MODRÝ KOCOUR BUDE DIVADELNÍ MASO. VĚTŠÍ NEŽ KDYKOLI PŘEDTÍM!

0

Modrý kocour už dávno není pouze druhým největším festivalem amatérského divadla v České republice. Do Turnova na 23. ročník festivalu totiž opět zavítají i profesionální činoherní a loutková divadla. S narůstajícím diváckým zájmem se festival rozšíří o hudební koncerty, zahraje experimentální rapová formace Mutanti hledaj východisko a DJ Ventolin. Z Modrého kocoura se tak stává multižánrový mezinárodní festival, který z Turnova opět učiní ohnisko kultury Libereckého kraje. Festival začíná ve středu večer 21. února v městském divadle milovaným Rádobydivadlem Klapý a nabídne celkem 25 představení.

Modrý kocour nabídne divadelní žně různorodých žánrů, od komedie přes dramata po experimentální představení. Z Polska přijede opět slavný loutkář Adam Walny, tentokrát se svými čtyřmetrovými loutkami. Jeho unikátní představení každoročně lákají spousty dospělých i dětských diváků. První vrchol festivalu nastane v pátek, kdy v rámci slavnostního zahájení vystoupí jedna z nejoriginálnějších českých hereček Anna Duchaňová s představením Pan P není kretén, které odhalí ženský herecký život v jednom slavném nejmenovaném moravském divadle…
Představení bude následovat po slavnostním zahájení festivalu, které tradičně přitahuje mnoho pozornosti. V minulém roce překvapil diváky Modrý kocour výběrem z erotické poezie z 18. a 19. století. O slavnostním zahájení a představení Ušubraná se v Turnově ještě dlouho mluvilo. A protože se festival s ničím nepáře, i tento rok se mohou diváci těšit na neotřelý výkop, který uvede ředitel Modrého kocoura a bývalý herec Mario Kubaš. „Musím přiznat, že jsem byl minulý rok trochu v údivu, jak byli někteří diváci kvůli lechtivé lidové poezii v rozpacích. To mě utvrdilo v přesvědčení, že tudy vede cesta… Umění tady není od toho, aby hladilo po srsti, má i obnažovat, provokovat a klást nepříjemné otázky. Umění by mělo být pořádné maso, a proto jsme vizuál letošní kampaně postavili takto odvážně. Věřím, že se bude líbit. Jdeme s kůží na trh, doslovně.“

Hlavní vizuál letošního ročníku Modrého kocoura

Festival bude gradovat během sobotního večera, kdy bude mít za sebou maraton už 15 představení. Od 17.00 vystoupí divadlo DRED, jedno z nejoriginálnějších amatérských divadel v České republice, které je známo svým experimentálním přístupem posouvajícím divadelní hranice. Zpracovávaná témata obnažuje na dřeň, stejně jako svá těla. Hned vzápětí nastane vrchol celého festivalu představením Bílého divadla Ostrava s názvem Ty, který lyžuješ, jež se zapsalo do dějin českého divadla. „Člověk, který si nasadí lyže a stane se lyžařem, je svým rozhodnutím proměněn… má-li být lyžování jistým návratem do stavu přirozenosti či nevinnosti, je třeba se při něm oprostit od všech kulturních převleků… v čisté, skoro nedotčené přírodě je nahé tělo nejnádhernější a nejpřiměřenější kulisou a každý člověk se zdravým a čistým vnímáním se z něho může radovat…“ Tolik praví teoretik umění Karel Císař k představení, ve kterém lyžuje sedm zcela nahých herců, takřka beze slov. Modrý kocour zaručuje nebývalou legraci, kterou soubor oblažuje české diváky už dvacet let!

„Záměrem Modrého kocoura je odhalovat všechna zákoutí a horizonty divadla. Mám vždycky strašnou radost, když vidím diváky, které něco překvapilo. Že jsou nadšeni z nového zážitku. Jak mají rozzářené oči, jak o tom diskutují a jak tráví festivalový život v Kulturním centru Střelnice pospolu s vystupujícími herci,“ vysvětluje Mario Kubaš.

V rámci Dětského kocoura nabídne festival to nejlepší i nejmenším divákům. Poprvé zavítá do Turnova česká loutkářská špička Toy Machine, která potěší dětské duše představeními Pinocchio a Pověsti české, která odehraje v sobotu a v neděli v 10.00.
Modrý kocour však divadelními lahůdkami nekončí, bude i hudební maso té nejvyšší kvality! V pátek po slavnostním zahájení vystoupí experimentální rapová formace Mutanti hledaj východisko, která vyprodává nejrenomovanější pražské hudební kluby.

„Turnov je pro Modrého kocoura požehnáním, zdejší publikum má kulturu, divadlo v krvi. Už třetím rokem stoupá návštěvnost dvouciferným tempem, minulý rok jsme prodali o 40 procent vstupenek víc oproti předchozímu ročníku, kdy festival přebral nový tým. Myslím, že tento rok pokoříme magickou návštěvnickou hranici dva a půl tisíce,“ usmívá se Mario Kubaš a dodává: „O tom, že se nám daří, svědčí i narůstající podpora města Turnov, které je největším partnerem festivalu. Je úžasné, že nám věří i přední podniky z Turnovska – jmenovitě Mlýn Perner Svijany, Rekuper, KV Final, Agro Sychrov a nově i firma Microdent. Jejich štědrost ukazuje, jak se naše společnost kultivuje, jsou vzory pro všechny úspěšné podnikatele. Patří jim velký dík, jejich podpora totiž kryje takřka třetinu rozpočtu festivalu. I díky nim festival roste a strop pořád nikde…“

(Zdroj: TZ festivalu)

Program festivalu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.