí pracovat s přístroji a v rámci volitelného předmětu „přírodopisná praktika“ předpovídat počasí.

A co nás těší zejména? Mnohé žáky program Ekoškola dokonce ovlivnil při výběru svého budoucího povolání – hlásí se do učebních oborů: zahradník, truhlář, zedník atd. Titulu Ekoškola si velmi ceníme, vlajka Ekoškoly visí před sborovnou a informace o zapojení do programu Ekoškola můžete nalézt i vně budovy.

Dana Šulcová, koordinátorka EVVO, ZŠ Sobotecká ulice, Turnov, www.zvsturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.