Na vědomost se dává, že…, tak nějak by mohl začínat tento příspěvek. Ano, skutečně můžeme hovořit o pohádce. O jaké? O takové, že jsme potřetí získali mezinárodní titul Ekoškola! Že nevíte, oč se jedná? Tak tedy: Základní škola v turnovské Sobotecké ulici je od roku 2006 zapojena do mezinárodního projektu Ekoškola, jehož koordinátorem je sdružení Tereza ve spolupráci s krajskými koordinátory (Divizna Liberec, Dřípatka Pardubice a Lipka Brno).
Cílem programu je naučit žáky, jak zlepšit životní prostředí ve škole a v okolí školy, vychovávat děti v duchu udržitelného rozvoje. V rámci programu se žáci, učitelé a další zaměstnanci školy podílejí na činnostech vedoucích k šetrnému provozu školy. Je to například třídění odpadu včetně zpětného odběru stolního oleje a kompostování biologického odpadu, výzdoba interiéru i exteriéru školy, péče o vnitřní i venkovní zeleň, kontrola zhasínání světel, vypínání topení a vodovodních kohoutků v jednotlivých třídách. Žáci potřebují konkrétní krátkodobé úkoly, které jsou schopni samostatně splnit, protože školu navštěvuje 81 žáků s mentálním handicapem a s kombinovanými vadami. Vzhledem k tomu žijeme environmentální výchovou zejména na praktické bázi, kterou žáci vnímají jako zábavnou a zajímavou.
Škola je začleněna do sítě M. R. K. E. V. (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy). Spolupracujeme se Střediskem ekologické výchovy (dále SEV) DIVIZNA Liberec – realizací environmentálního programu (EVP) „Naše obec“ a „Ekoškola“, Sedmihorky a CHKO Český ráj. Pravidelně se zapojujeme do ekologických projektů – školních nebo mimoškolních, které pořádají různé organizace a společnosti nebo společnosti pod záštitou EU. V letošním roce jde o celoroční projekt „Cestou řemesel“ ze SEV Čmelák či mezinárodní projekt „Snižování odpadů“. Organizujeme i vlastní školní projekty, například projekty „Svátek jablka aneb vitamíny na našem stole, Hledání odpovědí – nabyté zkušenosti“. Součástí školní zahrady je naučná stezka s jezírkem, keltský kalendář či bylinkový záhon. V meteorologické stanici se žáci učí pracovat s přístroji a v rámci volitelného předmětu „přírodopisná praktika“ předpovídat počasí.
A co nás těší zejména? Mnohé žáky program Ekoškola dokonce ovlivnil při výběru svého budoucího povolání – hlásí se do učebních oborů: zahradník, truhlář, zedník atd. Titulu Ekoškola si velmi ceníme, vlajka Ekoškoly visí před sborovnou a informace o zapojení do programu Ekoškola můžete nalézt i vně budovy.
Dana Šulcová, koordinátorka EVVO, ZŠ Sobotecká ulice, Turnov, www.zvsturnov.cz